lekarze online

  Nefrolog zajmuje się leczeniem chorób nerek oraz układu moczowego. Wiele z nich jest bardzo poważnymi schorzeniami, które w dużym stopniu negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Lekarze nefrolodzy zazwyczaj współpracują z urologami. Ci drudzy specjaliści koncentrują się na dolegliwościach układu moczowo-płciowego.

  Nefrolodzy zazwyczaj podejmują leczenie zachowawcze. W wielu sytuacjach jest ono tylko częścią bardziej zaawansowanej terapii. Prowadzą ją specjaliści z wielu różnych dziedzin. Skierowanie do lekarza nefrologa nie zawsze musi być związane z podejrzeniem bardzo poważnej choroby nerek. Jednak taka wizyta bardzo często umożliwia zauważenie problemu, który w przyszłości może się przerodzić w coś poważniejszego.

  Czym dokładnie zajmuje się lekarz nefrolog?

  Schorzenia, które wymagają interwencji nefrologa mogą mieć bardzo różny przebieg. Jednak zawsze odnoszą się one do zaburzeń pracy oraz niewydolności nerek albo zapalenia układu moczowego. Do chorób, które są leczone przez lekarza nefrologa można zaliczyć między innymi kamicę nerkową albo stany zapalne układu moczowego.

  Ta pierwsza choroba wbrew pozorom jest dosyć często występującą u pacjentów dolegliwością. Podczas tej choroby w układzie moczowym tworzą się złogi, czyli mówiąc bardziej kolokwialnie kamienie, które są złożone z substancji wchodzących w skład moczu. Na pierwszym etapie choroby łączą się one w niewielkie kryształki. Natomiast w bardziej zaawansowanym stadium te kryształki się powiększają. W wielu przypadkach kamica nerkowa wiąże się również z innych zaburzeniami funkcjonowania nerek. Smutne jest to, że ta choroba przez wiele lat może nie dawać absolutnie żadnych objawów. Natomiast w jej bardzo zaawansowanym stadium pacjenci odczuwają silny ból w okolicach lędźwiowych. Występuje również niezwykle bolesna kolka nerkowa i krwiomocz.

  Drugą chorobą, o której już tutaj wcześniej wspomnieliśmy, są stany zapalne układu moczowego. Tak samo jak kamica nerkowa jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń. Dotyczą one pacjentów w każdym wieku. Zazwyczaj pierwszym symptomem stanu zapalnego dróg moczowych jest częstsze oddawanie moczu oraz uczucie szczypania w okolicach cewki moczowej. Ta choroba może mieć podłoże wirusowe albo bakteryjne.

  Trzecią chorobą, którą może leczyć lekarz nefrolog jest choroba Fabry’ego. Jest to wada genetyczna, która wiąże się z niedoborem enzymu o nazwie alfa-galaktozydaza A. W komórkach naczyń krwionośnych zbierają się substancje nazywane sfingolipidami. Mogą być one przyczyną zaburzeń pracy mózgu, serca oraz nerek.

  Jakie jeszcze choroby może wyleczyć lekarz nefrolog?

  A na czym polega cystynuria? Jest to choroba wrodzona. Polega ona na tym, że pacjent wydala się z moczem zwiększone ilości cystyny. Warto wiedzieć, że ta substancja w bardzo małym stopniu rozpuszcza się w moczu. Prowadzi to do tworzenia się kamieni cystynowych w nerkach. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny pić bardzo duże ilości płynów, żeby zahamować zagęszczanie się moczu.

  Kłębuszkowe zapalenie nerek to następna choroba, którą może zająć się lekarz nefrolog. To też jedno z często występujących u pacjentów schorzeń. Proces zapalny zajmuje kłębuszki nerkowego, co prowadzi do zaburzenia ich pracy, a z upływem czasu do ich zwłóknienia. Choroba ta może mieć przebieg ostry, przemijający albo przewlekły. Bardzo często trwa ona przez lata. Niezależnie od jej postaci trzeba się zgłosić do lekarza nefrologa.

  A na czym polega zespół nerczycowy? Tą nazwą określa się zespół objawów specyficznych dla zaburzeń pracy nerek, które można zobaczyć w testach laboratoryjnych. Mamy tutaj na myśli między innymi białkomocz oraz za duże stężenie lipidów we krwi.

  Lekarz nefrolog zajmuje się również leczeniem niewydolności nerek. Jest to wyjątkowo niebezpieczna choroba dla zdrowia i życia człowieka. Na początkowym etapie zazwyczaj ta choroba nie daje żadnych objawów. Natomiast późne jej wykrycie może skutkować upośledzeniem pracy albo całkowitym zaprzestaniem funkcjonowania nerek. Nieoczyszczona krew zaczyna być bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia pozostałych organów.

  A czym zajmuje się nefrolog dziecięcy?

  Wyjątkowe znaczenie w zakresie samej nefrologii posiada nefrologia dziecięca. Bardzo wiele chorób nerek może być zdiagnozowana już u małych pacjentów. Od lekarzy, którzy zajmują się tą specjalnością oczekuje się wręcz gigantycznej wiedzy medycznej oraz odpowiedniego podejścia do dzieci. Bez niego trudno będzie nawiązać kontakt z maluchem i rozpocząć właściwe leczenie. Odpowiednio przeprowadzona terapia daje możliwość bezinwazyjnego wyleczenia chorego oraz zapobiec rozwojowi choroby nerek w przyszłości.

  Czym różni się nefrolog od urologa?

  Nefrologia oraz urologia to nauki bardzo mocno ze sobą powiązane. Dobrze jest jednak wiedzieć, czym konkretnie zajmuje się nefrolog, a czym urolog. Nefrolog leczy choroby bezinwazyjnie i opiera się na terapii farmakologicznej. Natomiast urolog podejmuje leczenie inwazyjne i operacyjne. Tak w największym skrócie można wyjaśnić różnice między nimi.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.