antykoncepcja

  Doustna antykoncepcja hormonalna to aktualnie jedna z najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży. Z uwagi na jej niezwykle proste dawkowanie, standardowo raz na dobę i bardzo wysoką skuteczność, coraz więcej zdrowych kobiet się na nią decyduje. Jednak mimo wszystkich zalet, jakie mają tabletki antykoncepcyjne, mają one również działania uboczne. Mogą wchodzić w interakcję z przyjmowanymi przez Ciebie lekami oraz spożywanymi produktami.

  Jakie suplementy diety mogą niekorzystnie wpłynąć na wątrobę przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej?

  Suplementy diety powinnaś traktować jako preparaty, które skutecznie uzupełniają Twój codzienny jadłospis w brakujące witaminy i minerały. Jeżeli jesteś zdrowa, to bez obaw możesz stosować tego rodzaju preparaty. Jednak jeżeli zażywasz jeszcze choćby jeden lek albo doustną antykoncepcję hormonalną, to suplementy diety mogą spowodować, że przestanie być ona skuteczna. W dodatku tabletki antykoncepcyjne mogą stać się jeszcze bardziej szkodliwe dla Twojej wątroby. Sztandarowym przykładem substancji, jakiej powinny unikać kobiety, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną albo plastry antykoncepcyjne jest zwyczajny dziurawiec.

  To zioło jest zazwyczaj wybierane przez kobiety w przypadku spadku nastroju, braku energii, przy stanach depresyjnych albo przy bólu brzucha, ponieważ ma on właściwości rozkurczowe. Często ten środek wchodzi w interakcje oraz zmniejsza skuteczność dość dużej grupy leków, w tym oczywiście tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym, kobiety, które decydują się na stosowanie tej metody antykoncepcyjnej powinny bezwzględnie unikać preparatów, które zawierają w sobie dziurawiec. Uwaga! Jest on również w wielu bardzo popularnych herbatkach ziołowych. Zawsze warto czytać skład.

  Jak suplementy diety wpływają na wątrobę oraz na skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

  Często wybieraną przez kobiety grupą suplementów diety są preparaty multiwitaminowe, używane, żeby poprawić wygląd włosów oraz paznokci. W przypadku standardowych multiwitamin, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej w bardzo małym stopniu wpływa na stężenie uzupełnianych witamin w kobiecym organizmie. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim witaminę A i witaminę B12. Jednak rezultaty stosowania tych suplementów diety nie odbiegają od tych, które nie stosują żadnych tabletek antykoncepcyjnych. Samo zażywanie witamin, czy multiwitamin w przypadku zdrowych i młodych kobiet jest wyjątkową wątpliwą praktyką. Jednak w skrajnych przypadkach, na przykład wyższe zapotrzebowanie na foliany albo niedobory witaminowe, można zastanowić się nad stosowaniem tego rodzaju preparatów przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej.

  A jak chronić wątrobę w przypadku stosowania pigułek antykoncepcyjnych?

  Warto tutaj wspomnieć o bardzo mocno reklamowanych w ostatnim czasie tabletkach osłonowych. Są one uznawane za złoty środek na różnego rodzaju skutki uboczne antykoncepcji, nie tylko te, które dotyczą wątroby. Tabletki osłonowe mają zniwelować takie działania niepożądane antykoncepcji hormonalnej jak między innymi:  zatrzymanie wody w organizmie, wzrost wagi, obciążenie wątroby, zmniejszenie libido oraz wahania nastroju. W tabletkach osłonowych znajdują się takie składniki, które mają za zadanie ochronić wątrobę przed niekorzystnymi skutkami stosowania przez kobietę antykoncepcji hormonalnej. W skład tego rodzaju tabletek wchodzą wyciągi z ziół, witaminy z grupy B, jak również chrom.

  Chcemy w tym miejscu bardzo mocno zaznaczyć, że suplementy diety nie mają żadnych właściwości leczniczych. Nie jest w praktyce możliwe, żeby osłoniły one i ochroniły przewód pokarmowy oraz wątrobę przez niekorzystnym działaniem tabletek antykoncepcyjnych. W dodatku na większości suplementów diety nie ma absolutnie żadnej informacji dotyczącej standaryzacji surowców roślinnych. W związku z tym nie ma naprawdę żadnej pewności, że w suplementach diety będą się znajdowały dawki, która mają jakiekolwiek rzeczywiste, korzystne działanie na kobiecy organizm.

  O wiele bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest, jeżeli kobieta odczuwa nieprzyjemne dolegliwości związane ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, jest po prostu porozmawianie z jej lekarzem ginekologiem oraz zamiana leku hormonalnego na inny. Tak jak ze wszystkimi innymi, trzeba go dopasować do organizmu kobiety. Aktualnie wybór środków antykoncepcyjnych jest naprawdę bardzo duży i występuje możliwość wybrania takiego preparatu, który będzie całkowicie tolerowany przez organizm kobiety.

  Bardzo istotną kategorią suplementów diety, w szczególności w postaci doustnej jest błonnik, na przykład w postaci babki płesznik, siemienia lnianego albo węgla aktywowanego. W każdym z wymienionych tutaj przypadków kobieta powinna zachować co najmniej cztery godziny przerwy od wziętej tabletki antykoncepcyjnej. Błonnik może utrudniać rozpad oraz uwalnianie się substancji czynnej w tabletkach hormonalnych. Wszystkie te suplementy diety mogą utrudnić wchłanianie się hormonów do przewodu pokarmowego.

    Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.