Sezon na przeziębienia i grypę jest w pełni rozkwitu. Codziennie jesteśmy bombardowani przez zarazki z różnych źródeł i zdarza się, że pomimo starań o silną odporność dopada nas choroba. Gdy czujemy się zbyt osłabieni, możemy zdecydować się na skorzystanie z teleporady od lekarza pierwszego kontaktu. W szczególnych przypadkach konieczna okaże się wizyta specjalisty w naszym mieszkaniu, czy też domu. Jak przygotować się na wizytę lekarza? Postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

  Informacje do zebrania przed wizytą

      Aby wizyta przebiegła sprawnie, należy przygotować wyniki poprzednio wykonanych badań. Ułatwi to lekarzowi postawienie trafnej diagnozy i lepszy dobór metod diagnostycznych, by uzupełnić informacje o stanie zdrowia pacjenta. Nie należy zapominać o przedstawieniu przyjmowanych do tej pory leków, informacji o przebytych wizytach w szpitalu oraz o operacjach, którym zostaliśmy poddani w przeszłości. Jeśli mamy pod ręką dostęp do naszej dokumentacji medycznej, należy przekazać ją do wglądu specjaliście.

      Dobrze jest przygotować listę istotnych informacji, które mamy do przekazania, oraz pytań, które nas nurtują. Lekarz powinien poznać wszystkie objawy chorobowe, które nas niepokoją. Warto więc upewnić się przed wizytą, że pamiętamy o każdym z nich. Ważną informacją dla specjalisty będzie również częstotliwość, w jakiej objawy występują. Jeśli mamy podejrzenia co do przyczyn naszego stanu zdrowia, warto podzielić się nimi z lekarzem.

  Uzbrojenie się w cierpliwość 

      Często jedna wizyta lekarza wystarczy, jeśli dokucza nam po prostu cięższe przeziębienie, które nie będzie wymagało dalszych badań. Sprawa komplikuje się, gdy do pełnej diagnozy potrzebnych będzie kilka wizyt. Stan pacjenta nie zawsze jest na tyle klarowny, by na miejscu określić przyczynę jego choroby i najskuteczniejszą metodę na przywrócenie go do zdrowia. Niektóre badania pomagające postawić pełną diagnozę lekarz jest w stanie wykonać podczas wizyty domowej, jak na przykład laboratoryjne badanie krwi.

  Jakie pytania zadać podczas wizyty lekarza?

  Dobrze jest zapytać lekarza o możliwe metody leczenia. Dzięki temu zarówno specjalista będzie mieć świadomość, że zestaw praktyk stanowiących drogę do wyzdrowienia będzie dla nas klarowny, a my podejmiemy świadomą decyzję, która z podanych opcji będzie dla nas łatwiejsza do wyegzekwowania. 

      W przypadku zapisania nowych leków warto skonsultować potencjalne efekty uboczne. Lekarz ma świadomość najczęściej występujących dolegliwości u prowadzonych przez niego pacjentów, zatem będzie w stanie rzeczowo przedstawić prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków przyjmowania lekarstw.

      Poza farmakologiczną drogą leczenia dobrze jest wspierać swój stan zdrowia we własnym zakresie. Pytając podczas wizyty medycznej o zalecane zmiany w trybie życia, jak na przykład rezygnację z niektórych składników potraw, oraz dobre praktyki na przyspieszenie rekonwalescencji, będziemy bardziej świadomi metod na uskutecznienie procesu leczenia.

  Stosowanie się do zaleceń lekarza

      Należy nastawić się na ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich. Podczas rozmowy, o ile czujemy się na siłach, dobrze jest robić notatki, aby nie zapomnieć o żadnej z porad. Jedynie podczas obustronnej współpracy lekarza i pacjenta można uzyskać zadowalające efekty zastosowanej kuracji. Zalecenia należy potraktować poważnie. Bez tego nie zminimalizujemy odczuwalności objawów choroby, a ponadto ryzykujemy jej pogłębienie. 

      Lekarskie wizyty domowe znajdują się w ofercie JP Medica, wraz z szeregiem innych form konsultacji z lekarzem. Wiemy, że osobiste przybycie do placówki medycznej bywa trudne. Właśnie dlatego możecie polegać na nas. Wykwalifikowana kadra przygotowana do profesjonalnej pomocy medycznej sprawuje opiekę nad naszymi pacjentami również w formie wizyt domowych. Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą na stronie https://jpmedica.com/