Dieta wegańska w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Ludzie decydujący się na ograniczenie mięsa i produktów odzwierzęcych robią to z różnych pobudek. Niektórzy chcą dbać o dobro zwierząt, inni mają na względzie dobro planety. Wiele osób twierdzi, iż dokonali tego wyboru, gdyż dieta ta jest po prostu zdrowa.

  Czym zatem jest dieta wegańska?

  Weganizm jest dietą opartą o roślinny sposób odżywiania. Podobnie jak w wegetarianizmie należy zrezygnować z jedzenia mięsa. Dodatkowo weganie nie spożywają produktów odzwierzęcych takich jak np. produkty mleczne, jaja czy też miód. Głównym źródłem składników odżywczych są tu warzywa, owoce, orzechy, nasiona i produkty zbożowe.

  Dieta wegańska, a potrzeby człowieka

  Dokładne badania na temat diety wegańskiej przeprowadziło Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne. Według wymienionej instytucji taki sposób odżywiania może być zdrowy. Trzeba jednak pamiętać, że takową dietę należy odpowiednio zbalansować, aby dostarczała wszystkich potrzebnych mikroelementów i makroelementów. Warto wspomnieć, iż ograniczenie produktów odzwierzęcych w diecie może zmniejszyć ryzyko występowania chorób serca, cukrzycy, niektórych nowotworów, demencji czy też otyłości. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zalicza nawet przetwory mięsne do grupy składników rakotwórczych.

  Komponowanie diety wegańskiej

  Komponując swoją wegańską dietę należy ją oprzeć nie tylko na warzywach i owocach, Istotnym jest, aby wzbogacać swoje dania o pełnowartościowe produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, algi, wodorosty, a także grzyby. Mleko natomiast można zastąpić napojami roślinnymi. Wiele osób twierdzi, iż takowa dieta nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu na białko. Jest to mit. Dobrze zbilansowane posiłki mogą zapewnić odpowiednią ilość aminokwasów. To często ludzie spożywający mięso przyswajają nawet za dużo białka, co również nie jest dobre dla zdrowia. Innym mikroelementem, który wzbudza wątpliwości jest żelazo. Czy posiłki pozbawione produktów odzwierzęcych mogą dostarczyć odpowiedniej ilości tego składnika? Odpowiedź brzmi tak! Warzywa zielonolistne, strączki, otręby, zarodki pszenne i orzechy to doskonałe źródło żelaza. Co prawda jest to żelazo niehemowe (gorzej przyswajalne przez ludzi), jednakże wciąż wystarczające dla naszego zdrowia. Należy jednak nadmienić, iż przy braku doświadczenia w komponowaniu diety, warto udać się na konsultacje u dietetyka.

  Zalety diety wegańskiej

  Jedną z największych zalet tejże diety jest jej niska gęstość energetyczna i wysoka gęstość odżywcza. Oznacza to, iż w posiłku, który ma stosunkowo mało kalorii, znajduje się duża ilość makroelementów oraz mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta wegańska jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe (niezbędne dla naszego zdrowia), przy jednoczesnym ograniczeniu nasyconych kwasów tłuszczowych, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. U wegan często zauważalne jest niższe stężenie cholesterolu. Ta grupa ludzi często również posiada niższy indeks masy ciała. Często mówi się również o niższej zapadalności wegan na nowotwory. Posiłki wegańskie mają wysoką zawartość substancji antyoksydacyjnych, które to zapobiegają przedwczesnemu starzeniu, a także działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo.

  Przed zdecydowaniem się na przejście na dietę wegańską, warto skonsultować się z lekarzem, a także wykonać odpowiednie badania. W celu umówienia wizyty zapraszamy na stronę: https://jpmedica.com/.