Bóle głowy to dolegliwości bólowe, które dotykają nas bardzo często. Utrudniają codzienne funkcjonowanie i  zabierają nam radość z życia. Przewlekłe bóle głowy uniemożliwiają nam koncentrację, wpływają negatywnie na jakość snu. Wielu z nas podczas takich bólów sięga po leki przeciwbólowe z nadzieją na polepszenie swojego stanu, ale często leki nie działają, albo mają krótkie działanie. Nie należy bagatelizować częstych bólów głowy, ponieważ mogą być przyczyną wielu chorób, a jedną z nich jest migrena.

  Migrena – co to jest?

  Migrena to przewlekłe schorzenie neurologiczne, które objawia się głównie atakami bólów głowy, którym często towarzyszą inne dolegliwości takie jak nudności, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej kończyn czy zwiększona wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Zazwyczaj ból towarzyszący migrenie jest ostry, obejmuje połowę głowy i ma pulsujący charakter. Występuje napadowo i trwa od 4 do nawet 72 godzin, a nasila się pod wpływem aktywności fizycznej. Bóle migrenowe powoduje nadmierna reaktywność neuronów, która jest genetyczna, ale wpływ na chorobę ma także fenotyp.

  Przyczyny migreny

  Do dzisiaj nie ma określonej konkretnej przyczyny występowania migreny. Można jedynie stwierdzić, że wpływ na jej występowanie mają czynniki genetyczne, ale również środowiskowe. Faktem jest to, że migrena objawia się nawet dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Duży wpływ na pojawianie się migreny u kobiet mają  estrogen i inne hormony płciowe, które wpływają na komórki otaczające nerw trójdzielny. Warto zauważyć, że migrena występuje częściej u osób, które są przemęczone, mają dużo stresu w życiu. Wywoływana jest również przez zmiany ciśnienia atmosferycznego, czy spożywanie alkoholu.

  Atak migrenowy – 4 fazy

  Atak migrenowy bardzo często składa się z czterech faz, ale nie zawsze musi tak być. Najczęściej rozpoczyna się od fazy zwiastującej, która objawia się zwiększonym apetytem, zmianami nastroju, zaparciami czy niekontrolowanym ziewaniem. W dalszej kolejności występuje etap aury, który obejmuje zaburzenia widzenia, mrowienie twarzy, ramienia, czy nogi. Później zaczyna się etap bólu głowy, który z godziny na godzinę staje się coraz silniejszy i trwa nawet do 72 godzin. Ostatnia jest faza postdromalna, gdy osoba po ataku migreny odczuwa wyczerpanie i jest osłabiona.

  Rozpoznanie migreny

  Aby potwierdzić migrenę konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Poza wywiadem lekarz zrobi także badania diagnostyczne takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, czy ocena przepływu mózgowego, aby wykluczyć inne przyczyny bólu głowy.

  Leczenie migreny

  Migrena nie jest łatwa do leczenia, a w szczególności, gdy występują bóle o dużym nasileniu. Jedną z metod leczenia jest terapia, która polega na przyjmowaniu tryptanów, alkaloidów, sporyszu lub leków przeciwpadaczkowych, które zwężają naczynia oponowe. Tego typu terapia musi być koniecznie skonsultowana z lekarzem. W ciężkich przypadkach migreny popularną metodą leczenia jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej (tzw. botoks). Polega to na iniekcji botoksu w okolicy zakończeń nerwów czaszkowych, co doprowadza do rozluźnienia mięśni i zmniejszenia ucisku na nerwy. Bóle głowy zmniejszają się wraz z kolejnymi podaniami toksyny. Występują przypadki, że leczenie botoksem sprawia, że bóle głowy nie powracają przez bardzo długi czas.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.