tabletki antykoncepcyjne

  Seks, płodność, planowanie rodziny oraz antykoncepcja. Wszystkie te tematy budzą ostre dyskusje. Jak wiadomo wszędzie tam, gdzie są intensywne uczucia, tam łatwo jest o brak rzetelności, sprawdzonych informacji, czy merytorycznej wiedzy. Wokół tak subtelnych, a jednocześnie kontrowersyjnych tematów zazwyczaj tworzy się bardzo wiele mitów.

  Z tego względu chcemy w tym krótkim artykule zaprezentować wynikające z badań naukowych fakty na temat tabletek antykoncepcyjnych, jak i moralnej oceny ich stosowania przez kobiety. Ogólnie wiadomo jest, że ta forma antykoncepcji jest ostro krytykowana przez kościół.

  Jak naprawdę funkcjonuje tabletka antykoncepcyjna? Czy jest ona stosowana jako skuteczna metoda leczenia? Czy jest szkodliwa dla organizmu kobiety? Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych łatwiej jest zajść w ciążę, czy może wręcz przeciwnie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania umieścimy w tym oto artykule.

  Jaka jest idealna metoda regulacji poczęć?

  Perfekcyjna metoda regulacji poczęć musi być bezpieczna, skuteczna, komfortowa oraz prosta w stosowaniu. Powinna być również akceptowalna moralne, mieć odwracalne działanie i nie może kosztować zbyt wiele. Tych cech idealnej metody antykoncepcyjnej mogłoby być bardzo wiele, ale nie ma tutaj sensu wymieniać ich wszystkich. O wiele lepiej jest przyjrzeć się, w jakim stopniu te wszystkie specyficzne cechy posiadają tabletki antykoncepcyjne. Na samym początku chcielibyśmy wyjaśnić kilka podstawowych dla tego tematu zagadnień. Antykoncepcja hormonalna oraz tabletki antykoncepcyjne to nie jest to samo.

  Antykoncepcja hormonalna tworzy o wiele szerszy zbiór, do którego możemy zaliczyć między innymi: wewnątrzmaciczne wkładki, czyli spirale, plastry, zastrzyki hormonalne, implanty podskórne i wspomniane wcześniej tabletki doustne. Tabletki antykoncepcyjne możemy natomiast podzielić na trzy grupy. Są to: tabletki jednoskładnikowe, dwuskładnikowe cykliczne lub sekwencyjne. W tym artykule będziemy je wszystkie określać pojęciem tabletek antykoncepcyjnych. Dla uproszczenia.

  Czy pigułki antykoncepcyjne są skuteczne?

  Poza skutkami ubocznymi, do których przejdziemy później, najczęściej dyskutowanym tematem związanym z każdym sposobem regulacji poczęć jest jego skuteczność. Do jej oceny stosuje się tak zwany indeks Pearla. Jednak coraz częściej skuteczność danej metody antykoncepcyjnej dla ułatwienia jest podawana w procentach. Zaskakujące może być to, że w medycynie mówi się aż o dwóch skutecznościach. Są to: skuteczność tak zwanego perfekcyjnego użytkownika, czyli takiego, który przestrzega wszelkich możliwych zaleceń i skuteczność przy standardowym stosowaniu danej metody antykoncepcyjnej, czyli skuteczność rzeczywista.

  Rozbieżność pomiędzy tymi dwiema skutecznościami potrafi być naprawdę bardzo duża. Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że wszyscy stosujący metodę antykoncepcyjną są tylko ludźmi i popełniają tak zwany błąd użytkownika. Chodzi tutaj o to, że dosłownie każdej kobiecie, chociaż parę razy w życiu zdarzyło się ustawiać alarm, po to, żeby nie zapomnieć o kolejnej dawce hormonów. Pilnowanie tego jest bardzo trudne.

  Stosowanie antykoncepcji doustnej wymaga określonej dyscypliny, ponieważ pominięcie jednej dawki zmniejsza znacząco skuteczność tej metody antykoncepcyjnej. Zmniejszają ją również nie tak częste, ale również męczące dolegliwości, jak na przykład biegunka lub wymioty, po zastosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Na ogólne rezultaty ma też gigantyczny wpływ otyłość i niektóre leki, na przykład: przeciwpadaczkowe, antybiotyki oraz dziurawiec.

  Czy tabletki antykoncepcyjne można nazwać lekami?

  W odniesieniu do tego rodzaju środków antykoncepcyjnych, nie do końca można je nazwać lekami antykoncepcyjnymi. Przecież tabletki stosowane w celach antykoncepcyjnych nie mają zadania poprawy kobiecego zdrowia. Tak naprawdę tabletki antykoncepcyjne działają wręcz w odwrotny sposób. Hamują fizjologię, a co za tym idzie ludzką płodność.  Czy mimo wszystko tabletki antykoncepcyjne mogą mieć terapeutyczne działanie?

  Co ciekawe, tak. Tabletki antykoncepcyjne to egzogenne, czyli produkowane „na zewnątrz” hormony. Ich nazwy to etynylestradiol i progestagen. Ich działanie może mieć korzystny wpływ na przykład na nadmierną androgenizację przy silnym trądziku, endometriozę oraz zespół policystycznych jajników.

  We wspomnianym tutaj zespole dochodzi do wyprodukowania pęcherzyków jajnikowych, ale zamiast uwolnienia oocytu, powstaje mała torbiel. Im więcej jest tego rodzaju niedokończonych owulacji, tym więcej torbieli. Zaburzają one owulację, a co za tym idzie znacznie utrudniają zajście w ciążę. W tej sytuacji tabletki antykoncepcyjne stosuje się po to, żeby zahamować rozwój tej choroby.

  Taki sam rezultat lekarze chcą osiągnąć terapią hormonalną kobiet ze skłonnością do torbieli. Wtedy zablokowanie owulacji na miesiąc lub dwa może zatrzymać tworzenie się torbieli.

  Czy tabletki antykoncepcyjne są odpowiedzialne za regulację cyklu miesięcznego?

  Gdy chodzi o dość często spotykane zalecenie hormonów, żeby uregulować cykle albo zmniejszyć ich bolesność, to tabletki antykoncepcyjne nie są dobrym rozwiązaniem.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.