JP Medica lekarze online

  Obecnie nie ma konieczności wychodzenia z domu, aby móc skontaktować się ze swoim lekarzem i to nie tylko telefonicznie, ale też za pośrednictwem komputera. Konsultacje lekarskie online to wygodny i szybki sposób kontaktowania się pacjenta z dowolnym specjalistą, z pominięciem kolejek i z możliwością uzyskania świadczeń lekarskich w formie elektronicznej. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego, ale przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych, potrzebujących fachowego doradztwa lub wyłącznie wystawienia recepty czy zwolnienia lekarskiego.

  Co warto wiedzieć na temat e-wizyty lekarskiej?

  Postęp technologiczny przyczynił się do dynamicznego rozwoju telemedycyny, dzięki czemu obecnie można kontaktować się ze swoim internistą z dowolnego miejsca, o preferowanej godzinie i w dogodny dla siebie sposób. Wystarczająca może być rozmowa telefoniczna, ale coraz więcej pacjentów decyduje się na wideo rozmowę, do przeprowadzenia której wystarczy sprzęt komputerowy z kamerą internetową i dostępem do Internetu. Zdalne świadczenie usług dotyczących opieki zdrowotnej nie pozwala na bezpośredni kontakt z pacjentem, gdyż nie można go dotknąć ani fizycznie zbadać, co jednak w większości przypadków nie stanowi większego problemu. Konsultacje lekarskie online mogą dotyczyć nie tylko profilaktyki, ale też diagnostyki. Porada telemedycyna może przyjąć formę rozmowy telefonicznej, chatu lub rozmowy wideo. Telemedycyna wykorzystywana jest także do zdalnego sprawowania opieki nad pacjentem i wykonywania opisów badań obrazowych. Przy braku możliwości bezpośrednio kontaktu z fizjoterapeutą, można skorzystać z leczenia rehabilitacyjnego bez wychodzenia z domu. Pacjent uzyskuje nie tylko specjalistyczną telekonsultację z rehabilitantem, ale też interaktywny dostęp online do zestawu ćwiczeń, a realizacja programu jest cyklicznie monitorowana.

  Na podstawie przedstawionych objawów lekarz może postawić diagnozę, zlecić wykonanie konkretnych badań, wypisać e-receptę, e-skierowanie do specjalisty lub e-zwolnienie lekarskie. Pacjent nie musi odwiedzać przychodni osobiście, aby otrzymać potrzebne mu dokumenty, gdyż wszystko zostanie mu przesłane przez Internet. Podobnie jest z dostarczeniem dokumentacji do lekarza, w tym wyników badań. Wystarczy wysłać je pod wskazany adres mailowy, po czym poczekać, aż lekarz je przeanalizuje i skontaktuje się z pacjentem w celu ich omówienia. Nie ma nawet konieczności drukowania recepty, gdyż na podany przez pacjenta numer telefonu zostaje wysłany specjalny kod, który wystarczy podać w aptece, a farmaceuta zrealizuje receptę. W przypadku telemedycyny można też mówić o monitorowaniu stanu zdrowia na odległość – przy użyciu glukometru, ciśnieniomierza, termometru, spirometru, dermatoskopu itd.

  W jaki sposób można skorzystać z konsultacji lekarskiej online?

  Osoby chcące skorzystać konsultacji medycznej online, w pierwszej kolejności powinny znaleźć odpowiednią placówkę, która świadczy tego typu usługi. Wszystko można załatwić przez Internet, bez konieczności kontaktowania się z przychodnią, ale jeśli ktoś potrzebuje pomocy, to zawsze może do niej zadzwonić i poprosić o instruktaż. Konsultant podpowie, co należy dokładnie zrobić, aby cały proces przebiegł sprawnie, szybko i bezproblemowo. Inną możliwością będzie znalezienie w Internecie strony www należącej do firmy zajmującej się umawianiem na wizyty lekarskie z konkretnymi specjalistami, zgodnie z potrzebami pacjentów. Wystarczy dokonać płatności online, a usługodawca zajmie się wszystkim w imieniu swojego klienta.

  Rozmowa nie musi odbywać się przez telefon, ale drogą mailową lub za pośrednictwem komunikatora internetowego czy wideokonferencji. W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie kogoś z rodziny, aby był obecny na czas e-wizyty, co będzie dużym ułatwieniem. Jeśli konsultacja lekarska online nie jest świadczona w ramach NFZ, konieczne jest jej opłacenie. Wystarczy zrobić szybki przelew elektroniczny, aby móc skorzystać z usługi. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest załatwienie wszystkiego za pomocą komputera, ale można też użyć do tego tabletu czy nawet smartfona.