Łokieć tenisisty - objawy i leczenie

  Odczuwasz przenikliwy ból po zewnętrznej stronie łokcia? A może zauważyłeś nagły spadek siły w ręce, głównie w nadgarstku? To prawdopodobnie łokieć tenisisty daje znać o sobie. Zastanawiasz się, co to takiego? Koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu!

  Łokieć tenisisty – co to za schorzenie?

  Trzeba przyznać, że łokieć tenisisty to bardzo myląca i wcale nie oznacza, schorzenia, które dotyka tenisistów. O czym więc mowa? Pod nazwą łokcia tenisisty kryje się zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej spowodowanego zmianami degeneracyjnymi budowy włókien kolagenowych ścięgien. Łokieć tenisisty może rozwinąć się wskutek mikro-urazów, jak również przeciążeń wynikających z powtarzających się codziennie ruchów. Nawarstwiające się mikro-urazy wraz z upływem czasy przechodzą w stan zapalny, a stąd już prosta droga do rozwoju tego schorzenia.

  Łokieć tenisisty jest schorzeniem, które dotyka przede wszystkim pracowników biurowych oraz osób, które spędzają wiele godzin przy komputerze. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się również mechanicy, jak również osoby wykonujące czynności, podczas których nadgarstek przyjmuje nienaturalną pozycję. To prowadzi do zmiany napięcia mięśni prostownika długiego nadgarstka, prostownika krótkiego nadgarstka lub prostownika palców, następnie mikro-urazów i wytworzenia się stanu zapalnego, który świadczy o rozwoju schorzenia.

  Jakie objawy daje łokieć tenisisty?

  Trzeba przyznać, że łokieć tenisisty to jedna z bardziej uciążliwych dolegliwości. Przeszkadzać może w codziennym życiu i skutecznie utrudnić wykonywanie podstawowych czynności. Przede wszystkim mowa tutaj o silnym bólu, który może niestety promieniować do przedramienia lub nadgarstka. Dla łokcia tenisisty bardzo charakterystyczne jest też osłabienie sił mięśniowych ręki, ocieplenie okolicy łokcia, a także niewielki obrzęk.

  Objawy tego schorzenia bardzo prosto zidentyfikować, gdyż pojawiają się wtedy, gdy próbujemy uruchomić nadgarstek, czyli przy podnoszeniu, chwytaniu lub zaciskaniu.  W zaawansowanym stadium schorzenia, ból może występować nawet w stanie spoczynku. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć symptomów i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

  Łokieć tenisisty – jak leczyć?

  Łokieć tenisisty można leczyć na różne sposoby. Wybór leczenia zwykle dobierany jest indywidualnie do pacjenta i zależy od zarówno od przyczyn schorzenia, jak i jego przebiegu. Jako że łokieć tenisisty nie jest stanem zapalnym, dlatego też leki i maści przeciwzapalne nie są zalecane. Lekarz może za to zalecić przyjmowanie środków przeciwbólowych, które uśmierzą dokuczliwy ból. Niestety tego typu środki nie leczą samej przyczyny, więc potrzebne jest podjęcie również innych terapii.

  Najczęściej lekarz zaleca masaże oraz terapię wstrząsową. Gdy łokieć tenisisty spowodowany jest przeciążeniem ręki, to najczęściej zalecany jest masaż rozluźniający mięśnie oraz odpoczynek. Już dwa zabiegi wystarczą, by zauważyć pewną poprawę. Co ważne, na taki masaż możemy zapisać się do terapeuty, ale nie tylko. Jeśli wcześniej nauczymy się tej metody, możemy wykonywać go samodzielnie w zaciszu domowym.

  W przypadkach, gdzie łokieć tenisisty spowodowany jest przyczepem, wówczas lekarz może zalecić wykonanie ultrasonografii, a dopiero później dobrać odpowiedni sposób leczenia. Często stosowana jest tzw. terapia wstrząsowa, która polega na pobudzeniu tkanki do regeneracji falami uderzeniowymi. Tego typu terapia sprawdza się wtedy, gdy przyczep nie jest jeszcze naderwany, ale zauważalne są pierwsze zmiany zwyrodnieniowe.

  U osób, u których doszło do zerwania fragmentów przyczepu i wystąpiły ubytki w ścięgnie, zwykle zalecane jest ich uzupełnienie. Zabieg jest wykonywany w gabinecie przez lekarza, który pod nadzorem USG wstrzykuje w uszkodzone ścięgno elementy wzrostu pochodzące z krwi pacjenta. Tego typu leczenie ma jednak sens tylko wtedy, gdy wstrzyknięte czynniki spotkają się z krwią pacjenta. Wykorzystanie takiej metody wymaga również oszczędzania ręki oraz przestrzegania wskazówek od lekarza w trakcie rekonwalescencji.

  Specjalista może również zalecić przyjmowanie sterydów w postaci zastrzyków. Warto jednak wiedzieć, że sterydy nie leczą łokcia tenisisty, lecz tylko łagodzą dolegliwości bólowe. To jednak nie wszystko, sterydy mają zły wpływ na strukturę kolagenu, przyśpieszają jego niszczenie, a to oznacza, że potęgują zmiany degeneracyjne.

  Ostatnią z możliwości leczenia jest tradycyjna operacja. Na zastosowanie takiej metody lekarz decyduje się zazwyczaj wtedy, gdy inne terapie nie przynoszą zadowalających efektów, lub gdy schorzenie jest za bardzo rozwinięte. Operacyjne leczenie polega na odcięciu przyczepu i wycięciu uszkodzonej tkanki z okostną. Skutkiem zabiegu jest osunięcie się ścięgna o około pół centymetra. Poza tym taki zabieg kończy się unieruchomieniem ręki na około trzy tygodnie. Do wykonywania codziennych obowiązków, czyli w tym również do pracy, można wrócić dopiero po około trzech miesiącach.

  Innymi wskazaniami, z jakimi można się spotkać ze strony lekarza, to unikanie czynności wywołujących dolegliwości bólowe, jak również relaks i oszczędzanie ręki.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  porada lekarska online