jp medica nowoczesna telemedycyna

  Tradycyjne wizyty lekarskie w przychodni to nie jedyny sposób na skorzystanie z usług medycznych. Obecnie możliwe stało się uzyskanie specjalistycznej porady bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy mieć urządzenie z dostępem do Internetu, aby móc porozmawiać ze swoim lekarzem, otrzymać zwolnienie lekarskie lub receptę. Telemedycyna obecna jest już od wielu lat, ale dopiero wraz z dynamicznym postępem technologicznym leczenie i diagnozowanie na odległość stało się szybsze i łatwiejsze. Z tego typu rozwiązania może skorzystać każdy, niezależnie od wieku. W niektórych przypadkach nadal konieczny jest bezpośredni kontakt z lekarzem, jeśli trzeba dokładnie obejrzeć pacjenta, zbadać go czy hospitalizować.

  Telemedycyna rozwija się w zawrotnym tempie

  Dawniej, jeśli ktoś nie mógł odwiedzić osobiście lekarza, a potrzebował porady medycznej, mógł wyłącznie zadzwonić do niego i opisać swój problem. Obecnie można liczyć na precyzyjne diagnozowanie zdalnie. Przeprowadzany jest nie tylko wywiad lekarski, ale też używa się różnych urządzeń pozwalających na przedstawienie jeszcze lepszego obrazu zdrowia pacjenta – wymienić można szereg pomocnych akcesoriów medycznych do mierzenia podstawowych parametrów życia w postaci wielorakich opasek i urządzeń. Nie ma znaczenia to, jak duża odległość dzieli pacjenta od lekarza ani w jakim kraju przebywa. Może znajdować się za granicą i nadal być w stanie pozostawać w stałym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym czy dowolnie wybranym specjalistą. Niezwykłym ułatwieniem stały się transmisje wideo, możliwość uzupełnienia interaktywnego formularza medycznego i podłączenia różnych urządzeń peryferyjnych. Oferta telemedycyny cały czas poszerza się o nowe pozycje. Możliwe jest skorzystanie z teleradiologi, teleopieki, telerehabilitacji czy nawet telekardiologi. Prężnie rozwija się także przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych zdalnie.

  Konsultacje lekarskie online realizowane są głównie przez dedykowane formularze medyczne lub mogą mieć formę wideorozmowy, podczas której lekarz przeprowadza bezpośrednio wywiad z pacjentem. W drugim przypadku można w dużym stopniu poczuć się jak podczas tradycyjnej wizyty lekarskiej w placówce medycznej – obie strony dokładnie się widzą na ekranie. Na podstawie wypełnionego formularza przez pacjenta lub wywiadu i przesłanych przez niego wyników badań możliwe staje się postawienie diagnozy online. Recepty wypisywane podczas telekonsultacji są wydawane online. Za pośrednictwem telefonu lub specjalnych akcesoriów medycznych można skorzystać z usługi telekardiologi, co służy do monitorowania parametrów pracy serca na odległość. Z myślą o osobach chronicznie chorych i seniorach powstała usługa teleopieki, czyli kompleksowego wsparcia online wykwalifikowanych osób. Dotyczy to także pacjentów mających problemy ze sprawnością na skutek urazu czy choroby, którzy mogą obecnie korzystać z możliwości telerehabilitacji.

  Komu pomoże telemedycyna?

  Kompleksowe usługi oferowane przez telemedycynę skierowane są do wszystkich pacjentów, a ich zakres uzależniony jest od działania konkretnej placówki medycznej. Konsultacje medyczne online dotyczą działań profilaktycznych, diagnozowania różnych jednostek chorobowych, wypisywania recept i ich przedłużania, wystawiania zwolnień lekarskich. Teleporada jest bardzo pomocna w momencie wystąpienia potrzeby pilnego skontaktowania się z lekarzem. Jest to duże ułatwienie w przypadku pacjentów potrzebujących opieki i pozostawania w stałym kontakcie z lekarzem, znajdujących się w dużej odległości od najbliższej przychodni czy szpitala. Z konsultacji lekarskich online można skorzystać obecnie o dowolnej porze, cały proces został mocno uproszczony i usprawniony. Jeśli wizyty są tylko kontrolne w celu otrzymania recepty na konkretne leki, najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultacji medycznej online.

  Teleporady medyczne okazują się niezwykle pomocne w przypadku osób borykających się z wstydliwymi dolegliwościami. Przykładem będzie trądzik, infekcje intymne, choroby grzybiczne. Zmniejsza się również ryzyko zarażania, o co nie trudno w placówkach medycznych, gdzie przebywają pacjenci zmagający się z różnymi chorobami. Wiele osób ma duże opory przed wizytą u lekarza i bezpośrednim kontaktem z nim, przez co ją odwlekają i pozostają pozbawione profesjonalnej opieki. Zdecydowanie bardziej skłonne są do wybrania konsultacji medycznych online i preferowanej przez siebie formy kontaktu z lekarzem. Co więcej, można skorzystać z usług dowolnej placówki medycznej i specjalisty, niezależnie od lokalizacji. Zdalny kontakt z lekarzem sprawdza się przy alergii, zapaleniu pęcherza, problemach endokrynologicznych. Telemedycyna pomoże przy kłopotach z potencją, rzucaniu palenia, objawach menopauzy. Zdalnie można nawet przepisać antykoncepcję hormonalną. Lista możliwości telemedycyny jest bardzo długa, a dostęp do niej pacjenci mają przez całą dobę, siedem dni w tygodniu i to bez konieczności długotrwałego czekania w kolejce.

  Jak wyglądają konsultacje lekarskie online i czym się różnią od tych tradycyjnych?

  Telemedycyna jest w pełni legalna i bezpieczna. Wszystkie przychodnie online muszą spełniać restrykcyjne wymogi, a świadczone przez nie usługi są szczegółowo kontrolowane i na najwyższym poziomie. Formularze medyczne dostępne są przez całą dobę, mogą zostać uzupełnione w dowolnym momencie. Zawierają one takie same pytania, co te stawiane przez lekarza podczas przeprowadzania tradycyjnego wywiadu lekarskiego. Na podstawie przesłanych informacji internista może ocenić stan zdrowia pacjenta i w razie wystąpienia takiej konieczności, skontaktować się z nim telefonicznie, w celu wyjaśnienia problematycznych kwestii czy rozwiania wątpliwości.

  Wszystko działa podobnie jak podczas tradycyjnej wizyty u lekarza, ale bez konieczności wychodzenia z domu, czekania w kolejce. Na koniec konsultacji medycznej online może zostać wystawiona recepta i przekazane są pacjentowi dodatkowe zalecenia odnośnie jego stanu zdrowia. W przeciwieństwie do stacjonarnej placówki medycznej, przychodnie online nie działają w ściśle określonych godzinach. Opieka oferowana jest przez całą dobę. Jeśli z teleporady nie korzysta się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, to konieczne jest opłacenie konsultacji online w momencie umawiania się. Płatności dokonywane są drogą elektroniczną.