Zapalenie zatok dotyka Polaków niezwykle często, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Często jednak przed sięgnięciem po leki, w tym antybiotyki, początkowe stadium choroby można próbować leczyć w domu. 

  Zapalenie zatok – objawy

  Najczęściej zapaleniu zatok towarzyszy ból głowy, ucisk wokół nosa, zatkany nos i związany z nim katar. Niekiedy infekcja zatok może wiązać się z gorączką, kaszlem, bólem zębów i pogorszeniem węchu. Sprawia to, że czujemy się rozbici i zmęczeni. 

  Jak leczyć zatoki w domu?

  Istnieje kilka tradycyjnych metod radzenia sobie z zapaleniem zatok. Pamiętaj jednak, że są one pomocne w momencie, gdy czujesz, że choroba się rozpoczyna. Jeśli domowe środki nie przyniosą efektów zgłoś się do lekarza prowadzącego, gdyż nieleczone zapalenie zatok może przerodzić się w zakażenie bakteryjne i wymagać wdrożenia antybiotykoterapii. 

  Inhalacje

  Jedną z nich są inhalacje. Możesz wykonać je za pomocą inhalatora i soli fizjologicznej. Nie musisz jednak go posiadać, by wykonać inhalację – wystarczy, że wlejesz gorącą wodę do miski, nakryjesz głowę ręcznikiem i pochylisz się nad nią, by wdychać ulatniającą się parę. Inhalacje należy wykonywać kilka razy dziennie. Do wody możesz dodać olejek eukaliptusowy, miętowy, rozmarynowy, tymiankowy, sosnowy lub z drzewa herbacianego. Możesz też zastąpić ją naparem z ziół, takich jak szałwia, mięta, rozmaryn, tymianek lub lawenda. 

  Ciepłe okłady

  Zatoki udrożnisz również za pomocą ciepłych okładów – przyłóż ciepły ręcznik lub woreczek z gruboziarnistą solą na okolice nosa, by odetkać zatoki i poczuć ulgę. 

  „Gałganek Aliny”

  Nie zapomnij o klasycznym sposobie radzenia sobie z każdą infekcją – czosnku i cebuli. Skorzystaj z ich właściwości przeciwzapalnych, przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych w formie tzw. „gałganka Aliny” – czyli poprzez wdychanie ich oparów przez całą noc. 

  Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

  Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu organizmu – w ten niepozorny sposób wspomagasz organizm w walce z chorobą. Pij czystą wodę oraz herbaty ziołowe, szczególnie te zwierające kwiaty czarnego bzu, lipy, dziewanny, rumianku oraz korzeń biedrzeńca i lukrecji. 

  Wspomniane wyżej sposoby są znanymi od lat sposobami radzenia sobie z zapaleniem zatok w domu. Dzięki nim poczujesz ulgę i zniwelujesz objawy infekcji, przyczyniając się tym samym do pomocy organizmowi w walce z chorobą. Tym samym pamiętaj o odpoczynku, bez którego wymienione metody nie będą tak skuteczne. 

  W celu umówienia konsultacji lekarskiej online zapraszamy na naszą stronę https://jpmedica.com/.