leczenie alkoholizmu

  Alkoholizm jest częstym problemem społecznym, które może występować w każdym środowisku. Nie ma tutaj żadnego znaczenia: status materialny, wykształcenie, miejsce zamieszkania, czy wiek. Alkoholizm jest chorobą zarówno osób na wysokich stanowiskach, jak i bezrobotnych. Występuje zarówno w dużych miastach, jak i na wsiach. Alkoholicy są bardzo nierozumiani przez społeczeństwo. Ludzie uważają, że jest to ich własny wybór. Osoby z chorobą alkoholową czują się odrzuconej i izolowane, co jeszcze pogłębia ich stan. Leczenie alkoholizmu jest niezwykle skomplikowane. Najważniejsza w całym procesie jest dobra wola pacjenta, jak również współpraca jego najbliższego otoczenia. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis najważniejszych aktualnie stosowanych metod leczenia alkoholizmu.

  Leczenie za pomocą środków farmakologicznych

  Ta kuracja polega na leczeniu uzależnienia od choroby alkoholowej za pomocą preparatów farmakologicznych. Zadaniem leków jest zmniejszenie drastycznych objawów, które mają miejsce przy dłuższej abstynencji. Pomagają również w rehabilitacji organizmu człowieka, zarówno jeżeli chodzi o jego psychikę, jak i stronę fizyczną. Tutaj należy bardzo mocno zaznaczyć, że środki farmakologiczne mają tutaj wyłącznie funkcję wspomagającą. W dodatku powinny być one stosowane z ogromną rozwagą i ostrożnością. Zawsze trzeba brać pod uwagę opinię lekarską, czyli psychiatryczną, neurologiczną lub internistyczną. Warto tutaj również bardzo silnie podkreślić, że terapia alkoholowa, która polega na stosowaniu preparatów farmakologicznych, bardzo często wyróżnia się wyjątkowo wysokim potencjałem uzależniającym. Dlatego jej stosowanie jest ryzykowne. Pacjent może wrócić nie tylko do uzależnienia od alkoholu, ale również od innych środków farmaceutycznych. W związku z tym należy tutaj uwzględnić fakt, że przyjmowanie tylko produktów o charakterze farmaceutycznym nie stanowi metody leczenia alkoholizmu. Przyjmowanie leków musi być połączone z jeszcze innymi działaniami.

  Leczenie alkoholizmu za pomocą uświadomienia osobie leczonej, że ma problem z alkoholem

  Specjalistyczne leczenie alkoholizmu opiera się na założeniu, że niezbędnym elementem terapii dla alkoholika jest uświadomienie jej wszystkich rzeczy, które traci przez spożywanie zbyt dużych ilości alkoholi. Jednak bardzo ważne jest tutaj podkreślenie, że cały ten proces powinien się odbywać w odpowiednich warunkach. Przebieg tego procesu powinien być dopasowany do indywidualnego stanu osoby chorej i jej fazy leczenia.

  Najważniejsze założenie w tej metodzie polega na tym, że osoba uzależniona powinna być powoli uświadamiana. Należy jej stopniowo przedstawiać fakt, które wystąpiły w jej życiu przez nałóg. Dzięki tej metodzie leczenia alkoholizmu można tworzyć u pacjenta wewnętrzną motywację do walki z nałogiem. Dodatkowo należy zastosować też inne działania, które będą się przyczyniały do występowania u pacjentów pozytywnych oraz trwałych zmian. Jeżeli chodzi o tę metodę, to wymagane jest utworzenie u alkoholika wewnętrznego przeświadczenia, że podjęcie leczenia i wstrzemięźliwość od alkoholu, będą się łączyły z pozytywnymi zmianami w całym jego życiu. Mamy tutaj na myśli dosłownie każdy jego aspekt. Stronienie od alkoholu musi stać się dla alkoholika jego codziennym nawykiem i obowiązkiem. W dodatku dzięki tej metodzie leczenia, alkoholik powinien mieć świadomość, że trzymanie się z daleka od alkoholu, zagwarantuje mu, że poradzi sobie on ze swoim największym życiowym problemem i że ta metoda leczenia będzie dla niego niezwykle skuteczne.

  Wynika to stąd, że problem alkoholizmu nie wiąże się tak naprawdę z aspektami fizycznymi. Przyczyny choroby alkoholowej leżą dużo głębiej. Powody sięgnięcia po alkohol mogą być niezwykle różne, ale zawsze znajdują się one w psychice pacjenta. Gdy weźmie się ten fakt pod uwagę, to gdy oddzieli się człowieka, który jest dotknięty chorobą alkoholową od źródła jego uzależnienia, to nie będzie to do końca skutecznie, jeżeli nie uzdrowi się również jego psychiki. Jednak z drugiej strony, że oznacza to wcale, że zamknięcie osób uzależnionych od alkoholu w ośrodku odwykowym i utrudnienie im dostępu do alkoholu zupełnie nic nie daje. Jednak jednocześnie należy pamiętać o tym, że izolację tych osób od alkoholu należy wykorzystywać w sposób kreatywny oraz dynamiczny. Należy do tej izolacji dołączyć również inne działania lecznicze. Sama kwarantanna od alkoholu nie jest żadną metodą leczniczą. Pomaga ona jednak w wytworzeniu odpowiednich warunków do przeanalizowania skutków, jakie wynikają z nadmiernego spożywania alkoholu przez osoby uzależnione. Dzięki izolacji lekarze mogą podjąć pierwsze działania, które mają na celu wyleczenie tych osób z uzależnienia. Wszystkie te działania powinny się odbywać przy pomocy innych osób z otoczenia chorego. Mamy tutaj na myśli na przykład terapeutów oraz rodzinę. Trzeba tutaj bardzo mocno zaznaczyć, że praktycznie nikt nie jest w stanie poradzić sobie z chorobą alkoholową, jeżeli nie ma odpowiedniego wsparcia z otoczenia.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.