ile zarabia lekarz

  Zawód lekarza należy do tych, które cieszą się największym prestiżem. Tylko ile właściwie zarabia w dzisiejszych czasach lekarz? Od czego zależą jego zarobki? Sprawdzamy!

  Temat zarobków pracowników służby medycznej powraca co jakiś czas, w szczególności wtedy, gdy upominają się oni od rządu podwyżek oraz zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. W takich chwilach od razu nasuwa się jedno pytanie: ile tak właściwie zarabia lekarz? Prawda jest taka, że na to pytanie nie da się udzielić się jednoznacznej odpowiedzi, a to dlatego, że lekarz lekarzowi nie jest równy.

  Od czego zależy pensja lekarzy?

  Warto zacząć od tego, że pensje lekarzy bywają silnie zróżnicowane, co oznacza, że nawet lekarze zatrudnieni na tym samym stanowisku nie zarabiają tyle samo. Zastanawiasz się jak to możliwe? Prawda jest taka, że pensje lekarzy zależą od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim mowa tutaj o rodzaju specjalizacji, stażu pracy, czy liczby dodatkowo płatnych dyżurów. Na kwotę miesięcznej pensji medyka składa się podstawa oraz dodatek, który może wynosić od 5 do 20 procent podstawy wynagrodzenia.

  Poza tym pamiętajmy, że lekarz może pracować na etacie lub na kontrakcie. O ile w pierwszym przypadku można mówić o stałej pensji, tak przy pracy na kontrakcie wynagrodzenie opiera się na stawce godzinowej.

  Nie bez znaczenia pozostaje miejsce, w którym lekarz pracuje. Wydawać by się mogło, że największe zarobki zwykle generują lekarze zatrudnieniu w dużych miastach. Jak się jednak okazuje, to lekarze w mniejszych miejscowościach, czy gdzieś na prowincji są w stanie zarobić więcej. Poza tym pamiętajmy, że oprócz pracy w ramach NFZ, mogą też współpracować z prywatnymi placówkami medycznymi, jak również mogą prowadzić własną praktykę.

  Lekarz rezydent a jego zarobki

  Lekarze-rezydenci to medycy, którzy ukończyli 6-letnie studia medyczne i są w trakcie specjalizacji (zwykle zajmuje to kolejnych 5-6 lat). Formalnie rezydencji są pełnoprawnymi lekarzami, mają uprawnienia lekarskie i mogą wykonywać szereg procedur medycznym. Jednak zanim staną się lekarzami-specjalistami czeka ich jeszcze bardzo długa droga, a więc zarówno pod względem nauki, jak i zdobywania praktyki.

  Ile dokładnie zarabia się będąc lekarz-rezydent? Każdy, kto liczył na konkretne stawki, może przeżyć rozczarowanie, gdyż zarobki lekarza-rezydenta wcale nie są takie oczywiste, co oznacza, że zależą od pewnych kwestii. Przede wszystkim mowa tutaj o stażu pracy, jak i specjalizacji, w której się szkoli.

  Ogólnie przyjęło się, że istnieją specjalizacje priorytetowe i w to właśnie w nich osiąga się najwyższe zarobki – w pierwszych dwóch latach specjalizacji lekarz-rezydent może liczyć na pensję w kwocie około 3600 zł, w kolejnych około 3900 zł. Z kolei pozostali lekarze-rezydenci mogą liczyć na zarobki sięgające około 3200 zł, a w kolejnych – 3500 zł brutto miesięcznie.

  Lekarz specjalista a jego zarobki

  Lekarzem specjalistą staje się ten, który z sukcesem kończy specjalizację i przestaje być rezydentem. Ile zarabia lekarz specjalista? Po raz kolejny nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ zarobki lekarzy-specjalistów potrafią wahać się od 5 tysięcy złotych do nawet kilkunastu tysięcy brutto.

  Ostatecznie to, ile będzie zarabiać lekarz specjalista, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim mowa tutaj o miejscu pracy lekarza – z racji tego, że niewiele osób chce pracować na prowincjach, to szpitale te zwykle próbują skusić ich większymi pensjami. W praktyce oznacza to, że lekarz zatrudniony w podrzędnym szpitalu czy przychodni będzie zarabiał więcej, niż też zatrudniony w dużym mieście, jak np. w Warszawie.

  Przykładowo lekarz, który pracuje na etacie, bierze dodatkowe dyżury i jest specjalistą od 15 lat, potrafi zarobić ponad 5 tysięcy złotych brutto. Poza tym nie sposób pominąć też faktu, że lekarze specjaliści mogą generować zarobki z dodatkowych źródeł – niektórzy współpracują z kilkoma placówkami, inni otworzyli też własną praktykę i świadczą usługi prywatne.

  Takie postępowanie jednak nie powinno nikogo dziwić, bo zapotrzebowanie na usługi lekarzy specjalistów jest bardzo duże.

  Lekarz rodzinny a jego zarobki

  Kim w ogóle jest taki lekarz rodzinny? Za lekarza rodzinnego uznaje się lekarza specjalistę medycyny rodzinnej. To właśnie do niego kierujemy się, gdy zaczynamy odczuwać jakieś niepokojące dolegliwości, czy chcemy wykonać podstawowe badania. Lekarz rodziny jest tak naprawdę lekarzem pierwszego kontaktu, czyli można go uznać, za podstawową komórkę systemu opieki medycznej.

  Jego po prostu nie da się obejść, bo to on decyduje o tym, czy dostaniemy skierowanie do lekarza specjalisty. Jak wyglądają ich zarobki? Ile jest w stanie miesięcznie wyciągnąć lekarz rodzinny? Z racji tego, że stanowisko lekarza rodzinnego jest bardzo duże zapotrzebowanie, to zarówno przychodnie, jak i szpitale próbują ich zachęcić zarobkami.

  Jak podają statystyki, średnia wynagrodzeń lekarzy rodzinnych potrafi sięgać nawet 7649 zł brutto. Oczywiście zarobki te mogą w rzeczywistości sięgać o wiele więcej, co oznacza, że lekarz rodzinny może zarobić nawet około 10 tysięcy złotych brutto.

  doktor online