jak zostać lekarzem

  Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej odpowiedzialnych oraz prestiżowych zawodów. Nie dziwi zatem fakt, że ścieżka edukacji przyszłego lekarza jest odpowiednio dłuższa i trudniejsza. Medycyna to jedyny kierunek studiów, w których do uzyskania dyplomu potrzebne jest 6-letnie kształcenie. O tym jak zostać lekarzem należy pomyśleć z dużym wyprzedzeniem. W wielu przypadkach to rodzice starają się ukierunkować swoje dziecko na ten zawód, dostrzegając jego potencjał.

  Lekarz zaczyna edukację jeszcze w liceum

  Aby dostać się na studia medyczne, trzeba uzyskać doskonały wynik na maturze z rozszerzonej biologii oraz chemii. Znacznie łatwiej zrealizować ten cel w sytuacji, gdy mamy za sobą cztery lata nauki w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. To jeden z najbardziej obleganych profili. Wymaga wysokiego wyniku egzaminów końcowych wieńczących edukację podstawową, a także wysokiej średniej na świadectwie. To pokazuje dużą skalę trudności w tym, jak zostać lekarzem. W zasadzie już 15-latek powinien być wstępnie ukierunkowany na studia medyczne.

  Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, czas na rozpoczęcie studiów. W Polsce wyróżniamy tylko kilkanaście uczelni, na których można studiować medycynę. Na każde wolne miejsce często przypada nawet kilka tysięcy chętnych. To bardzo ostra selekcja. Warto także nadmienić, że wiele osób rezygnuje już na pierwszym roku studiów, dostrzegając ogromny poziom trudności.

  Sześcioletnie studia medyczne

  Jak już wspomnieliśmy, osoby myślące o tym, jak zostać lekarzem, muszą zmierzyć się z najdłuższym kierunkiem studiów. Tylko medycyna trwa sześć lat, z czego ostatnie dwa semestry są ściśle związane z nauczaniem praktycznym. Po zakończeniu nauki, studenci zdają państwowy egzamin, który dopuści ich do rozpoczęcia stażu podyplomowego w szpitalu. Ten trwa 13 miesięcy i obejmuje kilka najważniejszych oddziałów szpitalnych. Po zakończeniu stażu, osoba zdaje końcowy egzamin i w ten sposób zdobywa prawo do wykonywania zawodu lekarza. Jednak dla wielu osób nie jest to jeszcze koniec drogi. Zaczyna się bowiem kariera lekarza rezydenta.

  Kim jest lekarz rezydent?

  Po ukończeniu stażu i uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu, lekarz w zasadzie ma wolną rękę i może rozpocząć pracę w prywatnej klinice. Zdecydowana większość osób wybiera jednak pozostanie w obrębie publicznej służby zdrowia. Lekarz rezydent musi dobrze zastanowić się nad wyborem specjalizacji. Pierwszeństwo wyboru mają osoby z najlepszym wynikiem egzaminu końcowego. W trakcie kariery rezydenta, lekarz pomaga bardziej doświadczonym specjalistom, zdobywa doświadczenie oraz nabywa umiejętności potrzebne do uzyskania specjalizacji.

  Ten okres może trwać od 4 do nawet 10 lat. Następnie, lekarz zdaje Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (lub uregulowany prawnie egzamin zagraniczny) i w ten sposób zostaje lekarzem-specjalistą. Średni wiek ukończenia rezydentury w Polsce to 37 lat. To najlepiej pokazuje, jak długa i wymagająca jest droga lekarza. Młode osoby, które już teraz zastanawiają się na tym, jak zostać lekarzem, muszą uzbroić się w cierpliwość i przygotować na bardzo trudne wyzwania.

  Czy rezydentura jest konieczna?

  Rezydentura to ścieżka zarezerwowana dla osób, które chcą zdobyć specjalizację. Egzamin lekarski daje jednak możliwość swobodnego wykonywania zawodu i nie obliguje do dalszego kształcenia. W Polsce przybywa zresztą lekarzy bez specjalizacji, którzy nie decydują się na zdobycie specjalizacji. Bez rezydentury mogą przyjmować w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, diagnozować, ale także przeprowadzać operacje! Biorąc pod uwagę bardzo trudne życie rezydenta (niskie zarobki i wielogodzinna praca zmianowa), coraz więcej lekarzy decyduje się na pominięcie rezydentury. Ten stan może się jednak zmienić w najbliższych latach. Rządzący w końcu podeszli poważnie do potrzeb lekarzy-rezydentów i zapowiedzieli stopniowe podwyższanie ich wynagrodzenia.

  Czy każdy może zostać lekarzem?

  Tylko najbardziej zdeterminowane i utalentowane jednostki zdobywają specjalizacje medyczne. Rozważając to, jak zostać lekarzem, warto sobie uświadomić, jak wiele osób rezygnuje już na etapie liceum, zdając sobie sprawę, jak trudno będzie uzyskać wynik powyżej 95% na maturze rozszerzonej. Mnóstwo osób poddaje się także na studiach, gdy pojawia się specjalistyczna wiedza medyczna. Przeszkodą mogą być predyspozycje indywidualne, np. wrażliwość na widok krwi czy wnętrzności.

  Dobry lekarz musi czuć powołanie oraz wykazywać się zdrową empatią. Współczucie do pacjentów nie może być jednak zbyt duże. To bardzo szybko prowadzi do wypalenia zawodowego. W związku z tym, lekarz musi odznaczać się dużą odpornością na stres oraz umiejętnością zachowania dystansu, przy jednoczesnej trosce o zdrowie każdego pacjenta. Kolejnym wymogiem jest chęć ciągłego dokształcania i zdobywania nowych umiejętności. Tylko w ten sposób można zostać lekarzem światowej sławy. Niektóre specjalizacje, jak np. chirurg, wymagają również predyspozycji fizycznych: wytrzymałości, kondycji, a także świetnie ułożonej i pewnej ręki. 


  lekarz online