Dna moczanowa - objawy i leczenie

  Czym jest dna moczanowa? Z takim pytaniem zmaga się każdy, u którego została postawiona diagnoza. Czym się objawia dna moczanowa? Jak radzić sobie z tą przypadłością? Sprawdzamy!

  Dna moczanowa – co to takiego?

  Dna moczanowa, nazywana bywa również podagrą (gdy obejmuje duże palce u stóp) oraz artretyzmem. Jest to choroba, która objawia się gwałtownym i bolesnym zapaleniem stawów. Najczęściej choroba atakuje staw śródstopno-paliczkowy. Jednak spotkać się można, z tym że schorzenie przyjmuje postać guzków bądź kamieni nerkowych.

  Dna moczanowa może mieć różne podłoże. Czasami jej przyczyną są obciążenia genetyczne. W takich przypadkach dziedziczy się zaburzenia metabolizmu, które objawia się tym, że organizm produkuje za dużą ilość kwasu moczowego i nie jest w stanie go dobrze wydalić. W większości przypadków schorzenie wynika z nieprawidłowej diety, w szczególności tej bogatej w puryny.

  Dostarczane wraz z pożywieniem puryny, w czasie metabolizmu rozpadają się do kwasu moczowego, który następnie przedostaje się do krwi. Jeśli ilość kwasu moczowego jest zbyt duża, pojawiają się trudności z jego rozpuszczeniem i wydalaniem.

  Konsekwencją tego jest jego krystalizacja oraz odkładanie się w stawach, ścięgnach oraz otaczających ich tkankach. Zajęte miejsca w bardzo szybkim czasie dają o sobie znać – stają się obrzęknięte, zaczerwienione i bardzo bolesne. Czasami dna moczanowa może też być skutkiem przewlekłych chorób, na skutek których w organizmie zostaje zaburzona równowaga kwasu moczowego.

  Jakie są objawy podagry?

  Ogólnie przyjęło się, że podagrę dzieli się na kilka etapów:

  • okresy międzynapadowe;
  • ostre napady zapalenia stawów;
  • okres bezobjawowej hiperurykemii;
  • dnę przewlekłą (zaawansowaną).

  Charakterystycznymi objawami dla dny moczanowej są nawracające ataki zapalenia stawów. Najczęściej zapalenie dotyka stawów u podstawy dużego palca, choć zdarzają się przypadki, w których schorzenie obejmuje także staw skokowy, staw palców, staw kolanowy, czy nadgarstka. Symptomy są najbardziej dokuczliwe w nocy i mogą utrzymywać się przez kilka godzin. Jest to spowodowane tym, że w czasie sny obniża się ciepłota ciała.

  Objawem współtowarzyszącym może być zarówno wysoka temperatura, jak i zmęczenie. To jednak nie wszystko. Krystalizujący się w sąsiedztwie stawów kwas  moczowy może skutkować nadżerkami kostnymi, a to prowadzi do rozwoju przewlekłego artretyzmu.

  Bardzo często wspomniane dolegliwości ustępują samoistnie po upływu kilka dni. Jednak to nie oznacza, że dna moczanowa minęła samoistnie. Jeśli po pierwszym ataku nie podejmiemy leczenia, możemy doprowadzić do nawrotu choroby. Kolejne ataki niestety bywają bardziej nasilone, powiększa się również stan zapalenia i chorobą mogą zostać objęte pozostałe stawy.

  Dna moczanowa – ja się ją leczy?

  Dna moczanowa jest schorzeniem nieuleczalnym. Jednak można  łagodzić jego skutki, jak również unikać kolejnych ataków poprzez leczenie objawowe. W początkowej fazie schorzenia zwykle lekarz zaleca wprowadzenie odpowiedniej diety oraz zmianę trybu życia. Może niektórych to zdziwi, ale przestrzeganie diety pozwala zapobiegać wytrącaniu się moczanów, a w konsekwencji spowalnia rozwój dny moczanowej i zapobiega jej bolesnym atakom.

  O czym mowa? Dieta powinna być bogata w duże ilości wody, gdyż to prowadzi do szybszego wydania kwasu moczowego, który nie krystalizuje się i nie odkłada w stawach, jak również w tkankach okołostawowych. Należy także skupiać większą uwagę na tym, co się spożywa. Posiłki powinny być bardziej zbilansowane, bogate w produkty, które zapewnią organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników.

  Co ważne, osoby borykające się z dną moczanową powinny ograniczyć spożywanie produktów zawierających puryny. Co zatem wolno jeść, a z czego należy zrezygnować? Przy dnie moczanowej wskazane jest jedzenie świeżych warzyw i owoców (z wyłączeniem strączkowych), zup na wywarach (są pozbawione puryn), nabiału, serów oraz twarogów.

  W diecie mogą znaleźć się również kasze, makarony, ryż, orzechy oraz grzyby. Unikać za to należy tłustych mięs, podrobów, wołowiny, wieprzowiny, mięsa z indyka, czy gęsi, jak również bulionów i wywarów na nich przygotowywanych. Niewskazane jest również spożywanie owoców morza, ryb (w tym m.in. łososia, dorsza, tuńczyka, pstrąga, czy szprotek), miodu, czy szpinaku.

  W przypadku dny moczanowej zaleca się  także utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Zarówno otyłość, jak i zbyt mała masa ciała nie są wskazane przy tego typu schorzenia. Otyłość jest szczególnie niebezpieczna, gdyż może skutkować nawrotom choroby, jak również prowadzić do deformacji stawów. Dlatego warto zadbać o to, by utrzymać optymalną wagę. Z pewnością pomocne będą regularne ćwiczenia oraz zachowanie aktywności fizycznej.

  Jeżeli takie działanie nie przynosi pożądanych rezultatów lub pojawią się też inne schorzenia, lekarz zwykle zaleca leczenie farmakologiczne. Jego celem jest złagodzenie bólu oraz dolegliwości związanych ze stanem zapalnym stawów.

  W przypadkach, gdy dna moczanowa przybiera postać zaawansowaną, wtedy jedyne skuteczne leczenie opiera się na przyjmowaniu leków. Początkowo są to leki przeciwbólowe, które łagodzą ból oraz dolegliwości związane z rozwojem stanu zapalnego stawów. W dalszych etapach leczenie opiera się na regularnym przyjmowaniu leków obniżających stężenie kwasu moczowego we krwi i przyspieszeniu jego wydalanie.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  internetowy lekarz online