antykoncepcja awaryjna

  Już na samym początku należy tutaj bardzo mocno podkreślić, że antykoncepcja awaryjna nie jest pigułką wczesnoporonną. Ta metoda antykoncepcyjna nie działa po okresie zapłodnienia. Nie ma sensu wykonywać testu ciążowego i dopiero później sięgać po antykoncepcję awaryjną, ponieważ test ciążowy może pokazać wynik dodatni dopiero po 10 dniach od zapłodnienia. Wtedy już antykoncepcja awaryjna będzie całkowicie nieskuteczna. Pamiętaj o tym, że antykoncepcja awaryjna nie jest tabletką wczesnoporonną.

  W jaki sposób działa antykoncepcja awaryjna? Czym różni się od standardowych metod antykoncepcji?

  Tak naprawdę, to wszystkim. Po pierwsze jest to tylko jedna pigułka, którą kobieta powinna wziąć jednorazowo po stosunku bez zabezpieczenia. Antykoncepcję awaryjną stosuje się tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy kobieta, nie chce zdecydować się na donoszenie tej ciąży. Żeby antykoncepcja awaryjna była skuteczna, to kobieta musi wziąć tabletkę nie później niż 72 godziny od stosunku. Im wcześniej to zrobi, tym lekkiej. W pigułce awaryjnej znajduje się lewonorgestrel. Jest to taki sam hormon, jaki jest używany w pozostałych pigułkach stosowanych w tradycyjnych metodach antykoncepcji. Jednak różnica polega na tym, że dawka jest kilka razy większa.

  W dodatku w tej pigułce w przeciwieństwie do większości tabletek antykoncepcyjnych, nie ma drugiego żadnego składnika, czyli estrogenu. Gdy prowadzono badania nad pigułką do antykoncepcji doraźnej, to najpierw uwzględniono środki, które zawierały estrogeny. Twierdzono, że progestageny to hormony podtrzymujące ciążę. Natomiast lewonorgestrel należy do progestagenów. Jest to kategoria hormonów mających bardzo podobne działanie jak naturalny progesteron. Metoda ta była naprawdę skuteczna. Jednak bardzo dużą jest wadą było to, że wiązała się ona z bardzo wieloma objawami niepożądanymi. W późniejszym okresie zaczęła być dostępna metoda, która polegała na podawaniu kilku tabletek, które zawierały zarówno estrogeny, jak i progestagen. J

  ednak gdy skuteczność i bezpieczeństwo tej metody porównano z pigułką, która zawierała bardzo duże ilości samego progestagenu, to okazało się, że duże dawki progestagenów są skuteczniejsze oraz dają dużo mniej skutków niepożądanych. Od ponad 20 lat kobiety stosują tabletki antykoncepcyjne awaryjne zawierające progestagen. Wcześniej kobieta musiała wziąć dwie w odstępie 12 godzin. Od niedawna na rynku występuje pigułka, która zawiera 1500 mg lewonorgestrelu w jednorazowej dawce.

  Na jakiej zasadzie działa wspomniana wyżej tabletka awaryjna?

  Tak naprawdę jest tutaj mowa o kilku sposobach. Po pierwsze ta tabletka hamuje owulację. W dodatku bardzo duża dawka hormonów powoduje, że dochodzi do bardzo zaawansowanych zmian w śluzie szyjkowym. Po stosunku w pochwie oraz w szyjcie macicy zostaje niewielka ilość spermy, w które znajduje się mniej albo więcej plemników, o lepszej lub gorszej jakości. Są one zdolne do zapłodnienia komórki jajowej albo nie. Plemniki muszą przebyć bardzo długą drogę, zanim wreszcie dojdzie do zapłodnienia.

  Jeżeli weźmiemy pod uwagę wielkość pojedynczego plemnika oraz odległość, jaką musi on pokonać od pochwy do jajowodu, że jest ona naprawdę długa i niebezpieczna. Dobrze jest wiedzieć również o tym, że ruch plemników również nie przebiega błyskawicznie. Plemnik w drodze do pochwy natyka się na wiele niesprzyjających czynników. To powoduje, że najsłabsze plemniki są szybko unicestwiane. Jednym z takich czynników jest kwaśne pH, które ma działanie plemnikobójcze.

  W szyjce macicy znajdują się specjalne krypty, w których zostają niektóre plemniki. Ruchy macicy sprawiają, że regularnie co jakiś czas z tych krypt, zostają wyrzucone plemniki, których obowiązkiem jest ściganie się do pochwy. Hormon, który znajduje się w antykoncepcji awaryjnej zmienia strukturę śluzu. Staje się on lepki, co jest jeszcze bardziej niekorzystne dla plemników, ponieważ nie mogą się one swobodnie poruszać. Co więcej zawarty w tabletce hormon sprawia, że zmieniają się właściwości fizykochemiczne wydzieliny, która znajduje się w macicy oraz w jajowodach.

  Ta zmiana jest również mało pozytywna dla plemników. Jak możesz zauważyć, mechanizm działania antykoncepcji awaryjnej jest dosyć skomplikowany. Z pewnością nie będzie ona skuteczna w sytuacji, doszło do implantacji.

  Czy antykoncepcja wzięta już po implantacji będzie tylko podtrzymywała ciążę?

  W teorii mogłoby się tak zdarzyć, ponieważ hormony o podobnym działaniu, czyli progestageny, są podawane kobietom w mniejszych dawkach przez dłuższy czas. Co ciekawe tabletki o podobnym składzie podaje się kobietom przy zagrożonej ciąży. To jeszcze lepiej udowadnia, że antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego.

  Jakie działania niepożądane może mieć antykoncepcja awaryjna?

  Czasami bywa tak, że kobiety skarżą się na nudności, wymioty, bóle głowy, senność oraz nadmierne osłabienia. Trudno jednak powiedzieć, czy jest to bezpośredni efekt działania antykoncepcji awaryjnej, czy tylko sugestia psychiczna. U niektórych kobiet po przyjęciu tej tabletki pojawia się również krwawienie.

    Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.