leczenie żylaków

  Żylaki są trwale poszerzonymi żyłami. Mogą mieć one formę sznurów, splotów, zazwyczaj z balonowatym uwypukleniem. U kobiet żylaki pojawiają się aż trzy razy częściej niż u mężczyzn. Wiąże się to z wpływem czynników hormonalnych, ciążą oraz noszeniem butów na wysokich obcasach, czy z zakładaniem nogi na nogę. Najważniejszym objawem żylaków są poszerzone żyłki na udach oraz na podudziach, czyli tak zwane naczynka. Z czasem zaczyna się pojawiać bardzo subtelne uwypuklenie żył. Najczęściej można je zauważyć pod kolanem. Kobiety cierpią również na obrzęki. To jest taki etap, w którym warto już zadbać o swoje nogi, żeby opóźnić w jak największym stopniu pojawienie się żylaków.

  Leczenie żylaków – czy ma sens?

  Jak najbardziej. Żylaki nie są tylko i wyłącznie defektem estetycznym, czy kosmetycznym. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do tworzenia się przebarwień, zaniku tkanki podskórnej, a nawet do owrzodzeń. Mogą też być przyczyną utrzymującego się zapalenia skóry, które jest bardzo ciężkie do wyleczenia. Leczenie żylaków najlepiej jest zacząć już w momencie, czy pojawią się tak zwane naczynka. Występuje wiele metod maksymalnego opóźniania rozwoju żylaków, które nie są związane z konieczności interwencji lekarza chirurga. Jeżeli pojawią się już całkowicie rozwinięte żylaki, to wtedy już bez żadnych wymówek, należy skonsultować się z lekarzem, który dopasuje do Ciebie najlepszą metodę leczenia. Pomoże ona zapobiec trudnym do wyleczenia powikłaniom.

  W leczeniu żylaków można stosować metody zachowawcze oraz operacyjne

  Te pierwsze to najlepszy wybór dla pacjentów, u których już występują naczynkach oraz również u tych, u których choroba charakteryzuje się niewielkim nasileniem oraz jest ograniczone. Metody zachowawcze w większości przypadków można stosować profilaktycznie, na przykład w ciąży, gdy jest się długo w pozycji siedzącej, gdy ma się nadwagę, lub gdy osoba z najbliższej rodziny również chorowała na żylaki. Leczenie operacyjne żylaków jest najbardziej optymalne w zaawansowanym stadium choroby, jak również ich łączyły się one z różnego rodzaju powikłaniami, takimi jak na przykład pęknięcie żylaka albo zakrzepica.

  Na czym polegają metody zachowawcze leczenia żylaków?

  Gdy wystąpią pierwsze objawy oraz w celach profilaktycznych, należy wdrożyć aktywny styl życia. Zaleca się regularną gimnastykę, w szczególności spacery, pływanie oraz jazdę na rowerze. Należy również dążyć do prawidłowej wagi ciała. Wskaźnik BMI powinien być między 18,5 a 24,9. Korzystne jest również noszenia butów na płaskim obcasie. Te na wysokim obcasie powinno się zakładać tylko i wyłącznie na jakieś wyjątkowe okazje. Jeżeli natomiast nie wyobrażasz sobie życia bez butów na obcasie, to polecamy Ci te niższe, czy takie, które mają trzy lub cztery centymetry. Ważna jest również odpowiednia dieta, która jest bogata we włókna roślinne. Ona pozwala zapobiegać zaparciom.

  Odpoczywać najlepiej jest w pozycji leżącej z uniesionymi nogami, na przykład na poduszce. Chodzi o to, żeby stopy oraz łydki posiadały właściwe podparcie. Należy również unikać długotrwałego stania. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to należy chodzić w miejscu albo napinać łydki. Trzeba również unikać długiego siedzenia, w szczególności z nogą założoną na nogę. W pracy siedzącej trzeba robić od czasu do czasu przerwy, chociaż na krótki spacer. Natomiast w czasie siedzenia należy poruszać stopami w górę oraz w dół. Ważne jest również unikanie sportów, które powodują tak zwane napinanie tłoczni brzusznej. Do tych sportów można zaliczyć na przykład podnoszenie ciężarów lub wioślarstwo. Warto również zrezygnować z gorących kąpieli oraz z ciasnego ubioru.

  Leczenie żylaków za pomocą stopniowego ucisku

  Polega ono na tym, że stosuje się rajstopy oraz pończochy uciskowe albo bandaże elastyczne. Metodę tę stosuje się przede wszystkim u kobiet, które skarżą się już na pierwsze objawy. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby rodzaj ucisku został dobrany przez lekarza. Występują rozmaite klasy ucisku, które są stosowane zależnie od stopnia zaawansowania choroby. Pończochy muszą być wykonane na zamówienie. Najpierw należy zmierzyć obwody kończyn. Jeżeli te pończochy zostaną zalecone przez lekarza, to trzeba je zakładać rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Nie wolno stosować ucisku, gdy występuje obrzęk.

  Podsumowanie tematyki leczenia żylaków

  Zmiana stylu życia jest nieludzko skuteczną metodą profilaktyki, jak również dobrym sposobem leczenia wspomagającego oraz opóźniającego rozwój żylaków. Można tę metodę stosować samodzielnie, bez konieczności wizyty w poradni chirurgicznej. Gdy zdecydujesz się na metody z zastosowaniem ucisku albo gdy inne sposoby nie dają oczekiwanych rezultatów, to koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem. Trzeba stosować się do jego zaleceń oraz zakupić pończochy, które będą dopasowane do obwodu Twojej kończyny. Nie warto kupować pończoch bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Występują również metody inwazyjne. Lekarz może zdecydować się na ich zastosowanie, gdy występuje obrzęk albo inne objawy, takie jak na przykład krwawienie lub zapalenie żylaków.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.