maski ochronne

  Izolacja społeczna, noszenie maseczek ochronnych, częste mycie i dezynfekcja rąk, unikanie dużych zbiorowisk ludzi, konsultacje lekarskie online – wszystko to zmniejsza ryzyko kontaktu ze skażonym powietrzem, zarażenia się bakterią lub wirusem. Zawsze lepiej będzie, zapobiegać, niż leczyć. Odpowiednia profilaktyka to podstawa i to niezależnie wieku, bo zdrowie można bardzo łatwo stracić, ale odzyskać je będzie zdecydowanie trudniej. Chorobotwórcze drobnoustroje przedostają się do organizmu drogą kropelkową, są wdychane przez górne drogi oddechowe. Bardzo ważne jest wobec tego zmniejszenie ekspozycji na patogeny i stworzenie dodatkowej bariery ochronnej. Istotne będzie dobranie odpowiedniej maseczki na twarz, która powinna przykrywać zarówno usta, jak i nos. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów maseczek ochronnych, mniej lub bardziej skutecznych.

  Jakie wyróżnia się rodzaje masek ochronnych?

  Niektóre osoby nie przywiązują większej wagi do tego, z jakiego korzystają rodzaju maseczki ochronnej, a jej noszenie traktują wręcz jako przykry obowiązek. Jeśli zagrożenie jest realne, to należy odpowiednio zabezpieczyć się przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, a jedną z metod jest prawidłowe noszenie odpowiednio dobranej maseczki. Mało skutecznym sposobem będzie zakrywanie twarzy szalikiem czy chustą, gdyż nie spełniają one żadnych przyjętych norm i nie nadają się do zapobiegania rozprzestrzenieniu się wirusów. Z najpopularniejszych wymienić można maski filtrujące i chirurgiczne, materiałowe i antysmogowe.

  • Maski chirurgiczne

  Dobrym zabezpieczaniem przed przedostawaniem się do organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów jest używanie jednorazowych masek chirurgicznych. Zdecydowana większość szkodliwych cząstek pozostaje wewnątrz maseczki, przez co nie przedostaje się do powietrza ani nie jest wdychana. Istotne w jej przypadku jest to, aby często ją zmieniać, aby można było mówić o należytej ochronie i jak najwyższej skuteczności działania. Trzeba pamiętać o tym, że maski chirurgiczne nie zapewniają stuprocentowej ochrony przed zakażeniem, gdyż są w stanie zatrzymać wyłącznie większe cząstki znajdujące się w powietrzu. Ich szczelność jest niewystarczająca do tego, aby do układu oddechowego nie wniknęły drobnoustroje o mniejszej średnicy. Noszenie masek chirurgicznych zaleca się personelowi medycznemu i chorym pacjentom. Nie są przeznaczone do codziennego użytkowania przez osoby zdrowe.

  • Maski filtrujące

  Skuteczniejszą formą ochrony przed zakażeniem od masek chirurgicznych są maski filtrujące. Zabezpieczają użytkownika nie tylko przed szkodliwymi cząstkami krążącymi w powietrzu, ale też przez zanieczyszczeniami. Wzbogacone są o specjalne filtry, najczęściej z węglem aktywnym, które wychwytują różnego typu zanieczyszczenia mechaniczne. Nie brakuje też modeli z zaworem oddechowym, przez który uchodzi nadmiar wilgoci na zewnątrz maski i zwiększa się tym samym komfort użytkowania. Niestety w ich przypadku wzrasta ryzyko wydychania skażonego powietrza względu na brak filtracji. W zależności od wybranego modelu maska filtrująca może być przeznaczona do użytku jednorazowego lub wielokrotnego. W przypadku tych drugich konieczne jest systematyczne wymienianie filtra, aby można było mówić o skutecznej ochronie przed zakażeniem. Istotne jest zwrócenie uwagi na oznaczenia dotyczące klasy filtracji.

  Wysoką skuteczność filtracji zapewniają maski klasy FFP3. Są one w stanie zapobiec przedostawaniu się nawet mikroskopijnych cząstek obecnych w zanieczyszczonym powietrzu. Z kolei maski typu FFP1 są zdecydowanie mniej skuteczne, dlatego nie nadają się do codziennego noszenia i ochrony przed chorobotwórczymi patogenami. Pełnią funkcję masek przeciwpyłowych. Z kolei maski filtrujące typu FFP2 używają pracownicy zakładów przemysłowych i personel medyczny – 94% zatrzymywanych zanieczyszczeń i 11% maksymalnego przecieku wewnętrznego. Najbardziej polecane są maski o klasie filtracyjnej N99, R99, P99, w przypadku których minimalna skuteczność filtracji wynosi 99%.

  • Maski antysmogowe

  Maski antysmogowe są rodzajem masek filtrujących, które bardzo skutecznie chronią przed wszelkiego typu zanieczyszczeniami, w tym pyłami i chorobotwórczymi drobnoustrojami. Zabezpieczają nie tylko przed smogiem, ale też wirusami, bakteriami czy alergenami. Składają się z filtra wstępnego, warstwy wyłapującej mikroskopijne zanieczyszczenia i warstwy antybakteryjnej. Wszystko to sprawia, że są one w stanie całkowicie zatrzymać patogeny, które nie mają możliwości przedostania się do układu oddechowego. Wyposażone są w filtr węglowy oraz filtr N99/N95.