kurza ślepota

  Ślepota zmierzchowa, czyli inaczej kurza ślepota polega na słabszym widzeniu po zmroku. Ta dolegliwość bardzo mocno może utrudniać życie codzienne. Najbardziej uciążliwa jest dla kierowców. Gdy prowadzisz pojazd i masz nieleczoną kurzą ślepotę, to narażasz nie tylko siebie, ale również innych użytkowników na drodze.

  Dlaczego ślepotę zmierzchową nazywa się kurzą ślepotą?

  Wynika to stąd, że kury po zmroku przestają widzieć. O ile dla kury nie jest to żaden problem, to już dla człowieka tak, ponieważ utrudnia to jego codzienne funkcjonowanie. Ślepota zmierzchowa może nawet wydłużyć czas wykonywania prostych czynności. Problemy zaczynają się w momencie, gdy po zmroku jesteś zmuszony do prowadzenia pojazdu. Gdy źle widzisz, to możesz być niebezpieczny dla innych uczestników ruchu drogowego i spowodować wypadek. O niebezpieczeństwie dla samego siebie już nie wspominamy. Jeżeli cierpisz na tę dolegliwość, to oczywiście możesz się wspierać różnymi akcesoriami, na przykład okularami dla kierowców do jazdy w nocy. Jednak będzie to tylko chwilowe rozwiązanie zastępcze, ponieważ wcześniej, czy później musisz się udać do okulisty, żeby poprawić swoje widzenie. Czy możesz zrobić cokolwiek, aby nie zachorować na ślepotę zmierzchową?

  Skąd bierze się kurza ślepota?

  Ogólnie rzecz ujmując, ślepota zmierzchowa ma dwie główne przyczyny. Pierwszą z nich jest wada wrodzona i na to już nic nie możesz poradzić. Najczęściej objawy kurzej ślepoty możesz zaobserwować już w pierwszych latach życia. Jednak zazwyczaj zaczyna Ci ona dokuczać około 20 roku życia, ponieważ wtedy zaczynasz jeździć samochodem. Często po zmroku. Objawem, który powinien Cię zaniepokoić, jest zamglenie obrazu przy niewystarczającej ilości światła. Przy kurzej ślepocie występuje też podrażnienie oczu oraz ich suchość. Są to na tyle często spotykane symptomy, że większość ludzi je ignoruje i nie wiąże z żadną poważniejszą chorobą oczu.

  Niestety lekarze nie mają jeszcze metody na to, żeby całkowicie wyeliminować tę wadę wrodzoną. Jednak Ty możesz sobie pomóc, troszcząc się przez całe życie o odpowiednią jakość widzenia. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zmniejszyć dyskomfort wiążący się ze ślepotą zmierzchową, to jak najszybciej skontaktuj się z okulistą, optometrystą lub optymiek. Czasami jest tak, że występowanie krótkowzroczności zmierzchowej łączy się z małą wadą wzroku przy niewystarczającym oświetleniu. Wtedy poprawna korekcja wzroku da bardzo dobre rezultaty i bardziej zaawansowane leczenie nie jest konieczne.

  Zadbaj o właściwą dietę

  Drugą możliwą przyczyną występowania kurzej ślepoty jest bardzo uboga w składniki mineralne i witaminy dieta. Przy problemach ze wzrokiem wyjątkowo ważne jest dostarczanie do organizmu witaminy E, oraz A. Niedobory tych witamin mogą prowadzić do rozwoju ślepoty zmierzchowej oraz gorszego widzenia po zmroku. W skrajnych sytuacjach bywa tak, że możesz źle widzieć nawet wtedy, gdy przechodzisz z lepiej oświetlonego pomieszczenia do słabiej oświetlonego. Niedobory składników odżywczych w diecie wpływają bardzo negatywnie na siatkówkę oka i nerw wzrokowy. A to prowadzi bezpośrednio do ślepoty zmierzchowej.

  Co powinieneś jeść, żeby nie dopuścić do rozwoju kurzej ślepoty? Bardzo istotne jest dostarczenie organizmowi dużej ilości przetworów mlecznych. Mamy tutaj na myśli na przykład sery, twarogi oraz jogurty. Bardzo dobrym źródłem witaminy A są też ryby i jajka. Nie można na tej liście pominąć warzyw. Sięgnij po potrawy, które mają w sobie duże ilości marchwi, pomidorów, brokułów oraz czerwonej papryki. Dla wzroku korzystne są też dania bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3. Znajdziesz je na przykład w oleju lnianym.

  Skąd bierze się kurza ślepota?

  Lekarze i naukowcy jeszcze nie znaleźli odpowiedzi na to pytania. Niestety też nikomu nie udało się do końca wyleczyć tej dolegliwości. Można tylko zmniejszać jej objawy. Jeżeli nie jest to wada wrodzona, to zawsze można hamować jej rozwój lub podejmować działania profilaktyczne. Jeżeli ta przypadłość u Ciebie ma podłoże genetyczne, to nie będzie się ona rozwijała szybko i dynamicznie. Będziesz widział na tym samym poziomie przez wiele lat. Przyczyną kurzej ślepoty jest odkładanie się barwnika na siatkówce oka. Ślepota zmierzchowa może mieć również znaczny wpływ na uszkodzenie nerwu oka.

  Z inną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy powodem ślepoty zmierzchowej jest brak witamin w diecie. Niedobory składników mineralnych i witamin mogą prowadzić do rogowacenia spojówki oraz rogówki. Niestety wtedy ta wada wzroku postępuje z dnia na dzień i bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego, jeżeli widzisz u siebie wymienione wcześniej objawy, to jak najszybciej powinieneś się skontaktować nie tylko z okulistą, ale również z dietetykiem, który dobierze dla Ciebie odpowiednią dietę hamującą rozwój tego schorzenia.

  Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty

  Ślepota zmierzchowa często bywa mylona z innymi chorobami narządu wzroku, takimi jak na przykład zaćma lub krótkowzroczność. Żebyś miał pełną świadomość Twoich problemów ze wzrokiem, to powinieneś regularnie chodzić do okulisty.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.