e-recepta

  W ostatnich latach można zauważyć, że polska służba zdrowia się w znaczący sposób rozwinęła. Uwieńczeniem procesu elektronizacji stała się e-recepta. Czym ona jednak jest? Co tego typu recepta zmienia w życiu pacjentów? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Zapraszamy w takim razie do krótkiej lektury!

  E-recepta – co to takiego?

  Czym jest właściwie ta e-recepta? Co kryje się za jej nazwą? Tak naprawdę e-recepta nie różni się zbytnio od tych recept, które są nam wszystkim znane. W tym przypadku również mamy do czynienia z informacjami dotyczącymi leku przepisywanego przez lekarza pacjentowi, tylko że zamiast papierowej wersji, zapisywana jest recepta na elektronicznej karcie pacjenta. Co ciekawe, elektroniczny zapis recepty jest przekazywany za pomocą systemu od lekarza do farmaceuty, a następnie do instytucji, która odpowiada za refundację danego leku, czyli do NFZ-tu.

  Na elektronicznej e-recepcie znaleźć można takie informacje jak sposób dawkowania leku, jego ceny, jak również to, który lekarz ją wystawił. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że choć e-recepty już funkcjonują, to nie oznacza, że nagle papierowe recepty wyjdą z obiegu. Pacjenci nadal będą otrzymywać recepty w wersji papierowej, zaś e-recepty będą wprowadzane systematycznie, by nie wprowadzać zbyt dużego zamieszania.

  Elektroniczna recepta – jak ją otrzymać?

  Wiele wątpliwości wzbudza sam fakt, jak dostać receptę od lekarza w elektronicznej wersji. Czy może na nią liczyć każdy? Prawda jest taka, że e-receptę można otrzymać na dwa sposoby. W pierwszym z nich lekarz może wręczyć nam wydruk, na którym nie będzie żadnych podpisów ani pieczątek. W innym przypadku recepta przyjść może do nas SMS-em lub mailem. W tym przypadku otrzymamy kartę, na której będzie znajdować się czterocyfrowy kod wygenerowany przez system po tym, jak dane wprowadzi lekarz. 

  Warto wspomnieć, że nie każdy lekarz może wydać elektroniczną receptę. Wszystko dlatego, że zarówno lekarze, jak i wszelkie placówki medyczne znajdujące się na terenie całego kraju mają czas na to, by przystąpić do projektu. Zgodnie z ustaleniami ostateczny termin przystąpienia do wystawiania e-recept przypada na 1 stycznia 2020 roku.

  Elektroniczna recepta i jej realizacja

  Jak w takim razie teraz zrealizować tak otrzymaną receptę? Czy wymaga to od pacjentów szczególnych kroków lub jakiegoś przygotowania? Okazuje się, że realizacja e-recepty jest bardzo prosta, więc każdy poradzi sobie z nią bez większych trudności. W chwili, gdy będziemy mieli już wydruk lub czterocyfrowy kod, należy udać się do apteki. Na miejscu farmaceuta zeskanuje kod na wydruku lub z telefonu, a następnie wyda odpowiedni lek.

  Wady i zalety e-recepty

  Jakie zalety niesie ze sobą e-recepta? Trzeba przyznać, że jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim

  w końcu pacjenci będą otrzymywać czytelne recepty, z którymi farmaceuci nie będą mieli trudności. Często zdarzało się, również że recepta była niekompletna, brakowało na niej pieczątki, czy danych pacjenta, a to skutkowało tym, że znów trzeba było iść do lekarza. Dzięki e-recepcie wszystkie te problemy znikną. 

  Kolejną dużą zaletą jest fakt, że e-recepta pozostaje w systemie. To z pewnością ucieszy tych, którzy często gubią recepty. Nawet jeśli gdzieś nam się zawieruszy wydruk od lekarza, to i tak będziemy mogli zrealizować receptę i wykupić potrzebne leki. Zalet e-recept jest jednak o wiele więcej. E-receptę może wykupić dowolna osoba, która posiada nr PESEL danego pacjenta.

  To z pewnością dobra wiadomość dla tych, za których zwykle recepty wykupuje ktoś inny. Co więcej, elektroniczną receptę można zrealizować w każdej aptece. Dzięki temu możemy nawet wybrać tę aptekę, do której mamy najbliżej. Aby jednak tak się stało, wybrana przez nas apteka musi mieć certyfikat dostępu do elektronicznej platformy.

  A co z wadami elektronicznych recept? Czy takie rozwiązanie ma jakieś słabe strony? Jak już wspomnieliśmy, wprowadzenie e-recepty sprawi, że zniknie problem z nieczytelnymi receptami, pieczątkami, czy podpisem. Zarówno wszystkie dane pacjentów, jak i poszczególne informacje będą wczytywać się lekarzom automatycznie. Problemy za to mogą wystąpić przy samym wypisywaniu na receptach leków.

  Jeśli lekarz popełni błąd, nie da się poprawić, jak w przypadku recept papierowych. Dla pacjenta oznacza to, że po raz kolejny będzie musiał stanąć w kolejce do lekarza, którego zadaniem będzie anulowanie błędnie wystawionej recepty i wystawienie nowej. To może oczywiście generować o wiele większe kolejki i dodatkowe nerwy, bo nikt z nas nie lubi mierzyć się z kolejkami do lekarzy.

  To oczywiście nie koniec, dla wielu seniorów e-recepta to prawdziwa rewolucja i nie wszyscy mogą dobrze przyjąć tego typu zmiany, zwłaszcza jeśli nie korzystają z nowoczesnej technologii i zdążyli przyzwyczaić się do recept wypisywanych ręcznie.

  Choć e-recepty dla wielu pacjentów mogą wydawać się prawdziwą rewolucją, to tak naprawdę niosą ze sobą wiele dobrego. Sukces w ich przepisywaniu zależy w dużej mierze od lekarza, dlatego warto nie popędzać go podczas wizyty, a z pewnością recepta zostanie dobrze wypisana.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  Chcesz uzyskać e-receptę – skorzystaj z porady lekarza online.