hemoroidy

  Hemoroidy to naczynia żylne, które znajdują się w odbytnicy oraz w odbycie. Każdy człowiek je posiada. Choroba hemoroidalna inaczej nazywana również hemoroidami albo żylakami odbytu to patologicznie zwiększone hemoroidy. Ich najczęstszymi objawami jest: krwawienie, swędzenie, uczucie dyskomfortu oraz niepełnego wypróżnienia lub bólu.

  Czym są hemoroidy?

  Choroba hemoroidalna występuje u mniej więcej połowy dorosłych osób. Objawy hemoroidów bardzo często odczuwają kobiety w ciąży. Jest wiele sposobów leczenia hemoroidów, czyli inaczej żylaków odbytu. Mogą to być maści, czopki albo metody zabiegowe. Warto też wprowadzić zmiany w stylu życia i diecie, aby zwiększyć efekty i je utrzymać. Chcesz wiedzieć więcej na temat hemoroidów i ich leczenia? Jeżeli tak, to zachęcamy do przeczytania tego wpisu.

  Jak przebiega leczenie hemoroidów? Jakie są możliwe metody?

  W początkowych fazach rozwoju choroba hemoroidalna jest leczona objawowo. Gdy istnieją do tego podstawy, to lekarz przepisuje pacjentowi antybiotyki lub glikokortykosteroidy. W dodatku może on zalecić przyjmowanie środków zmiękczających stolec, jak również zwiększających szczelność naczyń żylnych.

  Celem leczenia hemoroidów jest: zmniejszenie krwawienia, swędzenia, bólu oraz dyskomfortu. Istnieją jeszcze niefarmakologiczne sposoby leczenia choroby hemoroidalnej. Są to kąpiele w letniej wodzie, nasiadówki w naparze z kory dębu lub wykonywanie chłodnych okładów.

  Natomiast jeżeli chodzi o farmakologiczne leczenie hemoroidów, to pacjentom podaje się leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz ściągającym.

  Gdy hemoroidy są już w bardzo zaawansowanym stadium i powyższe metody są już nieskuteczne, to lekarz może zaproponować pacjentowi terapię zabiegową.

  Na czym polegają zabiegowe metody leczenia hemoroidów?

  Pierwsza możliwość to metoda Barrona, czyli opaskowanie i gumkowanie. W tym zabiegu zakłada się na objawowe hemoroidy gumowe opaski, które zamykają dopływ krwi do żylaków. Ta metoda powoduje martwicę oraz odpadnięcie hemoroidów.

  Drugą metodą jest skleroterapia. Podczas tego zabiegu w podstawę żylaków wstrzykiwane są leki, które przyczyniają się do miejscowego stanu zapalnego, a co za tym idzie do zamknięcia światła naczynia i zmniejszenie żylaka.

  Trzeci sposób to koagulacja. Tutaj wykorzystuje się promieniowanie podczerwone, energię cieplną albo wymrażanie, czyli krioterapię. Ostatnia metoda to hemoroidektomia. Stosuje się ją tylko w najbardziej zaawansowanej postaci choroby hemoroidalnej. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu objawowych hemoroidów i zamknięciu naczynia, które doprowadza krew.

  Dodatkowo w terapii objawowych hemoroidów zawsze zalecana jest również dieta bogata w błonnik. Należy również pić co najmniej dwa litry płynów dziennie. Najlepiej wody, ponieważ ona w największym stopniu nawodnia organizm. Poleca się również wykonywanie regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej.

  Bardzo ważna jest również właściwa higiena. Okolice odbytu należy myć ciepłą wodą. Można do niej sporadycznie dodawać też płyn do higieny intymnej. Zakazane jest natomiast stosowanie zwykłego mydła i innych detergentów, które mogą podrażniać te okolice.

  Jak długo leczy się hemoroidy?

  Okres leczenia choroby hemoroidalnej jest zależny od stopnia jej zaawansowania. Gdy nie jest wystarczające leczenie objawowe, to całe leczenie trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni. W bardzo skomplikowanych przypadkach taka terapia trwa o wiele dłużej. Bez względu na stopień zaawansowania choroby hemoroidalnej oraz metody leczenia, bardzo ważne jest skuteczne zapobieganie jej nawrotom.

  Jakie mogą być powikłania do operacji hemoroidów?

  Operację hemoroidów bardzo często wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym. Cała operacja odbywa się w zakresie tak zwanej chirurgii jednego dnia. Wbrew pozorom chirurgiczne leczenie hemoroidów jest całkowicie bezpieczne. Najczęściej pacjenci wracają do pełnej sprawności po od 10 do 14 dniach po operacji. Jednak czasami, w wyjątkowych sytuacjach, niestety może dojść do powikłań.

  W większości przypadków podczas rekonwalescencji pacjenci nie odczuwają dolegliwości bólowych. Wyjątek stanowią rozległe, wykonywane metodą tradycyjną zabiegi chirurgiczne. Czasami jest tak, że pacjenci po tego rodzaju zabiegu odczuwają dyskomfort, który wiąże się z obrzękiem operowanej okolicy. To uczucie jest zazwyczaj nasilone w bardzo niewielkim stopniu. Najczęściej pacjenci czują parcie lub mają wrażenie niepełnego wypróżnienia. Bardzo małe krwawienie po zabiegu operacyjnym jest czymś całkowicie normalnym. Wynika ono z oddzielenia się zamkniętej chorobowo zmienionej tkanki.

  Jakie są najczęstsze zalecenia po operacji hemoroidów?

  Żeby zminimalizować ryzyko nawrotu choroby hemoroidalnej, należy spożywać pokarmy bogate w błonnik pokarmowy, dbać o właściwe nawodnienie organizmu, uprawiać regularnie sport, utrzymywać wagę ciała w normie oraz systematycznie się wypróżniać. Dodatkowe zalecenia to unikanie dźwigania, silnego parcia na stolec oraz gorących kąpieli w wannie.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.