konsultacje lekarskie online

  Niektóre osoby przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub choroba ma łagodny przebieg. Nie wyklucza to jednak możliwości wystąpienia powikłań i to długofalowych. Trzeba pamiętać o tym, że SARS-CoV-2 może doprowadzić do patologicznych zmian w obrębie różnych narządów, a organizmowi zajmie wiele czasu na zregenerowanie się i odzyskanie sił. Powrót do zdrowia może wobec tego trwać tygodniami, a nawet miesiącami. Warto jednak wspomóc organizm nie tylko za pomocą wypoczynku i snu, ale też aktywności fizycznej, ćwiczeń oddechowych i dobrze zbilansowanej diety.

  Z jakimi powikłaniami borykają się pacjenci po zakażeniu koronawirusem?

  Z powikłań neurologicznych wymienić można pogorszenie pamięci, osłabienie koncentracji, otępienie umysłowe, co wynika z objęcia stanem zapalnym mózgu i burzy cytokinowej. Powikłania kardiologiczne dotyczą układu sercowo-naczyniowego, które występują przede wszystkim po wysiłku fizycznym. Pojawiają się problemy z krzepliwością krwi i zwiększa się ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Często występują powikłania ze strony układu oddechowego ze względu na to, że koronawirus atakuje tkankę płucną, przez co pojawiają się problemy z oddychaniem.

  Co pomoże w sprawdzeniu stanu zdrowia po przebytej infekcji SARS-CoV-2? Jakie badania warto wykonać?

  W przypadku choroby COVID-19 bardzo ważne jest monitorowanie stanu zdrowia i szybka reakcja w momencie, gdy dojdzie do jego pogorszenia, nasilenia objawów. W przypadku łagodnego przebiegu wizyty w przychodni są zbędne, wystarczą konsultacje lekarskie online, aby otrzymać poradę i wskazówki dotyczące tego, co można zrobić, jak postępować. Teleporada jest wystarczająca do wypisania recepty, kontrolowania zalecanej terapii, skierowania na badania i omówienia ich wyników oraz wystawienia zwolnienia lekarskiego.

  W przypadku przejścia COVID-19 zaleca się wykonanie badania morfologii krwi, na podstawie czego można już sporo wywnioskować o aktualnym stanie zdrowia pacjenta, wykryć stan zapalny czy niedokrwistość. Zaleca się sprawdzenie poziomu witaminy D, która ma ogromny wpływ na pracę systemu immunologicznego. Jej obniżony poziom wskazuje na osłabienie układu odpornościowego, czyli zwiększoną podatność na infekcje. Może nawet dość do reinfekcji w niedługim czasie i rozwoju szeregu innych schorzeń, organizm nie będzie mieć wystarczająco sił obronnych do walki z chorobotwórczymi drobnoustrojami.

  Powikłania po przebytym COVID-19 mogą być różne, warto skontrolować stan narządów wewnętrznych. Zaleca się wykonanie prób wątrobowych, dzięki którym można poznać poziom aminotransferaz w organizmie. W przypadku dużego ich stężenia podejrzewa się uszkodzenie wątroby, nerek czy nawet mózgu. Do określenia stanu zapalanego w organizmie służy badanie CRP – jeśli stężenie białka ostrej fazy jest wysokie, świadczy to o aktywnym stanie zapalnym, który może objąć przykładowo mięsień sercowy. Zaleca się również sprawdzić poziom D-dimerów, co pozwala na ocenienie pracy układu krwionośnego. Wraz ze wzrostem stężenia D-dimerów rośnie ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył.

  Warto również zbadać poziom kreatyniny, aby sprawdzić, czy nerki pracują prawidłowo. W diagnozowaniu schorzeń nerek, płuc i wątroby pomaga również badanie oznaczające poziom dehydrogenazy mleczanowej. Jeśli chce się sprawdzić stan immunologiczny po przebytym zakażeniu koronawirusem, to zaleca się oznaczyć przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG.

  Jak wrócić do formy po COVID-19?

  Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna po każdej chorobie, dzięki niej możliwe jest usprawnienie przemiany materii i krążenia. Ruszenie limfy przeciwdziała zastojom krwi i ułatwia pozbywanie się powstałych złogów. Na początek nie należy się forsować, ale zacząć od spacerów na świeżym powietrzu. Przed powrotem do trenowania po długiej przerwie powinno się w pierwszej kolejności skontrolować to ze swoim lekarzem prowadzącym, wykonać odpowiednie badania. Zaleca się sprawdzenie saturacji krwi i wykonanie próby wysiłkowej. Ozdrowieńcom może sprawiać trudność nawet zwykłe wejście po schodach, co oznacza, że organizm nie jest gotowy na intensywne ćwiczenia, ale ruszać się trzeba. Z czasem codzienny spacer można zamienić na szybki marsz, potem na krótkie przebieżki. Zacząć należy od prostych ćwiczeń, znanych dobrze każdemu z lekcji wychowania fizycznego typu pajacyki, przysiady, bieg z unoszeniem kolan w miejscu, różne kombinacje skipów itd.

  Godne polecenia są ćwiczenia na bieżni, które poprawiają wydolność krążeniową i oddechową. Można tez spróbować treningu siłowego z hantlami, dostosowując obciążenie do aktualnych możliwości organizmu. W przypadku osób po przebytej chorobie COVID-19 zaleca się kontrolować tętno i na jego podstawie dobierać odpowiednie ćwiczenia i intensywność treningu za pomocą pulsoksymetru. W odzyskaniu siły pomoże trening z wykorzystaniem obciążenia, dynamiczne ćwiczenia typu przysiady z wyskokiem, skok w dal, burpee itd. Ćwiczenia statyczne to świetna opcja do wzmocnienia mięśni. Zalecane są ćwiczenia oddechowe ze względu na problemy ze strony układu oddechowego po koronawirusie. Trzeba też pamiętać o diecie bogatej w witaminy i składniki mineralne, antyoksydanty i fitoskładniki oraz o nawodnieniu organizmu.