Dieta norweska – czy jest skuteczną formą odchudzania?

  Dieta norweska ma wywodzić się ze środowiska akademickiego, ale wiele wskazuje na to, że jest to mit, który ma potwierdzić jej wiarygodność. W praktyce, nic nie wskazuje na to, aby dieta mogłaby rekomendowana przez doświadczonego dietetyka, a tym bardziej lekarza. Jej założenia są wyjątkowo rygorystyczne oraz monotonne. Czy z pomocą diety norweskiej rzeczywiście możemy zgubić zbędne kilogramy?

  Podstawowe założenia diety norweskiej

  Na wstępie, nie mylmy tego sposobu żywienia z pełnoprawną i zbilansowaną dietą norweską, która w dużej mierze opiera się na łososiu oraz innych rybach związanych ze sztuką kulinarną tego kraju. Dieta norweska to klasyczny przedstawiciel diet niskokalorycznych stworzonych z myślą o odchudzaniu. Jej założenia są wyjątkowo monotonne i zakładają niemal wyłącznie spożywanie jajek oraz grejpfrutów. Jednym z kluczowych założeń jest to, aby nie mieszać w jednym posiłku węglowodanów z białkami i tłuszczem. W praktyce, badania nie potwierdzają, że taki rygor faktycznie wspomaga odchudzanie.

  Dieta norweska trwa dokładnie 14 dni. Nie można jej kontynuować dłużej. Krótsze stosowanie diety również mija się z celem. Wszelkie odstępstwa od założeń i pozwolenie sobie na choćby niewielką, słodką przekąskę, automatycznie przekreśla sens dalszego kontynuowania diety. Możemy spożywać cztery posiłki w ciągu dnia: śniadanie, drugie śniadanie, obiad oraz niewielki podwieczorek. Należy zrezygnować z kolacji. W trakcie diety spożywamy duże ilości czystej wody. Dla urozmaicenia możemy wykorzystać zieloną herbatę lub słabą kawę bez cukru.

  Jakie produkty można spożywać podczas diety kopenhaskiej?

  Jak już wspomnieliśmy, dieta kopenhaska jest wyjątkowo monotonna i stawia na spożywanie tylko dwóch produktów: grejpfrutów oraz jajek gotowanych na miękko oraz na twardo. Tutaj pojawiają się pierwsze kontrowersje. W trakcie diety kopenhaskiej spożywamy nawet ponad 20 jajek tygodniowo! Tymczasem, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby nie przekraczać dawki 10 jajek. Wielu dietetyków uważa, że osoby dorosłe powinny ograniczyć spożycie do maksymalnie 4-5 jajek w ciągu tygodnia. Tak duże spożywanie tego produktu momentalnie wpływa na wzrost poziomu złego cholesterolu, a także, ma szkodliwy wpływ na nerki oraz wątrobę.

  W diecie norweskiej dozwolony jest również chleb razowy, chude mięso drobiowe lub wołowe przygotowane wyłącznie poprzez gotowanie lub grillowanie. W jadłospisie może się znaleźć także chuda ryba, np. dorsz, sola albo pstrąg. Jeśli chodzi o warzywa, dopuszczalne są niewielkie ilości pomidorów, marchwi, szpinaku, selera oraz ogórków. W sieci znajdziemy gotowe jadłospisy, które zostały zaprojektowane w zgodzie ze wszystkimi założeniami diety kopenhaskiej.

  Jakie produkty są kategorycznie zabronione w diecie kopenhaskiej?

  Jest to klasyczna dieta niskokaloryczna, która stawia na niemal całkowite wyeliminowanie z jadłospisu węglowodanów. Pojawiają się co prawda niewielkie ilości chleba razowego, lecz jest to jedyne odstępstwo w aspekcie produktów zbożowych. Kategorycznie zabronione są wszelkie słodycze, przekąski oraz alkohol. Nawet niewielka dawka przekreśla sens dalszego trzymania diety. Nie uzyskamy bowiem oczekiwanych rezultatów. Tak duży rygor sprawia, że niewiele osób jest w stanie wytrzymać 14 dni w monotonnym jadłospisie diety kopenhaskiej.

  Dieta kopenhaska a skutki uboczne

  Z całą stanowczością należy stwierdzić, że dieta kopenhaska nie należy do zdrowych i może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm. Przede wszystkim, duża ilość jajek momentalnie podwyższa poziom cholesterolu, ma niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a także obciąża nerki oraz wątrobę. Zostało to wykazane w licznych badaniach specjalistycznych. Udowodniono również, że bardziej zbilansowane diety przynoszą lepsze rezultaty.

  Skutki uboczne będą widoczne także w aspekcie funkcjonowania intelektualnego. Monotonna dieta norweska obniża poziom koncentracji, nie dostarcza odpowiedniej dawki energii, a także może prowadzić do dolegliwości jelitowych, takich jak biegunka. Zwolennicy twierdzą, że atutem, po za odchudzaniem, jest również oczyszczanie organizmu. W praktyce, dieta kopenhaska prowadzi do sporych deficytów niezbędnych substancji odżywczych.

  Czy warto stosować dietę norweską?

  Absolutnie nie. Jest ona wyjątkowo wyniszczająca i szkodliwa dla naszego zdrowia, choć trwa zaledwie 14 dni. Co więcej, znacznie lepsze rezultaty uzyskamy ze zbilansowanymi dietami odchudzającymi. Należy przyznać, że dieta norweska rzeczywiście pozwala schudnąć nawet do 10 kilogramów w ciągu dwóch tygodni. Tyle tylko, że w zdecydowanej większości jest to spalona tkanka mięśniowa, a także woda usunięta z organizmu. Tłuszcz pozostaje niemal nietknięty. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, dieta kopenhaska to bardzo słaba i nieskuteczna propozycja kuracji odchudzającej. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dieta zbilansowana nastawiona na ograniczenie kalorii.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  pytanie do lekarza