pierwsza wizyta u ginekologa

  Niestety każda wizyta u lekarza, w tym również u lekarza ginekologa jest związana ze stresem. Jednak musisz pamiętać o tym, że badania profilaktyczne są podstawą długiego i zdrowego życia. Kiedy więc jako matka powinnaś wysłać swoją nastoletnią córkę na pierwszą wizytę do ginekologa? Jak często powinna się ona badać oraz jakie objawy powinny ją skłonić do tego, żeby wybrała się na wizytę do ginekologa? Tego lekarza specjalistę powinna odwiedzić każda dziewczyna, która zauważa u siebie niepokojące objawy z okolic intymnych. Mamy tutaj na myśli między innymi: ból, pieczenie, upławy, plamienia, nieregularność oraz nietypowe krwawienia miesiączkowe, jak również bardzo złe samopoczucie w czasie menstruacji.

  Ważne jest to, żeby na pierwszą wizytę do ginekologa poszła każda kobieta, która chce rozpocząć współżycie seksualne. Nie ma konieczności pójścia na taką wizytę przez bardzo młode dziewczęta, u których dojrzewanie płciowe przebiega w sposób standardowe, nie ma u nic żadnych niepokojących objawów. Ważne jest również to, żeby taka dziewczyna nie była jeszcze aktywna seksualnie. Ważne jest tylko to, żeby do pierwszej wizyty u ginekologa doszło, zanim młoda kobieta ukończy 20 lat.

  W jaki sposób wybrać odpowiedniego lekarza ginekologa na pierwszą wizytę?

  Rozmowa o ich zdrowiu intymnym oraz życiu seksualnym dla większości kobiet bywa wyjątkowo wstydliwa. Z tego względu bardzo istotne jest spotkanie z lekarzem, który budzi u młodej dziewczyny zaufanie oraz sympatię. Tylko wtedy będzie mogła ona z nim szczerze i otwarcie porozmawiać o swoich obawach, niepokojach oraz swobodnie porozmawiać o męczących ją wątpliwościach. O polecanie sprawdzonego oraz zaufanego lekarza warto jest zapytać znajomą kobietę. Może to być koleżanka, przyjaciółka, mama albo ciocia.

  Ważne informacje dotyczące lekarzy ginekologów młoda kobieta może znaleźć również w Internecie. To właśnie w sieci pacjenci polecają swoich ulubionych specjalistów, albo radzą, żeby się do nich nie udawać. Lekarze bywają różni. Niestety łatwo jest trafić na kogoś, kto nie będzie miał wysokich kompetencji i w dodatku będzie nieprzyjaźnie nastawiony do młodej pacjentki. Gdy dziewczyna idzie do prywatnego gabinetu ginekologicznego albo wybiera jednego spośród kilku specjalistów, którzy przyjmują w najbliższej przychodni ginekologicznej, to ma możliwość wyboru, czy chce swoją pierwszą wizytę odbyć u kobiety, czy u mężczyzny.

  Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

  Kiedy pierwszej wizycie u lekarza ginekologa towarzyszy lęk oraz skrępowanie, to dobrze jest, żeby młoda dziewczyna po prostu powiedziała o tym lekarzowi. Niech ma on świadomość, że jest ona bardzo zdenerwowana, ponieważ jest to jej pierwsza w życiu wizyta w gabinecie ginekologicznym. Dla lekarza taka informacja jest niezwykle ważna z tego względu, że lekarz w czasie badania będzie wiedział o tym, żeby informować pacjentkę o każdej czynności, którą wykonuje i uspokajać ją, wyjaśniać ewentualne wątpliwości. Jest to nowa sytuacja dla młodej dziewczyny i to jest naturalne, że może się ona czuć wyjątkowo skrępowana i zdenerwowana.

  Pierwszym etapem wizyty u ginekologa jest wywiad zdrowotny. Lekarz ginakolog na pewno zapyta młodą dziewczynę, czy miesiączkuje, kiedy miała miejsce u niej pierwsza menstruacja, jaka jest regularność jej cykli, jak również jak długo trwa krwawienie. Ważne jest również to, czy jest ono skąpe, obfite, czy w normie. Niepokojące mogą być również bardzo bolesne miesiączki. Lekarz ginekolog powinien się również dowiedzieć, czy pacjentka jest dziewicą i czy współżyje seksualnie. Badanie ginekologiczne jest związane z koniecznością rozebrania się do naga od pasa w dół w wyznaczonym do tego osłoniętym miejscu w gabinecie. Po zajęciu przez pacjentkę miejsca na fotelu ginekologicznym, badanie zaczyna się od oceny przez lekarza budowy zewnętrznych narządów płciowych.

  Następnym etapem jest badanie wnętrza narządu rodnego, standardowo przy wykorzystaniu wziernika. Jest to niewielkie urządzenie rozszerzające ściany pochwy. Zastosowanie wziernika daje również możliwość pobrania wymazu, żeby wykonać posiew, czyli laboratoryjne badanie bakteriologiczne i cytologię, aby wykluczyć, że pacjentka jest chora na raka szyjki macicy. W czasie badania na fotelu ginekologicznym jest również sprawdzana prawidłowość budowy macicy, jajowodów oraz jajników.

  Czy pacjentka może poprosić o tabletki antykoncepcyjne na pierwszej wizycie u ginekologa?

  Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa to bardzo dobry moment do tego, żeby porozmawiać o zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Każdy lekarz może przedstawić młodej pacjentce dostępną aktualnie ofertę środków antykoncepcyjnych, zarówno ogólnodostępnych, jak i przepisywanych na receptę. Wizyta u ginekologa jest również okazją do tego, żeby porozmawiać o samoobserwacji kobiecego cyklu, rozpoznawania dni płodnych oraz niepłodnych. Wybór hormonalnej tabletki lub plastrów antykoncepcyjnych powinien być poprzedzony bardzo dokładnym wywiadem lekarskim, badaniem na fotelu ginekologicznym i  wykonaniem podstawowych wyników laboratoryjnych.

    Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.