endometrioza

  Leczenie endometriozy jest bardzo poważnym problemem medycznym. To trudna do całkowitego wyleczenia choroba. Ma przewlekły charakter. W wielu sytuacjach nawet, gdy zostanie przeprowadzone leczenie operacyjne, to następują nawroty endometriozy. Przerost błony śluzowej macicy poza jej jamę jest problemem, który dotyka maksymalnie 10 procent kobiet, które są w wieku rozrodczym. Każdego dnia do ginekologów trafiają kolejne pacjentki, u których diagnozuje się tę chorobę. Oczywiście, zanim do tego dojdzie, lekarz ginekolog ma obowiązek, przeprowadzić bardziej szczegółowe badania. W jaki sposób leczy się endometriozę?

  Endometrioza – leczenie objawowe

  Nie ma czegoś takiego jak przyczynowe leczenie endometriozy. Nie wiadomo, jakie są przyczyny tej choroby. Do metod leczenia endometriozy zalicza się głównie farmakoterapię. Polega ona na przyjmowaniu przez kobiety hormonów. Dodatkowo można zastosować leczenie operacyjne. Żadna ze stosowanych obecne metod leczenia nie zapewnia jednak całkowitej skuteczności. Czasami leczenie tego schorzenia ma charakter kombinowany. To znaczy, że lekarze mogą łączyć ze sobą leczenie farmakologiczne oraz operacyjne. W wieku sytuacjach można zaobserwować nawroty choroby. To wszystko sprawia, że endometrioza jest niezwykle ciężka do wyleczenia.

  Często endometriozę leczy się objawowo. Oznacza to, że leczenie jest skoncentrowane na łagodzeniu objawów, które są wywoływane przez przerost błony śluzowej macicy. Terapia gruczolistości macicy koncentruje się na zmniejszaniu dolegliwości bólowych, które towarzyszą tej chorobie. Można również zatrzymywać jej rozwóz oraz próbować minimalizować ewentualne powikłania. Do tych ostatnich można zaliczyć między innymi problemy z zajściem w ciążę oraz niepłodność. Dobór terapii oraz postępowanie lecznicze w każdym konkretnym przypadku jest zależne od bardzo wielu czynników.

  Najważniejszym kryterium, jeżeli chodzi o wybór metody leczenia, są plany macierzyńskie kobiety. Jeżeli pacjentka w najbliższej przyszłości chce posiadać potomstwo, to zazwyczaj zalecane jest leczenie chirurgiczne przy użyciu laparoskopii. W bardziej skomplikowanych przypadkach lepiej jest zastosować laparotomię, która jest bardziej inwazyjna. Typ zabiegu chirurgicznego jest zależny od stadium rozwoju endometriozy. Leczenie farmakologicznie przekreśla możliwość zajścia w ciążę.

  Na czym polega operacyjne leczenie endometriozy?

  Leczenie chirurgiczne zalecane jest w sytuacji, gdy ból utrudnia kobiecie normalne, codzienne funkcjonowanie. Operacja jest polecana wtedy, gdy pacjentka: czuje ból w okolicach miednicy mniejszej, ma bardzo obfite i bolesne miesiączki, czego przyczyną jest implantacja elementów endometrium w mięśniówce macicy oraz gdy posiada zaburzenia funkcji narządów rodnych, które mogą przyczyniać się do niepłodności. Leczenie operacyjne to najczęściej zabieg laparoskopii. Polega on na wziernikowaniu jamy brzusznej. Następnie przeprowadza się operację pod kontrolą urządzeń optycznych. Są one wprowadzane do wnętrza ciała przez małe nakłucia w powłoce brzucha. Dzięki laparoskopii można nie tylko zdiagnozować to schorzenie, ale również wykonać zabieg koagulacji zmienionej tkanki.

  Czasami bywa tak, że rozwój endometriozy ma wpływ na nieprawidłową pracę jelit oraz innych narządów wewnętrznych. W takiej sytuacji leczenie operacyjne jest samodzielną decyzją pacjentki. W wielu sytuacjach w czasie rozwoju endometriozy na narządach zaczynają tworzyć się cysty, torbiele i zrosty. One natomiast mogą być przyczyną nieprawidłowości w budowie anatomicznej oraz zaburzeń funkcjonowania niektórych układów w ludzkim organizmie. Czasami może dojść nawet do zablokowania jajowodów. Natomiast ich niedrożność może prowadzić do niepłodności. Zrosty mogą być też przeszkodą w rozwoju płodu. Mogą też powodować dolegliwości bólowe w okolicy podbrzusza oraz miednicy. Leczenie operacyjne może być stosowane również w przypadku głębokiej endometriozy odbytniczo-pochwowej. W tym stadium farmakoteriapia jest już nieskuteczna.

  Endometrioza – leczenie hormonalne

  Niektóre typy endometriozy da się leczyć hormonalnie. W takim przypadku kuracja hormonalna, która powoduje zmniejszenie poziomu progesteronu oraz estrogenu w organizmie kobiety. Umożliwia zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. To natomiast przyczynia się do złagodzenia dolegliwości bólowych i chorobowych. Gdy zakończy się leczenie, to jajniki ponownie podejmują swoje normalne funkcjonowanie.

  W kuracji hormonalnej endometriozy stosuje  się na takie środki farmaceutyczne jak na przykład progestageny, analogi GnRH, lub tabletki antykoncepcyjne. Jednak wyłącznie tabletki antykoncepcyjne mogą być przyjmowane dłużej niż przez rok. Mała produkcja estrogenów zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę przez kobietę. Leczenie hormonalne endometriozy może przyczyniać się do występowania zmian trądzikowych, zwiększenia wagi ciała, znacznego osłabienia organizmu, występowania na ciele nadmiernego owłosienia, migren, bardzo dużej potliwości i zmniejszenia się popędu seksualnego.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.