Rak trzustki to jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów. Ta choroba niestety odnosi się do coraz młodszych osób. Bardzo często zachorowanie na nią jest związane z codziennymi, ludzkimi nawykami oraz z prowadzonym stylem życia.

  Jak obniżyć ryzyko zachorowania na raka? Kiedy powinieneś wybrać się do lekarza oraz wykonać szczegółowe badania diagnostyczne?

  Rak trzustki jeszcze do niedawna był diagnozowany tylko i wyłącznie u osób w podeszłym wieku. Aktualnie na tę chorobę zapadają coraz młodsze osoby. Kiedyś w grę wchodziły tylko czynniki genetyczne. Teraz bardzo dużą rolę odgrywają również Twoje codzienne nawyki i przyzwyczajenia.

  Bardzo często rak trzustki jest rezultatem Twoich zaniedbań żywieniowych i stosowania używek, takich jak na przykład alkohol lub papierosy. W tym wpisie zajmiemy się tym, jakie nawyki zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki. Co ciekawe, niektóre z tych przyzwyczajeń mogą sprawić, że prawdopodobieństwo zachorowania wzrośnie nawet kilka razy!

  Z tego względu zachęcamy Cię do dokładnego przeczytania tego artykułu i ewentualnej zmiany nawyków, jeżeli nie jest jeszcze za późno.

  Co musisz wiedzieć na temat nowotworu trzustki?

  Rak trzustki jest jedną z groźniejszych chorób. Guz w okolicach tego gruczołu przez bardzo długi czas nie wykazuje żadnych objawów. Stąd jasny wniosek. Najczęściej diagnozuje się go już w zaawansowanym stadium. Problemy diagnostyczne i bardzo drastyczny przebieg choroby powodują, że wiele osób umiera w ciągu paru miesięcy od ich zdiagnozowania.

  Mimo przeprowadzenia bardzo wielu badań ciągle nie wiadomo, co jest powodem zachorowania na raka trzustki. Udało się jednak ustalić, że nowotwór trzustki jest związany zarówno z genami, jak i ze stylem życia. Zwiększasz ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki, gdy przez bardzo długi czas narażasz się na czynniki, które zaburzają funkcjonowanie tego narządu.

  Do nowotworu może przyczynić się na przykład przewlekłe zapalenie trzustki. Co jeszcze? Bardzo dużą rolę, jeżeli chodzi o ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki, jest styl życia oraz skłonności genetyczne.

  Jakie są czynniki ryzyka w przypadku nowotworu trzustki?

  Podczas wielu przeprowadzonych na świecie badań, udało się wyszczególnić kilka najczęściej występujących czynników, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki. Są one bardzo mocno związane z Twoimi codziennymi nawykami. Mogą mieć one również wpływ na rozwijanie się w Twoim organizmie innych chorób. Mogą też prowadzić do ogólnego pogorszenia się kondycji zdrowotnej.

  Unikaj niezdrowego jedzenia

  Niewłaściwie zbilansowana, obfitująca w produkty wysoko przetworzone, mięso oraz tłuszcze zwierzęce i cukry proste dieta zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki. Badania wykazały, że ten typ nowotworu wyjątkowo często pojawia się u osób, w których codziennym jadłospisie dominuje tłuste mięso, produkty pochodzenia zwierzęcego i węglowodany proste. Niezdrowe jedzenie jest również przyczyną rozwijania się innych rodzajów nowotworów.

  Jeżeli chcesz ograniczyć ryzyko zachorowania na raka trzustki, to powinieneś stosować dietę, w której dominują naturalne i nieprzetworzone produkty spożywcze oraz te, które są dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Pomocne mogą być również produkty, które dostarczają do organizmu właściwą ilość witamin oraz minerałów. Dla trzustki są szkodliwe przede wszystkim: potrawy ciężkostrawne oraz smażone, pokarmy o dużej zawartości tłuszczu, czerwone mięso, przetworzone wyroby mięsne, czyli na przykład wędzone lub peklowane oraz wyroby garmażeryjne, słodycze oraz inne produkty, które mają w swoim składzie węglowodany proste i oczywiście fast foody. Nie mogło ich zabraknąć na tej liście.

  Profilaktyka nowotworu trzustki bierze pod uwagę dietę bogatą w warzywa i owoce. Wynika to stąd, że są one źródłem naturalnych przeciwutleniaczy. W dodatku w Twojej diecie powinny się znaleźć produkty pełnoziarniste i zrównoważone ilości białka zwierzęcego (chude mięso, ryby oraz nabiał).

  Nie pij alkoholu!

  Alkohol spożywany w zbyt dużych ilościach, w szczególności alkohol wysokoprocentowy, niszczy nie tylko wątrobę, ale również trzustkę. Rak trzustki zazwyczaj jest diagnozowany u osób, które piją duże ilości alkoholu. Często jest to połączone też z wyjątkowo niekorzystnym dla zdrowia odżywianiem. Bardzo niebezpieczne jest spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu systematycznie, na przykład na odstresowanie. Lepiej wypić melisę.

  Nie pal papierosów!

  Wbrew obiegowej opinii nowotworem, który najczęściej dotyczy palaczy, nie jest ten odnoszący się do płuc, ale właśnie do trzustki. Nałogowe palenie papierosów aż dwa razy zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki.

  Dbaj o prawidłową wagę ciała

  Nadwaga oraz otyłość bardzo mocno wiążą się z nieprawidłową i obfitującą w produkty wysoko przetworzone dietą. Spożywanie za dużej ilości kalorii i brak aktywności fizycznej mogą szkodzić trzustce, a co za tym idzie zwiększać ryzyko zachorowania na raka tego narządu. Dlatego, jeżeli masz nadwagę, to warto zacząć z nią walczyć jeszcze dziś.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.