grypa a przeziębienie

  Zarówno z grypą, jak i przeziębieniem każdego roku zmaga się wiele osób, szczególnie wtedy, gdy nadchodzi sezon zachorowań (zwykle jest to okres od listopada do marca). Po czym jednak poznać, z którym schorzeniem się zmagamy? Czy różni się przeziębienie od grypy? Sprawdzamy!

  Przyczyny grypy i przeziębienia

  Grypa i przeziębienie są mylone przez bardzo wiele osób. Choć dają nieco podobne objawy, to są to dwie różne choroby zakaźne. Zwykle wirusy przeziębienia i grypy atakują w sezonie od listopada do marca. Zarówno wirusem przeziębienia, jak i grypy bardzo łatwo się zarazić. Wszystko dlatego, że są w stanie unosić się w powietrzu, mają też zdolność do osadzania się na dłoniach oraz przedmiotach, z którymi styczność miała osoba chora.

  Wystarczy stanąć przy zakatarzonej osobie, dotknąć zainfekowanego siedzenia w autobusie lub napić się ze wspólnego kubka, aby się zarazić. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że w sezonie łamie nas nawet kilka razy. Zarówno za rozwój grypy, jak i przeziębienia odpowiedzialne są wirusy. W przypadku przeziębienia chorobę może wywołuje nawet 200 typów wirusów, wśród najpopularniejszych wymienia się rinowirus oraz enterowirus. Z kolei grypę wywołują wirusy grypy  A, B i C.

  Objawy i leczenie grypy

  Grypa jest schorzeniem, które rozwija się w zawrotnym tempie. Już po upływie dwóch dni można zauważyć pierwsze objawy chorobowe, które następnie utrzymują się przez około cztery dni. Z reguły grypa trwa od jednego do dwóch tygodni, a w jej przebiegu objawy z czasem mogą przybierać na sile, co oznacza, że mogą stać się dla nas bardzo uciążliwe.

  Po czym poznamy, że właśnie atakuje nas grypa? Do typowych symptomów grypy zalicza się wysoką gorączkę, która utrzymuje się na poziomie 38 stopni Celsjusza (zwykle utrzymuje się cztery dni). Niestety to nie jedyne symptomy, z którymi trzeba się zmierzyć, zwykle gorączce towarzyszy też silny ból głowy, jak również dolegliwości bólowe stawów i mięśni, które potrafi skutecznie utrudnić wykonywanie nawet najprostszych czynności domowych.

  W czasie grypy może pojawić się także suchy i napadowy kaszel, rzadko kiedy występuje natomiast katar. Wskutek tych wszystkich dolegliwości możemy odczuwać ogólne osłabienie i zmęczenie, które może utrzymać się nawet do trzech tygodni.

  Leczenie grypy polega na zwalczaniu objawów chorobowych. Aby zatem skutecznie pozbyć się choróbska, często potrzebne są leki skierowane przeciwko wirusom, które zaatakowały nasz organizm.

  Co ważne, należy je podać w ciągu 24 godzin od zachorowania. Grypy nie wolno bagatelizować, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zaleca się odpoczynek w łóżku i rekonwalescencja, ponieważ niewyleczona grypa może nieść ze sobą poważne konsekwencje, a wśród nich np. zapalenie mięśnia sercowego, czy też wirusowe zapalenie płuc.

  Objawy i leczenie przeziębienia

  A jak to wygląda w przypadku przeziębienia? Po czym je poznać? Trzeba przyznać, że przeziębienie również rozwija się bardzo szybko. Jego pierwsze symptomy (głównie objawy infekcji górnych dróg oddechowych) pojawiają się zwykle w ciągu 48 godzin i utrzymują się przez cztery dni. Przeziębienie w przeciwieństwie do grypy trwa około tygodnia i ma zdecydowanie łagodniejszą formę.

  Leczenie przeziębienia polega na usuwaniu dolegliwości, które zwykle towarzyszą chorobie. Co ważne, nie stosuje się tutaj leczenie przyczynowego. W praktyce oznacza to, że przeziębienie można leczyć domowymi sposobami. Na ból gardła i katar zalecany jest imbir w postaci naparu lub jako składnik herbaty. Oczywiście można sięgnąć też po środki farmakologiczne, w tym przypadku nieoceniona może okazać się pomoc i doświadczenie farmaceuty.

  Czy da się jakość skutecznie zabezpieczyć przed grypą i przeziębieniem?

  Kluczem do sukcesu oczywiście jest profilaktyka. Jaka dokładnie? Aby zapobiegać zachorowaniu na grypę, zaleca się przyjmowanie szczepionek. Co ważne, nie wystarczy jedna szczepionka, praktykę tę należy powtarzać cyklicznie, ponieważ szczepionka jest w stanie zapewnić ochronę organizmowi tylko przez jeden sezon grypowy. Niestety koszty szczepionki przeciwko grypie spoczywają na pacjencie, więc każdy, kto się zdecyduje na jej przyjęcie, musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem. W przeciwdziałaniu atakom wirusów grypy, jak i przeziębienia może okazać się zdrowy tryb życia. Osoby aktywne fizycznie, jak również zdrowo odżywiające się o wiele rzadziej chorują.

  To jednak nie wszystko, w okresie zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę oraz przeziębienie warto też pomyśleć o wprowadzeniu do diety naturalnych witamin. Pomocne w tym okażą się zarówno kiszonki, jak i owoce, czy warzywa.

  Nie zapominajmy także o odpowiednim ubiorze, nie należy przegrzewać organizmu, ale też go wyziębiać. Zanim wyjdziemy z domu, zwracajmy większą uwagę na to, co na siebie zakładamy. Poza tym powinniśmy też dbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w domach, czy mieszkaniach, a więc np. regularnie wietrzyć pomieszczenia.

  Różnice między grypą o przeziębieniem są widoczne gołym okiem. Przeziębienie jest schorzeniem o łagodnej postaci, które minie w ciągu kilku dni. Grypa z kolei wymaga dobrania odpowiedniego leczenia, gdyż nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

  ———————————————————————————

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  Chcesz uzyskać poradę poradę specjalisty – zadaj pytanie lekarzowi.