jaskra

  Jaskra należy do grupy chorób oczu. Jej najważniejszym wyróżnikiem jest neuropatia jaskrowa, czyli rozwijający się zanik włókien, które tworzą nerw wzrokowy. Jeżeli ta choroba nie zostanie, w odpowiednim czasie wykryta, to niestety może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Na neuropatię jaskrową składają się bardzo specyficzne uszkodzenia tarczy nerwu wzrokowego i towarzyszące im ubytki w polu widzenia. Na wczesnym etapie rozwoju tej choroby można je zaobserwować jedynie podczas badania okulistycznego. Najważniejszym powodem rozwoju jaskry jest zwiększone ciśnienie we wnętrzu gałki ocznej.

  Jak zbudowana jest gałka oczna?

  Gałka oczna jest wypełniona cieczą wodnistą, która jest produkowana przez ciało rzęskowe. Przez otwór źreniczny ciecz wodnista dostaje się do komory przedniej. Następnie odpływa stamtąd przez kąt przesączania, czyli przestrzeń, która znajduje się pomiędzy rogówką a podstawą tęczówki. Właściwy kształt oraz kondycja kąta przesączania ma bardzo duże znaczenie dla odpowiedniego odpływu cieczy wodnistej. Ma to wpływ na ciśnienie wewnątrzgałkowe. Z kąta przesączania ciecz wodnista odpływa przez tak zwane beleczkowanie do kanału Schlemma. Stamtąd dostaje się poza oko do krążenia ogólnego.

  Jak wygląda leczenie jaskry farmakologiczne?

  Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Działają one w ten sposób, że zmniejszają produkcję cieczy wodnistej lub ułatwiają je odpływ. Gdy mimo stosowania leków nie można zmniejszyć ciśnienia wewnątrzgałkowego, to konieczne jest wykonanie zabiegu laserowego albo operacji.

  Wszystko zależy od pacjenta

  Sposób postępowania i metoda leczenia jest dopasowywana indywidualnie do stanu zdrowia każdego pacjenta. Jest ona uzależniona między innymi od stopnia uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz widzenia w chwili postawienia diagnozy. Ważna jest również szybkość postępowania uszkodzenia wzroku i wiek pacjenta. Gdy zmiany, które są wywoływane przez jaskrę, znajdują się w początkowej fazie rozwoju, choroba postępuje powoli, a chory będzie precyzyjnie przestrzegał wszystkich zaleceń lekarskich, to zazwyczaj wystarczy stosowanie kropli ocznych. Do zaleceń lekarskich należy zaliczyć między innymi regularne stosowanie leków oraz zgłaszanie się na wizyty kontrolne. Natomiast gdy uszkodzenia wzroku są już bardzo zaawansowane i choroba szybko postępuje, to najczęściej stosuje się leczenie operacyjne. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy pacjent w ogóle nie stosuje się do zaleceń lekarza.

  Kiedy preferowana jest operacja?

  Operację najlepiej jest wykonać w sytuacji, gdy inne dostępne metody leczenia, na przykład krople lub zabieg laserowy, nie przyniosły poprawy. Z operacji warto skorzystać również wtedy, gdy pozostałe metody leczenia z jakichś powodów nie mogą zostać wdrożone, na przykład dlatego, że przyjmowanie leków jest związane z bardzo wieloma działaniami niepożądanymi albo wtedy, gdy pacjent w ogóle nie stosuje się do zaleceń lekarskich. Operacja jest konieczna również wtedy, gdy u pacjenta zdiagnozowano zaawansowane uszkodzenie jaskrowe. Natomiast ciśnienie wewnątrzgałkowe jest na tyle wysokie, że jest mało prawdopodobne, żeby zmniejszyć je innymi, mniej inwazyjnymi metodami leczenia.

  Operacja przeciwjaskrowa polega na utworzeniu nowej drogi odpływu z oka cieczy wodnistej, co ma wpływ na zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Tego rodzaju operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

  Czym jest trabekulektomia?

  Najczęściej przeprowadzanym, tradycyjnym zabiegiem operacyjnym jest tak zwana trabekulektomia. Zabieg ten należy zaliczyć do grupy zabiegów penetrujących. Podczas niego wytwarza się przetokę, czyli rzeczywiste połączenie pomiędzy wnętrzem oka a przestrzenią pod spojówką. Jeżeli pacjent trafi w ręce doświadczonego chirurga, to istnieje 90 procent szans, że operacja zakończy się powodzeniem. U większości pacjentów można w ten sposób uzyskać długotrwałą kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego.

  Jednak część pacjentów może wymagać dodatkowo dalszego przyjmowania leków albo wykonania kolejnych zabiegów. Możliwe powikłania po tego rodzaju operacji okulistycznej to między innymi: krwawienie, za niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe po zabiegu, czyli hipotensja, zmętnienie soczewki, które może prowadzić do rozwoju zaćmy, zakażenie, zwiększenie się ciśnienia w gałce ocznej mimo wykonanego zabiegu. Na szczęście wszystkie wymienione powikłania zdarzają się bardzo rzadko i można je leczyć z dobrym skutkiem.

  Jaskra – leczenie – zabiegi niepenetrujące

  Inną metodą postępowania w przypadku koniecznej operacji jest przeprowadzenie zabiegów niepenetrujących. Można wśród nich wymienić na przykład głęboką sklerektomię oraz wiskokanalostomię. W obu tych sytuacjach odpływ cieczy wodnistej odbywa się przez operowane, pocienione tkanki ściany gałki ocznej. Jednak nie tworzy się bezpośredniej przetoki do wnętrza oka. Ciecz wodnista odpływa dzięki tak zwanym mikroperforacja. W wiskokanalostomii poza operacyjnym pocienieniem ściany oka do kanału Schlemma jest wprowadzana specjalna substancja, jaką jest kwas hialuronowy.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.