Grzybica skóry głowy - objawy i leczenie

  Grzybica skóry głowy może dosięgnąć każdego z nas. Po czym poznać, że mamy do czynienia z tego typu przypadłością? Jak wygląda leczenie grzybicy skóry głowy?

  Grzybica skóry głowy – co to takiego?

  Grzybica skóry głowy to coraz powszechniej występująca schorzenie. Powodują go grzyby, głównie Microsporum canis i Trichophyton tonsurans, będące elementem naturalnej mikroflory skóry głowy. Kiedy dochodzi do zaburzeń naturalnej mikroflory, stają się przyczyną choroby skóry głowy.

  Najczęściej do zarażenia dochodzi w wyniku spadku odporności, zwłaszcza do której doszło w wyniku stosowania antybiotyków o szerokim spektrum działania. Do rozwoju grzybicy skóry głowy może także dojść z powodu  niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy, stosowanie zbyt agresywnych środków myjących może spowodować naruszenie bariery ochronnej i doprowadzić do rozwoju grzybicy.

  To jednak nie wszystko, przegrzewanie oraz uszkodzenie skory głowy również może sprawić, że narazimy się na rozwój schorzenie. Poza tym nie sposób też pominąć faktu, że grzybica jest zaraźliwa, dlatego też można się nią zarazić poprzez kontakt z chorym lub przedmiotami, których używa (np. ręcznik, grzebień, odzież).

  Grzybica skóry głowy – objawy

  Grzybica skóry głowy daje typowe objawy, więc z jej rozpoznaniem nikt z nas nie powinien mieć większych trudności. Zmianom grzybiczym zazwyczaj towarzyszy zaczerwienienie skóry, świąd oraz dolegliwości bólowe. Dodatkowo w okolicy mieszków włosowych mogą pojawić się guzki, z których będzie wydobywać się ropa. Bardzo często można zauważyć też wzmożone wypadanie włosów. Warto zauważyć, że niektóre symptomy zależą od tego, z jakim rodzajem grzybicy skóry głowy się borykamy.

  Wyróżnić można trzy typy grzybicy. Pierwsza z nich to grzybica strzygąca. Za jej powstanie odpowiada znajdujący się wewnątrz włosa grzyb Trichophyton endothrix. W przypadku tego rodzaju zauważyć można liczne ogniska chorobowe, które przybierają szarawą barwę. W ich obszarze włosy są ułamane na różnych długościach.

  Drugim typem grzybicy jest grzybica drobnozarodnikowa. Wywołuje ją grzyb drobnozarodnikowy Microsporum audoudinii, który występuje zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz włosów. Dla grzybicy drobnozarodnikowej charakterystyczne jest to, że w zainfekowanym obszarze zauważyć można równo ułamane włosy otoczone szarawą tkanką. Przy tego rodzaju grzybicy ogniska chorobowe bywają bardziej rozległe, za to ich ilość mniejsza.

  Ostatni typ grzybicy skóry głowy występuje pod nazwą grzybicy woszczynowej. Jej cechą charakterystyczną jest to, że występują zagłębione w skórze żółte płatki woszczynowe wielkości kilku centymetrów. Po ich usunięciu pozostaje blizna, w obszarze której nie odrastają włosy. Ten typ grzybicy jest charakterystyczny dla okresu dojrzewania.

  Grzybica skóry głowy – leczenie

  Jeśli zauważymy u siebie charakterystycznych objawów grzybicy skóry głowy, to powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. W przypadku grzybicy skóry głowy odpowiednią pomoc zapewni nam dermatologa. To właśnie on zaleci wykonanie odpowiednich badań, by określić, z jakiego charakteru zmianami mamy do czynienia i następnie wdroży odpowiednie leczenie.

  Najczęściej leczenie grzybicy skóry głowy przyjmuje formę leczenia miejscowego.

  W takich przypadkach lekarz zwykle zaleca stosowanie 2-3 razy w tygodniu szamponu, który zawiera w swoim składzie ketokonazol, składnik, który działa grzybobójczo. Jednym z najczęściej zalecanych szamponów jest Nizoral. Taka terapia może potrwać nawet kilka miesięcy i w większości przypadków okazuje się wystarczająca.

  W przypadku bardziej zaawansowanej formy schorzenia leczenie miejscowe może okazać się niewystarczające, dlatego lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. Najczęściej opiera się ono na stosowaniu leków doustnych jak grzybostatycznej gryzeofulwiny.

  W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że stosowanie tego typu leków może prowadzić do zaburzeń czynności wątroby, więc wprowadzana jest bardzo rzadko przy leczeniu grzybicy skóry głowy. Jeśli lekarz stwierdzi, że schorzenie ma podłoże bakteryjne, może do terapii wprowadzić antybiotyki.

  Jeśli grzybica skóry głowy doprowadziła do łysienia, to maści, kremy, czy tabletki niestety nie wystarczą.  Wtedy warto wzbogacić swoje leczenie o specjalistyczne zabiegi. Z ich pomocą możemy nie tylko powstrzymać proces utraty włosów, ale również  pobudzić ich wzrost.

  Wśród najskuteczniejszych rozwiązań wymienia się mezoterapię, czyli zabieg, który polega na podaniu do skóry specjalnie dobranych substancji odżywczych, które wpływają pobudzająco na porost włosów. Dobre efekty daje także Kriomasaż Cryo-S. Podczas tego zabiegu na skórę głowy działa się podtlenkiem azotu, który ochładza tkanki i pobudza odnowę biologiczną.

  Leczenie grzybicy skóry głowy, choć bywa długotrwałe, w większości przypadków kończy się sukcesem i powrotem do zdrowia. Na skórze głowy nie pozostają szpecące blizny, a włosy całkowicie odrastają. Jedyne co trzeba zrobić to zastosować się do zaleceń lekarza.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarz online