dna moczanowa

  Dna moczanowa, czyli inaczej artretyzm, skaza moczanowa albo podagra, kiedyś uznawana była za chorobę królów. Na tę przypadłość zapadały przede wszystkim osoby z wyższych sfer, które miały codziennie dostęp do wysokokalorycznej, oraz bogatej w tłuszcze oraz węglowodany żywności. Jak aktualnie wygląda zachorowalność na dnę moczanową? Jakie są metody leczenia tej choroby?

  Jakie są powody występowania dny moczanowej?

  Do rozwinięcia się dny moczanowej przyczynia się zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi. Stan taki nazywa się hiperurykemią. Jego powodem może być nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego albo zmniejszone wydalanie go przez nerki. Przyczyn rozwoju dny moczanowej może być naprawdę mnóstwo.

  Pierwszym z nich są uwarunkowania genetyczny, które są odpowiedzialne za zaburzenia metabolizmu kwasu moczowego. Drugi powód to wiek. Dna moczanowa jest chorobą, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Trzecią przyczyną może być nieodpowiednia dieta. Przy tej chorobie niewskazane jest spożywanie pokarmów bogatych w puryny. Niektóre choroby mogą się również przyczyniać do występowania dny moczanowej. Są to między innymi: nadwaga, otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca. Wreszcie czwartym powodem może być nadmierne spożywanie alkoholu, w szczególności wysokoprocentowych napojów oraz piwa. Piątym już powodem może być przyjmowanie leków, które zwiększają stężenie kwasu moczowego, na przykład diuretyków, czy kwasu acetylosalicylowego. Ostatnie możliwe przyczyny to między innymi: przebyta operacja lub uraz, odwodnienie organizmu oraz zakażenie. To choroba dotyka w bardzo dużym stopniu mężczyzn. Szacuje się, że odnosi się ona do około jednego procenta populacji.

  Jakie są objawy dny moczanowej?

  Jeżeli poziom kwasu moczowego we krwi jest zbyt wysoki, to jego nadmiar w formie kryształków moczanu sodu, odkłada się w tkankach. Zazwyczaj zbierają się one w stawach, w ścięgnach. Przyczyniają się one do bardzo silnych dolegliwości bólowych oraz do obrzęków. Rozwój choroby można podzielić na kilka faz. Pierwszą z nich jest bezobjawowej hiperurykemii. W kolejnym etapie zaczynają występować silne napady zapalenia stawów. Później pojawiają się okresy międzynapadowe. Następnym etapem, jest dna moczanowa przewlekła, czyli zaawansowana.

  Na samym początku dna moczanowa dotyka pojedyncze stawy dłoni, kolan oraz barków. Zaatakowane przez chorobę miejsca są bardzo zaczerwienione, obrzęknięte i wiążą się z niezwykle silnymi dolegliwościami bólowymi. Poza tymi objawami pacjenci mogą czuć również osłabienie oraz gorączkę. Po tym okresie pacjentom się trochę poprawia i nie odczuwają już tak mocnego bólu. Jednak to wszystko to tylko pozory. Niestety po tym okresie choroba atakuje z jeszcze większą mocą, a okresy remisji są coraz krótsze. Gdy dny moczanowej się w ogóle nie leczy, to może się ona przekształcić w dnę przewlekłą. Wtedy dolegliwości bólowe dotyczą praktycznie wszystkich stawów i w ogóle nie ustępują.

  W fazie przewlekłej dny moczanowej kryształki moczanu sodu, które się odkładają w organizmie, mogą przyczyniać się do nieodwracalnych uszkodzeń chrząstek, oraz nasad kostnych. Mogą też niszczyć ścięgna i więzadła. Złogi kryształów są powodem tworzenia się tak zwanych guzków dnawych, które rozrastają się w okolicach stawów rąk oraz stóp, jak również małżowin usznych. Guzki mogą się tworzyć również w narządach wewnętrznych.

  Jak prawidłowo rozpoznać dnę moczanową?

  Gdy często czujesz bolesność stawów, to jak najszybciej powinieneś się udać na konsultację do specjalisty. Tylko lekarz jest w stanie ocenić, co jest przyczyną tych dolegliwości bólowych. Gdy lekarz będzie podejrzewał występowanie u Ciebie dny moczanowej, to z pewnością zleci on badanie krwi, którego celem jest określenie stężenia kwasu moczowego. Jednak chcielibyśmy tutaj podkreślić, że samo to badanie może być niewystarczające do zdiagnozowania tej choroby. Najbardziej wiarygodnym badaniem w przypadku dny moczanowej jest ocena mazi stawowej. Gdy występują w niej kryształki moczanu sodowego lub guzki dnawe, to z pewnością jesteś chory na dnę moczanową. Dzięki temu badaniu można również wykluczyć dnę rzekomą. W tej chorobie dochodzi do odkładania się kryształków moczanu wapnia w stawach.

  Podczas diagnostyki lekarz sprawdza również ilość kwasu moczowego, który jest wydalany z moczem w ciągu jednej doby. Wykonuje się też zdjęcia rentgenowskie oraz badanie USG zaatakowanych chorobą stawów. Dodatkowo lekarz powinien ocenić funkcje nerek oraz sprawdzić, czy w organizmie nie występują też inne zaburzenia związane z tą chorobą. Osoby, które chorują na dnę moczanową, są zaliczane do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób krążenia, nerek, cukrzycy i zespołu metabolicznego. Omówione tutaj elementy diagnostyki nie są jedyny możliwymi sposobami wykrycia dny moczanowej. Jednak zalicza się je do tych podstawowych.

  Wracając jeszcze do samego leczenia dny moczanowej, to chodzi w nim przede wszystkim o złagodzenie bólu oraz zmniejszenie stanów zapalnych. W leczeniu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), kolchicynę albo sterydy.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.