ile zarabia pielęgniarka

  Ile zarabia pielęgniarka? Jakie są zarobki osoby, która czuwa nad bezpieczeństwem, zdrowiem i życiem osób, które przebywają w szpitalu? Czy wynagrodzenie pielęgniarki jest adekwatne do odpowiedzialności, jaka na niej spoczywa? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście!

  Prawda jest taka, że zarobki pielęgniarek nigdy nie rozpieszczały. Nic więc dziwnego, że bardzo często słyszy się o strajkach w tej grupie zawodowej. Każdy w końcu ma prawo do godnych zarobków, które będą zgodne z wymaganiami stawianymi pracownikowi, jak również jego obowiązków. Tylko, czy udało im się coś wywalczyć?

  Jak wskazują dane Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, w Polsce zarejestrowanych jest ok. 300 tysięcy pielęgniarek. Większość z nich, choć możliwe, że jednak wszyscy, są niezadowoleni ze swoich wynagrodzeń, a także warunków pracy. W związku z tym coraz częściej zaczęły pojawiać się strajki.

  Po długich debatach doszło w końcu do porozumienia pomiędzy pielęgniarkami a Ministrem Zdrowia i prezesem NFZ. Z jakim skutkiem? Dotychczasowe dodatki włączono do wynagrodzenia podstawowego. Jak to się przekłada na zarobki pielęgniarek? Czy w końcu są to kwoty odpowiednie ich nakładom pracy?

  Warto przyjrzeć się wynagrodzeniom tej grupy zawodowej,z kilku powodów, ale najważniejszy to ten, że to właśnie pielęgniarki czuwają nad naszym bezpieczeństwem, jak i naszych bliskich, gdy trafią do szpitala.

  Pielęgniarka filarem szpitala

  Chyba każdy zgodzi się ze mną, że pielęgniarki zajmują jedno z ważniejszych stanowisk w szpitalach. Bez nich każda placówka nie byłaby w stanie funkcjonować. To na ich barkach spoczywa opieka nad chorymi, dbanie o czystość i higienę pacjentów, jak również ich otoczenia.

  Gdyby tego było mało, mają jeszcze wiele innych zadań, którym muszą sprostać. To pielęgniarka wspiera leczenie oraz diagnostykę, dokonuje pomiarów, jak również zajmuje się przygotowywaniem niezbędnych do zabiegów pomieszczeń, czy materiałów.

  Jakby tego było mało, to do nich należy obowiązek asystowania lekarzowi podczas zabiegów. Z pewnością obowiązków, jakie spoczywają na pielęgniarce, znajdzie się o wiele więcej. A jak to przekłada się na wynagrodzenie? Niestety nie wygląda to dobrze…

  Zapotrzebowanie na pielęgniarki rośnie a wynagrodzenie nie

  O tym, że pielęgniarki zarabiają mało, świadczyć może fakt, że przeglądając oferty pracy, znajdziemy wiele dotyczących właśnie stanowiska pielęgniarki. Chętnych do pracy nie ma i wcale nie ma się co dziwić, skoro zarobki pielęgniarek są po prostu śmieszne.

  Wystarczy spojrzeć na to, ile zarabiają pielęgniarki za granicą, by szukać zatrudnienia w innych krajach. Jak wskazuje Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych w 2033 roku w Polsce będzie brakowało 169 tysięcy pielęgniarek. Jakby tego było mało, szacuje się, że średni wiek pielęgniarek w naszym kraju w 2030 roku będzie wynosił 58-60 lat.

  W związku z tym, że zapotrzebowanie na pielęgniarki rośnie, a chętnych do pracy nie ma, potrzebne były zmiany. Jakie? Oczywiście zapewnienie wynagrodzenia, które sprosta ich oczekiwaniom. 

  Jak strajki wpłynęły na pensję pielęgniarek?

  Po strajkach już zauważyć można pewne zmiany, szkoda tylko, że trzeba było je wymusić. O jakich zmianach mowa? Jak już wspomnieliśmy, włączono dotychczasowe dodatki do wynagrodzenia podstawowego, a dokładniej mówiąc jego wzrostu w wysokości nie niższej niż 1200 zł miesięcznie w przeliczeniu na jeden pełen etat.

  Ile w takim razie dostanie pielęgniarka? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zarobki pielęgniarki zależą od kilku czynników. Jakich?

  Przede wszystkim od stażu pracy, czyli od tego, ile dana pielęgniarka pracuje w zawodzie. Bardzo duże znaczenie ma również wykształcenie – czy pielęgniarka ma tytuł magistra, czy tylko licencjat. Nie bez znaczenia pozostaje także kondycja finansowa szpitala, czy przychodni, w której jest nabór na tego typu stanowisko.

  Zarobki pielęgniarki w przychodni

  Ile zarobi pielęgniarka pracująca w przychodzi? Pielęgniarka, która dopiero rozpoczęła pracę w zawodzie, może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1800-2600 zł.

  Taka rozbieżność zależy od kondycji finansowej miejsca, w którym dana osoba podjęła prace. W przychodniach bardzo często pracują pielęgniarki, które nie mają specjalizacji, więc w ich przypadku w grę wchodzą najniższe świadczenia, jakie da się osiągnąć w tym zawodzie.

  Zarobki dyplomowanej pielęgniarki

  Ile zarobi pielęgniarka po licencjacie? Czy jej zarobki będą się różnić od pielęgniarki po studiach magisterskich? Zarówno pielęgniarka, jak i położna, która ma tytuł magistra i specjalizację osiąga najwyższe zarobki. Średnio mówi się tutaj o wynagrodzeniu sięgającym 3200 zł miesięcznie.

  Jeśli dodamy do tej pensji podstawowej wszystkie dodatki, to zarobki wzrosną do około 5500 zł miesięcznie. Pielęgniarki, które nie mają specjalizacji, niestety już nie mogą liczyć na taką pensję. Zwykle ich zarobki sięgają 2800 złotych, więc jeśli weźmiemy do tego pod uwagę wszystkie dodatki, to łącznie wyjdzie około 5000 złotych pensji. Położne bez tytułu magistra, ale ze specjalizacją mogą liczyć na 2800 zł wynagrodzenia.

  lekarze on line