grypa żołądkowa - objawy i leczenie

  Na grypę żołądkową skarży się coraz więcej osób. Czym jednak ona jest? Po czym poznać, że właśnie zmagamy się z tą przypadłością? Jak leczy się grypę żołądkową? Sprawdzamy!

  Grypa żołądkowa – co to takiego?

  Grypa żołądkowa to potoczna nazwa jelitówki, czyli choroby zakaźnej przewodu pokarmowego, która obejmuje żołądek i jelita. Co ciekawe, choć o schorzeniu mówi się grypa żołądkowa, to nie ma ona żadnego związku z wirusem grypy. Skąd więc taka nazwa choroby? Przyjęło się, że nazwa choroby oznacza ogólne rozbicie, które towarzyszy w obu chorobach.

  Do zarażenia jelitówką może dojść z różnych przyczyn, zazwyczaj odpowiadają za to rotawirusy, adenowirusy oraz norowirusy. Grypą żołądkową zarazić się nią można drogą pokarmową, ale nie stanowi to reguły, co oznacza, że możemy złapać grypę żołądkową także drogą kropelkową.

  Oczywiście zarazić się możemy od osoby choroby, w związku z czym należy dokładnie myć ręce, jak również warzywa i owoce. W grupie największego ryzyka znajdują się małe dzieci i to właśnie u nich objawy mają najcięższy przebieg. Z grypą żołądkową mogą jednak zmagać się wszyscy, niezależnie od płci, czy wieku.

  Grypa żołądkowa – objawy

  Po czym poznamy, że mamy do czynienia z grypą żołądkową? Jakie objawy daje jelitówka? Charakterystycznymi symptomami są przede wszystkim nudności oraz wymioty. W grypie żołądkowej bardzo często pojawia się też wodnista biegunka, która może trwać 2-3 dni, w trudniejszych przypadkach może nawet utrzymać się dłużej.

  Pierwsze symptomy choroby mogą pojawić się już po dwunastu godzinach od zakażenia. U niektórych grypa żołądkowa może objawiać się również wysoką gorączką oraz silnymi bólami żołądkowa. Niestety taki zestaw symptomów sprawia, że organizm mocno się osłabia. Innymi, również możliwymi objawami grypy żołądkowej są ból głowy oraz dreszcze, które często są następstwem wysokiej gorączki.  

  Warto w tym miejscu również wspomnieć, że grypa żołądkowa może być przypadłością odnoszącą się do wielu innych schorzeń, które dają podobne symptomy. Dlatego, jeśli nie mamy pewności, lepiej zgłosić się do lekarza.

  Grypa żołądkowa – leczenie

  A co z leczeniem? Jak przebiega? Prawda jest taka, że nie istnieją na rynku żadne specjalistyczne leki, które pomagają wyeliminować grypę żołądkową. Istnieje za to kilka wskazań, których warto przestrzegać. Przede wszystkim mowa tutaj o stałym nawadnianiu organizmu, a więc powinno się spożywać płyny i to w dużej ilości.

  Dzięki temu można uniknąć odwodnienia, zwłaszcza w przypadkach, gdy przy chorobie towarzyszą nam silne wymioty i biegunka. Przy grypie żołądkowej nie należy się zmuszać do jedzenia, co oznacza, że możemy z niego zrezygnować, ale tej samej praktyki nie stosujmy w stosunku do nawadniania organizmu – z picia ni wolno rezygnować.

  Ta sama zasada dotyczy wszystkich chorych, niezależnie od wieku, czy płci. Pamiętajmy, że odwodnienie organizmu wymaga hospitalizacji, dlatego, jeśli o to nie zadbamy w odpowiednim czasie, możemy sprawić, że wylądujemy w szpitalu. W czasie grypy zalecane jest picie średnio zmineralizowanej wody niegazowanej, jak również przyjmowanie elektrolitów, herbatek ziołowych oraz naparów z ziół, w tym między innymi z mięty, czy szałwii.

  Objawy grypy żołądkowej zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż cztery dni, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, zaś w przypadkach ostrego stanu chorobowego nawet warto pomyśleć o zamówieniu wizyty domowej.

  W grypie żołądkowej zalecany jest odpoczynek. Na czas trwania choroby warto zrezygnować z aktywności fizycznej, pracy, czy szkoły i zostać w domu. Duże znaczenie ma również dbanie o pomieszczenie, w którym przebywa chory. Powinno być często wentylowane oraz dezynfekowane, dzięki czemu ograniczymy rozprzestrzenianie choroby i tym samym uchronimy pozostałych domowników przed zarażeniem.

  Po zakończeniu kuracji powinno się chociaż przez kilka pierwszych tygodniu zwrócić większą uwagę na to, co spożywamy. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z wysoko przetworzonych pokarmów, ciężkich i tłustych potraw oraz fast foodów. W tym czasie warto za to sięgać po lekkie potrawy, gdyż grypa żołądkowa osłabia funkcjonowanie jelit, więc sięgają po zbyt ciężkie potrawy, sprawimy, że pojawią się bóle brzucha oraz wzdęcia.

  Grypa żołądkowa – jak jej uniknąć?

  Czy istnieje skuteczny sposób, który uchroni nas przed grypą żołądkową? Niestety nie jest to proste zadanie, ale warto pamiętać o kilku ważnych aspektach, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uniknąć zachorowania. Co w takim razie powinniśmy robić? Przede wszystkim powinniśmy dbać o swoją codzienną dietę.

  Zdrowa i zbilansowana dieta pozytywnie wpływa na odporność, co przekłada się na skuteczną ochronę nie tylko przed grypą żołądkową, ale również przed przeziębieniem, czy innymi wirami. Należy też dbać o swoją kondycję, osoby aktywne cieszą się o wiele lepszym zdrowiem. W profilaktyce grypy żołądkowej duże znaczenie ma częste mycie ręce, szczególnie przed każdym posiłkiem.

  Dodatkowo w czasie wzmożonej aktywności rota-wirusów warto pomyśleć o stosowaniu mydła antybakteryjnego. Również powinniśmy zwracać większą uwagę na to, by zachować czystość w miejscu, gdzie przygotowujemy posiłki. Poza tym w przypadku dzieci warto pomyśleć o szczepieniu przeciwko rota-wirusom.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  Potrzebujesz konsultacji? Porady lekarskie on line.