Dieta kopenhaska – czy pomaga skutecznie schudnąć?

  Dieta kopenhaska w odróżnieniu od wielu innych diet odchudzających, jest gotowym jadłospisem, którego powinniśmy ściśle przestrzegać. Cykl trwa 13 dni i pozwala schudnąć nawet do 5-8 kilogramów w zależności od aktualnej wagi. Dietetycy zgodnie twierdzą, że właściwie stosowana nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, ale wymaga bardzo silnej woli. Poniżej prezentujemy pełny jadłospis na każdy dzień, a także zasady jej stosowania.

  Podstawowe zasady diety kopenhaskiej

  W tej diecie musimy nie tylko ściśle przestrzegać jadłospisu, ale również pamiętać o odpowiednich porach spożywania posiłku. Śniadanie wypada w godzinach 8:00 – 9:00. Obiad należy spożyć między godziną 12:00, a 14:00. Dzień kończymy kolacją o godzinie 17:00 – 18:00. W ciągu dnia należy wypijać przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej. Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie zasad i unikanie wszelkich odstępstw od ustalonego jadłospisu. Niestety, wymogiem jest również silna wola, która będzie potrzebna, aby wytrwać 13 dni na dosyć głodowej diecie.

  Specjaliści wskazują, że dieta kopenhaska w zasadzie nie powinna szkodzić naszemu zdrowiu. Jadłospis został ułożony w bardzo rozsądny sposób, a co więcej, dieta trwa jedynie 13 dni. Musimy się jednak uzbroić w cierpliwość oraz wiarę w sukces, ponieważ odczucia w trakcie diety kopenhaskiej nie należą do szczególnie przyjemnych. Skutkami ubocznymi jest ciągłe uczucie głodu, ssanie w żołądku, rozdrażnienie, a także obniżony poziom energii i koncentracji. Mogą się także pojawić problemy z biegunką. Niemniej jednaj, przez 13 dni można schudnąć nawet ponad 8 kilogramów. Wiele zależy od metabolizmu oraz wagi startowej.

  Dzień 1 oraz 8

  Śniadanie: kubek czarnej kawy (podkręca metabolizm). Można ją zastąpić zieloną herbatą, ale wówczas efekt nie jest tak dobry. Słodzimy 1 kostką cukru

  Obiad: 2 jajka na twardo, szklanka gotowanego szpinaku lub brokułów, 1 pomidor

  Kolacja: Befsztyk wołowy (ok. 200 gram), 5 liści sałaty z jedną łyżeczką oliwy z oliwek. Do popicia szklanka świeżego soku z cytryny

  Dzień 2 oraz 9

  Śniadanie: kubek czarnej kawy z 1 kostką cukru

  Obiad: befsztyk wołowy (ok. 200 gram), 5 liści sałaty z jedną łyżeczką oliwy z oliwek oraz soku z cytryny, 1 surowy owoc

  Kolacja: szynka drobiowa (ok. 100 gram), 2/3 szklanki jogurtu naturalnego bez cukru

  Dzień 3 oraz 10

  Śniadanie: kubek kawy, kostka cukru, mała kromka pieczywa (może być podgrzana)

  Obiad: szklanka gotowanego szpinaku, pomidor, dowolny owoc w formie surowej

  Kolacja: 2 jajka na twardo, szynka drobiowa (ok. 100 gram), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

  Dzień 4 oraz 11

  Śniadanie: kubek kawy z kostką cukru

  Obiad: 1 jajko na twardo, duża marchewka (może być ugotowana), mały serek wiejski (do 150 gram)

  Kolacja: pół szklanki naturalnego kompotu z owoców bez cukru, owoce zjadamy, 2/3 szklanki jogurtu naturalnego

  Dzień 5 oraz 12

  Śniadanie: duża marchewka starta z sokiem z cytryny

  Obiad: gotowana ryba, np. pstrąg lub dorsz (ok. 300 gram) z sokiem z cytryny

  Kolacja: befsztyk wołowy (200 gram), 5 liści sałaty, 6-7 ugotowanych brokułów

  Dzień 6 oraz 13

  Śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru, kromka pieczywa w formie grzanki

  Obiad: duszona pierś kurczaka bez skóry, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

  Kolacja: 2 jajka na twardo, 1 duża starta marchewka

  Dzień 7

  Śniadanie: Kubek zielonej herbaty bez cukru

  Obiad: grillowana pierś (do 150 gram), 1 owoc w surowej formie

  Kolacja: tego dnia nie spożywamy kolacji. Jest to najtrudniejszy okres w całej diecie. Od godziny 14:00 musimy wytrwać przynajmniej 22 godziny do kolejnego posiłku. Przypomnijmy, że śniadanie dnia ósmego obejmuje wyłącznie kubek kawy z kostką cukru.

  Jakie korzyści przynosi dieta kopenhaska?

  Jak widzisz, jest to wyjątkowo rygorystyczny jadłospis, który nie dopuszcza odstępstw. Został rozpisany przez dietetyków, którzy dokładnie obliczyli zapotrzebowanie organizmu na niezbędne substancje odżywcze. Nie ulega jednak wątpliwości, że skutkiem ubocznym podczas tej diety jest stałe uczucie głodu i ssania w żołądku. Do wytrwania w tej diecie potrzebna jest zatem silna wola. Szczególnie trudny jest dzień 7 i 8, w którym musimy wytrzymać bez jedzenia niemal całą dobę. Zadanie ułatwia fakt, że już po kilku dniach można zauważyć wymierny efekt na wadze.

  Rygorystyczna dieta kopenhaska sprzyja występowaniu efektu jojo. W związku z tym, po jej zakończeniu należy przez co najmniej dwa kolejne tygodnie ograniczyć spożywane kalorie. Dopiero po tym czasie możemy wdrażać zbilansowane diety służące utrzymywaniu prawidłowej wagi. Większość specjalistów twierdzi, że dieta kopenhaska nie ma szkodliwego wpływu na nasze zdrowie, ale na pewno utrudnia prawidłowe funkcjonowanie intelektualne. Niedobór kalorii odbija się na braku koncentracji, niskim poczuciu energii oraz ciągłym rozdrażnieniu.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarze on line