JP Medica

  Postęp technologiczny, zwiększone zapotrzebowanie na konsultacje lekarskie online, przyczyniły się do dynamicznego rozwoju telemedycyny. Staje się ona coraz popularniejszą formą kontaktu pacjenta z lekarzem, bez konieczności wychodzenia z domu i bezpośredniego kontaktu z internistą. Pacjenci mogą liczyć na zdecydowanie szybszy dostęp do specjalistów, uzyskać fachowe doradztwo, e-receptę lub e-zwolnienie. Telemedycyna zapewnia coraz więcej możliwości, mając na uwadze rosnące potrzeby i wymagania pacjentów.

  Co warto wiedzieć na temat telemedycyny?

  Obecnie konsultacje lekarskie online stają się popularniejsze od tych tradycyjnych. Wizyty w placówkach medycznych ograniczane są do minimum, dotyczą wyłącznie przypadków, kiedy konieczny jest bezpośredni kontakt z lekarzem/pielęgniarką. Telemedycyna polega na zdalnym świadczeniu usług dotyczących opieki zdrowotnej nie tylko przez lekarzy o różnej specjalizacji, ale też przez osoby wykonujące inne zawody medyczne. Konsultacje lekarskie online dotyczą zarówno profilaktyki, jak również diagnostyki pacjenta. Na odległość można przepisywać leki i wydawać recepty w formie elektronicznej. Pacjenci nie muszą nawet niczego drukować ani nosić ze sobą w postaci pliku cyfrowego, gdyż przychodnie wysyłają na podany numer telefonu pacjenta kod z receptą, który wystarczy podać w aptece, aby ją zrealizować.

  Co więcej, telemedycyna pozwala na monitorowanie stanu zdrowia przez Internet na różne sposoby. Po skierowanie czy zwolnienie lekarskie również nie trzeba przychodzić osobiście do przychodni, gdyż tego typu dokumenty również są wystawiane zdalnie w formie elektronicznej. Konsultacje lekarskie online mogą mieć różną postać – rozmowy telefonicznej, czatu lub wideokonferencji. Telemedycyna nie dotyczy wyłącznie kontaktowania się w celu zrealizowania konkretnego świadczenia medycznego, ale dotyczy również zdalnego opiekowania się pacjentem i wykonywania opisów badań obrazowych. Obecnie praktykuje się też telerehabilitację, jeśli nie ma konieczności bezpośredniego kontaktu z fizjoterapeutą.

  Kiedy warto zdecydować się na konsultacje lekarskie online?

  Konsultacje lekarskie online to idealne rozwiązanie w przypadku potrzeby uzyskania szybkiego kontaktu z internistą, bez konieczności wychodzenia z domu – porady zdrowotnej lub recepty. Z takiego rozwiązania korzysta się także w celu monitorowania stanu zdrowia pacjenta, jeśli nie jest wymagana hospitalizacja. Z konsultacji lekarskich online można korzystać całkowicie bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub wykupionego pakietu medycznego. Telemedycyna dotyczy także prywatnych konsultacji z dowolnym specjalistą. Ułatwiony kontakt z lekarzami okazuje się szczególnie ważny w przypadku osób, które nie mają możliwości przyjechania do przychodni medycznej – brak czasu, problem z transportem, przebywanie poza granicami kraju itd.

  Z usług telemedycyny warto korzystać w wielu sytuacjach, ale niektóre wymagają osobistej wizyty w placówce medycznej. Nie zawsze możliwe jest postawienie diagnozy bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Opieranie się wyłącznie na wymienionych objawach może być niewystarczające do tego, aby mieć pewność co do sprecyzowania jednostki chorobowej. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie badania fizykalnego i oceny wzrokowej przez internistę. Przy złym stanie zdrowia nie można polegać wyłącznie konsultacji lekarskiej online. Niektóre przypadki wymagają niezwłocznego zgłoszenia się do placówki medycznej, aby zbadać dokładnie pacjenta i zlecić wykonanie konkretnych badań. Może okazać się, że pacjent potrzebuje leczenia szpitalnego, zgłoszenia się na SOR.

  Jak skorzystać z konsultacji medycznych online?

  W celu skorzystania z konsultacji lekarskiej online, należy rozpocząć od znalezienia placówki, która świadczy tego typu usługi. W Internecie nie brakuje też sklepów oferujących możliwość skontaktowania się z wybranym specjalistą po uiszczeniu stosownej opłaty. Zawsze można też zadzwonić do swojej przychodni i zapytać, czy dany lekarz przyjmuje pacjentów zdalnie. Teleporada nie musi dotyczyć kontaktu telefonicznego, ale odbywać się drogą mailową. Wykorzystywane są także czaty online i komunikatory z możliwością audiowizualizacji. Usługi telemedycyny skierowane są dla osób w różnym wieku – zarówno młodych, jak i seniorów. Wystarczy umówić się na wizytę online, opłacić ją, po czym wziąć udział w czacie/rozpaczać rozmowę telefoniczną lub wideokonsultację.

  Nie każdy senior potrafi obsługiwać się komputerem, dlatego na czas konsultacji online warto poprosić o pomoc bliską osobę, która może towarzyszyć podczas przez całą telewizytę. Dzieci również wymagają opieki osoby dorosłej. W przypadku umawiania się na e-wizytę u specjalisty w ranchach Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne może być posiadanie skierowania. Nie jest ono wymagane przy prywatnej e-wizycie, czyli odpłatnej. W celu skorzystania z konsultacji medycznej online niezbędne będzie posiadanie komputera lub smartfona z dostępem do Internetu. Od pacjenta zależy to, w jakiej formie skorzysta z usługi telemedycyny, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami i możliwościami.

  Przygotowanie do konsultacji medycznej online

  Jako że do przeprowadzenia teleporady medycznej koniecznie jest posiadanie urządzenia z dostępem do Internetu, przed skorzystaniem z usługi należy sprawdzić prawidłowe działanie całego osprzętowania. Wybór miejsca jest dowolny, ważne aby pacjent czuł się komfortowo i nikt mu nie przeszkadzał. Pod ręką powinna znajdować się też kartka i coś do pisania, aby móc w razie potrzeby zapisać to, co przekaże lekarz. Korzystając z teleporady medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nie trzeba przejmować się żadnymi płatnościami, gdyż są one świadczone bezpłatnie. Prywatna konsultacja wymaga uiszczenia opłaty na stronie internetowej wybranej placówki medycznej. Płatności trzeba dokonać już na etapie umawiania wizyty. Jeśli ktoś napotka na tym etapie jakieś problemy i nie będzie wiedział, jak opłacić e-wizytę, może zadzwonić do przychodni online i poprosić konsultanta o przeprowadzenie przez cały proces umawiania. Całkowity koszt takiej usługi uzależniony jest od cennika wybranej placówki medycznej, dlatego ceny mogą różnić się w mniejszym lub większym stopniu.