Bakteria helicobacter pylori może znajdować się w organizmie nawet kilkudziesięciu procent populacji ogólnej. W zdecydowanej większości przypadków infekcja przyjmuje charakter neutralny i bezobjawowy. Mówimy wtedy o nosicielstwie. Infekcja bakterią może jednak doprowadzić do nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego, a także poważnych chorób. Czy zakażenie helicobacter pylori może być leczone przy pomocy ziół?

  Czym jest bakteria helicobacter pylori?

  Jest to bakteria z grupy pałeczek osiedlających się w komórkach nabłonkowych żołądka. Posiada helikalny kształt oraz jest wyposażona w witki. Zakażenie następuje w przypadku styczności nosiciela z osobą zdrową, choć nie jest znana dokładna droga przenoszenia się bakterii. W zdecydowanej większości przypadków infekcja następuje w wieku dziecięcym przed ukończeniem 10 roku życia. Bakterie helicobacter pylori często nie dają wyraźnych objawów i pozostają w naszym organizmie do końca życia. W 20-30% przypadków może jednak dojść do poważnych chorób układu pokarmowego: Choroby wrzodowej, zapalenia błony śluzowej żołądka, chłoniaka, a nawet raka żołądka. Zakażenie helicobacter pylori może korelować z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego.

  Co sprzyja zakażeniu bakterią helicobacter pylori?

  Jak już wspomnieliśmy, zdecydowana większość zakażeń następuje jeszcze w wieku dziecięcym, gdy nosicielką jest matka dziecka. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ofiarą pada także dorosła osoba. Naukowcy nie są w stanie jednoznacznie zidentyfikować czynników sprzyjających zakażeniu. Według niektórych badań, częste spożywanie produktów konserwowych może sprzyjać infekcji. Poważnym czynnikiem zagrożenia jest również palenie papierosów. Co ciekawe, epidemiologa wskazuje, że nawet 70% populacji krajów rozwijających się (np. Polska), może być dotknięta infekcją H-pylori. Tymczasem, w krajach rozwiniętych jest to zaledwie 30% populacji.

  Helicobacter pylori – profilaktyka

  Tylko zaawansowana diagnostyka pozwala jednoznacznie stwierdzić obecność helicobacter pylori w organizmie człowieka. W takich sytuacjach zachodzi konieczność leczenia antybiotykami, nawet, jeśli infekcja nie daje żadnych objawów. Nosiciel wciąż stanowi jednak zagrożenie dla innych osób, zwłaszcza dzieci. Osoby zdrowe mogą natomiast stosować produkty, które zmniejszają ryzyko wystąpienia tej infekcji. Tutaj wymienić należy przede wszystkim warzywa i owoce. Bardzo dobrze sprawdzają: brokuł, kalarepa, brukselka, rzepa, kalafior oraz kapusta. Regularne stosowanie brokułów pozwala zatrzymać dalszy rozwój zakażenia i uchronić się przed chorobami wtórnymi. Należy również unikać produktów konserwowych, a także palenia papierosów. Badania wykazały, że neutralnym czynnikiem jest natomiast spożywanie alkoholu.

  Leczenie ziołami infekcji helicobacter pylori

  Infekcje tą bakterią mogą dotyczyć nawet 70% populacji naszego kraju. Temat jest zatem bardzo popularny i sprzyja produkcji naturalnych suplementów diety oraz roślinnych specyfików mających zapobiegać bakterii. Czy helicobacter pylori – leczenie ziołami przynosi efekty? Tak, pod warunkiem zastosowania właściwych mieszanek. Jednocześnie, należy stwierdzić, że zdrowa dieta oraz zioła pozwalają zatrzymać rozwój, zmniejszyć ilość bakterii, a także zneutralizować ich obecność w ciele, ale nie pozwala na całkowite wyleczenie infekcji. Co ciekawe, nawet silne antybiotyki nie zawsze są w stanie uporać się z infekcją.

  Substancją, która może nas uchronić przed szkodliwym wpływem helicobacter pylori jest izoramnetyna. Znajdziemy ją w wyżej wymienionych warzywach, a także w niektórych ziołach. Dużą zawartość tej substancji posiadają: czystek, nagietek oraz koper włoski. Z kolei zielona herbata posiada w swoim składzie katechiny, które hamują działanie ureazy i tym samym pozwalają zahamować rozwój zakażenia.  skutecznym leczeniu infekcji wykorzystywany jest również imbir, nasiona kminku, a także napar z Yerba Mate. Najlepsze rezultaty przynosi odpowiednio dobrana mieszanka ziół zawierających kilka substancji neutralizujących bakterie helicobacter pylori.

  Dlaczego leczenie helicobacter pylori jest konieczne?

  W przypadku 30% osób zakażonych dochodzi do częstych objawów ze strony układu pokarmowego: niestrawność, nadkwasota, uczucie ciężkości, a także rozstrój żołądka. Obecność bakterii może sprzyjać chorobie wrzodowej, a także rakowi żołądka. Bakterie mogą pogłębiać niektóre choroby układu oddechowego, np. astmę oraz nadciśnienie. W związku z tym, helicobacter pylori leczenie ziołami to naturalna profilaktyka, która pozwala uchronić się przed licznymi zagrożeniami.

  Na badanie pod kątem tej bakterii powinny zdecydować się osoby młode, które starają się o dziecko. Bardzo często to właśnie rodzin przenosi bakterię i prowadzi do rozprzestrzeniania się zakażenia. Tutaj musimy nadmienić, że starannie dobrane leczenie ziołami pozwala zredukować wpływ helicobacter pylori na nasz organizm, ale nie zawsze pozwala na całkowite wyeliminowanie zakażenia. W związku z tym, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać najlepsze metody leczenia.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarze online