dieta Kwaśniewskiego

  To jedna z najbardziej kontrowersyjnych diet, która budzi ogromne zastrzeżenia w kręgach lekarzy oraz dietetyków. Jest to typowa dieta tłuszczowa, która praktycznie eliminuje z jadłospisu węglowodany. W odróżnieniu od diety ketogenicznej, jest jednak znacznie mniej rygorystyczna. Dieta Kwaśniewskiego jest dedykowana przede wszystkim osobom, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów bez ciągłego odczuwania głodu i rozdrażnienia.

  Podstawowe założenia diety Kwaśniewskiego

  Główne założenie tej diety można w zasadzie opisać jednym zdaniem: Należy do minimum ograniczyć węglowodany, zastępując je tłuszczami. Z pozoru abstrakcyjnym pomysłem wydaje się stosowanie diety wysokotłuszczowej na odchudzanie, ale na przykładzie diety ketogenicznej wiemy, że takie rozwiązania są jak najbardziej możliwe oraz skuteczne. Dieta Kwaśniewskiego opiera się na ścisłych proporcjach 3:1:1, czyli: 60% tłuszczów, 20% białka oraz 20% węglowodanów.

  Mechanizm odchudzania przy diecie Kwaśniewskiego jest bardzo prosty. Do redukcji masy ciała potrzebny jest regularny deficyt kaloryczny, czyli dostarczanie mniejszej ilości kalorii, niż wydatek energetyczny w ciągu dnia. Najwięcej kalorii skrywają w sobie właśnie węglowodany. Ograniczając je do absolutnego minimum, ograniczamy również poziom spożywanych kalorii. Ponadto, w diecie Kwaśniewskiego zachodzi pewna forma ketozy, w której organizm musi pozyskiwać zasoby energetyczne z glikogenu zmagazynowanego w tkance tłuszczowej. Samo spalanie tłuszczu jest jednak znacznie mniej intensywne, niż w przypadku klasycznej diety ketogenicznej.

  Jakie produkty dopuszcza dieta Kwaśniewskiego?

  Zgodnie z założeniami doktora Jana Kwaśniewskiego, jadłospis powinien opierać się głównej mierze na produktach tłuszczowych: wędlinach, czerwonym mięsie, serach, tłustych wyrobach nabiałowych, podrobach oraz niektórych rybach. Dieta jest bilansowana poprzez niskocukrowe warzywa oraz owoce, które dostarczają niezbędne minimum węglowodanów oraz witamin i minerałów. Produkty nabiałowe w postaci serów, mleka czy śmietany uzupełniają natomiast zapotrzebowanie na białko.

  Jakich produktów należy unikać?

  Głównym przeciwnikiem diety Kwaśniewskiego są wszelkie produkty bogate w węglowodany. Należy zatem unikać cukru pod wszelkimi postaciami: słodyczy, miodu, ciasta, budyniu oraz innych deserów. W celu posłodzenia kawy i herbaty należy stosować niskokaloryczny słodzik. Do minimum ograniczyć należy pieczywo, a gdy już je stosujemy, warto, aby było to pieczywo pełnoziarniste. W diecie Kwaśniewskiego nie ma również miejsca na ryż, kasze, makarony, ziemniaki oraz wszelkie produkty na bazie mąki. Unikać należy także warzy strączkowych oraz owoców z dużą ilością cukrów prostych.

  Główne zalety diety Kwaśniewskiego

  Prawidłowo stosowana metoda Jana Kwaśniewskiego rzeczywiście pozwala zredukować masę ciała. Przy optymalnym jadłospisie, można chudnąć ok. 0,5 – 1% masy ciała w przeciągu tygodnia. Są to bezpieczne wartości dla naszego organizmu i chronią przed wystąpieniem skutków ubocznych. Dieta Kwaśniewskiego eliminuje uczucie głodu, a zatem, także rozdrażnienie i brak koncentracji. To dobra propozycja dla osób, które nie są w stanie wytrzymać na rygorystycznych dietach, w których silna wola jest kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie. Dieta Jana Kwaśniewskiego jest bardzo popularna wśród sportowców, ponieważ pozwala zredukować tkankę tłuszczową, ale jednocześnie, nie wpływa niekorzystnie na spalanie masy mięśniowej.

  Argumenty przeciwko diecie Kwaśniewskiego

  Większość lekarzy i dietetyków zgodnie przekonuje, że nadmiar tłuszczów jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. To ogromne zagrożenie przede wszystkim dla układu sercowo-naczyniowego. Długotrwała dieta Kwaśniewskiego zwiększa ryzyko zatorów tętnicowych, miażdżycy, zawału serca, a także udaru mózgu. W krótkim czasie dochodzi również do znacznego podwyższenia poziomu złego cholesterolu. Wzrasta także ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Dużym problemem są również deficyty ważnych substancji odżywczych: witamin B, C, E, cynku, wapnia, magnezu, potasu oraz żelaza. Niska zawartość błonnika może prowadzić do problemów z prawidłowym wypróżnianiem.

  Czy warto stosować dietę Kwaśniewskiego?

  Już w roku 1999 Polska Akademia Nauk stwierdziła, że dieta Kwaśniewskiego jest szkodliwa dla zdrowia. Dlatego osoby decydujące się na to rozwiązanie przy odchudzaniu, muszą pamiętać, że nie jest to dieta, którą powinniśmy stosować dłużej niż 2-3 miesiące. W innym razie narażamy się na bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

  Niemniej jednak, prawidłowo stosowana dieta Kwaśniewskiego pozwala zredukować wagę bez odczuwania przykrych objawów, takich jak: rozdrażnienie czy spadek efektywności w ciągu dnia. Specjaliści w dziedzinie dietetyki przestrzegają, że jeśli już zdecydujemy się na taką formę odchudzania, powinniśmy ją poprzeć dużą ilością ruchu. Regularna aktywność fizyczna może w pewnym stopniu równoważyć szkodliwy wpływ diety na układ sercowo-naczyniowy. Mimo to, dieta Kwaśniewskiego nz całą pewnością nie jest dietą optymalną, jak określają ją jej zwolennicy.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarze online