łupież pstry

  Łupież pstry jest chorobą skóry. Jej specyficznym objawem są brunatne albo różowe plamy. To jedna z najpopularniejszych chorób, jakie są wywoływane przez grzyby. Z tego wpisu będziesz mógł się dowiedzieć, jakie są objawy i jak leczy się łupież pstry.

  Czym jest łupież pstry?

  Łupież pstry to choroba skóry, która jest wywoływana przez grzyby drożdżopodobne o  nazwie Malassezia furfur. Jest to bardzo popularne schorzenie, na które cierpi bardzo wiele osób. Łupież pstry to choroba nawrotowa. W praktyce oznacza to, że jednorazowe leczenie nie zniszczy całkowicie choroby. Standardowo chorują na nią dorośli. Bardzo rzadko łupież pstry występuje u dzieci.

  Jakie są najczęstsze objawy łupieżu pstrego?

  Symptomy łupieżu pstrego są różne zależnie od etapu zakażenia. Na początku można zobaczyć brunatne albo różowe, nieregularne plamy, które się stopniowo złuszczają. Mogą się one rozszerzać albo zlewać ze sobą. Po pewnym czasie w miejscu plam tworzą się odbarwienia. Dużo rzadziej u osób chorych można zaobserwować swędzenie oraz pieczenie skóry. Ciekawe jest to, że zmienione chorobowo miejsca nie opalają się. Wynika to stąd, że grzyb wytwarza związek chemiczny, który jest inhibitorem powstawania melanin. A to właśnie one dają możliwość opalania się. Dlatego w miejscach tworzenia się zmian chorobowych tworzą się białe plamy. Stąd wzięła się nazwa łupież pstry. Wspomniane wcześniej plamy najczęściej powstają na karku, na ramionach, na plecach, w górnych częściach klatki piersiowej i na owłosionej skórze głowy. To znaczy w miejscach z dużym zagęszczeniem gruczołów łojowych.

  W jaki sposób diagnozuje się łupież pstry?

  Gdy na skórze tworzą się zmiany, które swoim charakterem są podobne do łupieżu pstrego, to koniecznie trzeba iść do lekarza dermatologa. Zazwyczaj on już na samym początku jest w stanie zdiagnozować tę przypadłość. Bywa jednak i tak, że trzeba mimo wszystko wykonać dodatkowe badania mikologiczne albo stosować tak zwaną lampę Wooda. Lampa ta emituje promienie ultrafioletowego. Pokazują one bladoróżową fluorescencję zmian. Łupież pstry jest czymś innym niż bielactwo nabyte, bielactwo kiłowe, wyprysk łojotokowy albo łupież różowy Gilberta.

  Jak wygląda leczenie łupieżu pstrego?

  Łupież pstry leczy się podając miejscowe lub ogólnoustrojowe leki przeciwgrzybicze. Gdy zmiany nie są nasilone, to z reguły stosuje się leczenie miejscowe. Standardowo do tego celu . stosuje się szampony przeciwłupieżowe, które zawierają na przykład ketokonazol lub ekonazol. Na rynku znajduje się również bardzo wiele maści, kremów oraz lotionów, które są przeznaczone do stosowania na chorobowo zmienioną skórę. Można też stosować zestawy naturalnych kosmetyków, które składają się zazwyczaj z szamponu oraz wcierek przeznaczonych do skóry, która jest zajęta przez łupież pstry. Gdy zakażenie utrzymuje się przez dłuższy czas oraz leczenie miejscowe nie przynosi żadnych rezultatów albo zmiany są naprawdę bardzo mocno nasilone, to lekarz może zlecić terapię ogólną.

  Jaką profilaktykę należy zastosować w przypadku łupieżu pstrego?

  Łupież pstry to choroba skórna o charakterze nawrotowych. Żeby ochronić się przed kolejnymi bardzo nieciekawymi objawami, pacjenci powinni stosować preparaty miejscowe, takie jak na przykład maści, kremy, czy szampony. Bardzo ważne jest to, żeby miały one w swoim składzie substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. Jak dotąd naukowcy nie odkryli jeszcze dokładnych przyczyn występowania łupieżu pstrego. Trzeba również pamiętać o tym, że łupież pstry bardzo często rozwija się u osób, które cechują się obniżoną odpornością, u kobiet w ciąży, u osób, które cierpią na nadmierną potliwość oraz na skórze, która ma tendencję do przetłuszczania się. Warunkami, które przyspieszają rozwój grzyba są między innymi wilgoć oraz wysokie temperatury. Trzeba również wiedzieć o tym, że noszenie przewiewnej, luźnej odzieży i właściwa higiena osobista zmniejszają ryzyko zakażenia grzybiczego. Łupieżem pstrym można się też zarazić, gdy korzysta się na przykład z tych samych ręczników lub grzebieni, co osoba zarażona. Właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie właściwej ostrożności.

  Jak leczy się łupież pstry domowymi sposobami?  

  Jeżeli jesteś pewny, że chorujesz na łupież pstry, to możesz wybrać maści lub szampony o działaniu przeciwgrzybiczym. Jedynym możliwym sposobem leczenia łupieżu pstrego jest sięgnięcie po substancję przeciwgrzybiczą. Bardzo ważny jest wybór najbardziej odpowiedniego dla Ciebie preparatu. Możesz poprosić o specjalistyczną pomoc, na przykład farmaceutę w aptece. Gdy natomiast zaobserwujesz u siebie objawy charakterystyczne dla łupieżu pstrego po raz pierwszy, to najlepiej zapisz się na wizytę do lekarza dermatologa. On z pewnością prawidłowo zdiagnozuje Twoją dolegliwość oraz przepisze odpowiednie leki lub szampon.  

  Nie zalecamy natomiast sięgania po niesprawdzone porady w internecie, które mogą Ci przynieść więcej szkody niż pożytku. Wiedzę o leczeniu wszystkich dolegliwości, najlepiej jest czerpać od lekarzy lub z serwisów medycznych.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.