Dieta lekkostrawna – jak wygląda i kiedy powinniśmy ją stosować

  Łatwostrawna dieta jest adresowana wszystkim osobom, które doświadczają częstych problemów ze strony układu pokarmowego. Stosuje się ją również przy niektórych chorobach: wrzodach, zapaleniu błony śluzowej jelit, refluksie, w trakcie chorób infekcyjnych i wirusowych. Dieta lekkostrawna ma bardzo proste założenia: dostarczyć do organizmu te same substancje odżywcze, ale w taki sposób, aby nie obciążyć nadmiernie układu pokarmowego.

  Podstawowe informacje na temat diety lekkostrawnej

  Dieta lekkostrawna to zoptymalizowana i pełnowartościowa forma żywienia podstawowego, w którym do organizmu dostarczane są niezbędne substancje oraz produkty spożywcze zgodnie z piramidą żywienia. Jadłospis jest jednak ułożony w taki sposób, aby posiłki były jak najmniejsze, a także lekkostrawne dla układu pokarmowego. Stosuje się zatem produkty głęboko nasycone i ogranicza wszelkie produkty, które zalegają w jelitach i spowalniają pracę układu pokarmowego. Dieta łatwostrawna może sprzyjać gubieniu zbędnych kilogramów, ale zwykle służy do podtrzymywania prawidłowej wagi. Można ją wykorzystywać przy wielu chorobach układu trawiennego, ale również jako zbilansowany jadłospis, dla osoby, która każdego dnia chce się czuć zdrowo i komfortowo.

  Produkty zalecane w diecie lekkostrawnej

  W diecie łatwostrawnej odżywiamy się zgodnie z piramidą żywienia. Ograniczamy lub wykluczamy jedynie produkty ciężkostrawne. Poniżej umieszczamy przykładowe produkty, które można stosować w trakcie diety lekkostrawnej:

  Węglowodany: pieczywo jasne, sucharki, płatki owsiane, ryżowe lub jaglane, produkty z mąki pszennej, kasza jęczmienna, jaglana, manna, ryż biały, drobny makaron.

  Tłuszcze: oleje roślinne: olej z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, sojowy, słonecznikowe, ryby: dorsz, mintaj, pstrąg, sola.

  Białko: chude mięso drobiowe, chude części mięsa wołowego lub wieprzowego, niskotłuszczowe wędliny, jaja gotowane lub smażone na oleju roślinnym, jogurt naturalny, chudy twaróg, serek wiejski.

  Warzywa i owoce: należy je spożywać w formie pieczonej, duszonej lub gotowanej. Usuwamy skórkę i pestki. Najlepiej stosować je jako część posiłku.

  Jakich produktów należy unikać?

  Z diety lekkostrawnej wykluczyć należy wszelkie produkty stanowiące wyzwanie dla naszego układu pokarmowego: tłuszcze zwierzęce, tłuste mięso i wędliny, sushi, ryby wędzone oraz konserwy, rośliny strączkowe, tłuste przetwory nabiałowe, mąkę pełnoziarnistą, grube i ciemne makarony, ciasto drożdżowe i francuskie, większość owoców i warzyw w nieprzetworzonej formie. Powinniśmy również ograniczyć mąkę żytnią, orkisz oraz orzechy. Oczywiście od czasu do czasu można sobie pozwolić na delikatne odstępstwo, np. coś słodkiego. Musimy jednak zachować zdrowy rozsądek i unikać pustych kalorii oraz przekąsek, które utrudnią normalne trawienie. Wykluczony jest oczywiście alkohol, z wyłączeniem zdrowotnych nalewek na trawienie, o ile nie ma przeciwskazań lekarskich.

  Sposób przygotowania posiłków

  Dieta lekkostrawna to nie tylko właściwe produkty, ale również sposób ich przygotowania. Przede wszystkim musimy zrezygnować ze smażenia, lub ograniczyć tą formę obróbki do minimum. Należy wykorzystać proste techniki kulinarne: gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie w folii lub naczyniu żaroodpornym. Smażenie można natomiast dopuścić np. przy jajkach, pod warunkiem wykorzystania oleju roślinnego. Stanowczo unikamy potraw smażonych, wędzonych oraz peklowanych. Głównie to właśnie taka forma przetwarzania żywności jest sporym wyzwaniem dla układu pokarmowego i może prowadzić do dolegliwości jelitowych.

  Dodatkowe uwagi związane z dietą łatwostrawną

  Błonnik to substancja, którą zwykle utożsamiamy z lepszym i prostszym trawieniem. To prawda, jednak gdy jest go za dużo, pęcznieje w żołądku i jelitach dając głębokie uczucie sytości. Jednocześnie, może przez wiele godzin przechodzić przez kolejne odcinki układu trawiennego. W związku z tym, błonnik powinien zostać ograniczony do poziomu 25 gram w ciągu doby na dorosłą osobę. Następuje to w sposób naturalny poprzez wybór lekkostrawnych potraw oraz ograniczenie niektórych warzyw i owoców, a także produktów zbożowych i nasion.

  Aby dieta lekkostrawna była w pełni efektywna, warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, o ile oczywiście nie ma żadnych przeciwskazań lekarskich. Z powodzeniem wystarczą proste ćwiczenia o niskiej intensywności, które pobudzą nasz organizm do aktywniejszego działania. To prosty sposób na podkręcenie metabolizmu i lepszą przemianą materii. Jedną z zasad diety łatwostrawnej jest: jeść mniej, ale częściej. W związku z tym, warto stosować mniejsze porcje i rozbijać dzienny jadłospis nawet do 5-6 posiłków.

  Jakie efekty daje dieta lekkostrawna?

  Wbrew obiegowej opinii, diety łatwostrawnej absolutnie nie należy utożsamiać z odchudzaniem. Może ona sprzyjać gubieniu kilogramów lub utrzymywaniu prawidłowej wagi, ale nie jest zalecana osobom, które muszą szybko schudnąć. Zamysł diety lekkostrawnej jest bardzo prosty. Ciężkostrawne produkty zaburzają przemianę materii oraz sprawiają, że czujemy się zmęczeni oraz ociężali. W związku z tym, należy je wyeliminować z codziennej diety. Stosując łatwostrawne posiłki możemy szybko zauważyć wyraźny wzrost poziomu zdrowia, urody oraz samopoczucia.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarz online