dieta ketogeniczna

  Ketogeniczna dieta na odchudzanie polega na niemal całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów z codziennego jadłospisu i zastąpienia ich tłuszczami. Na podobnych zasadach funkcjonuje chociażby dieta Kwaśniewskiego. W przypadku diety ketogenicznej wyróżniamy jednak bardziej restrykcyjne podejście, dzięki czemu, jest ona bardziej bezpieczne dla zdrowia. Sprawdźmy, jakie efekty gwarantuje nam dieta ketogeniczna w procesie odchudzania.

  Podstawowe założenia diety ketogenicznej

  Dieta ketogeniczna to klasyczny przedstawiciel z grupy diet niskokalorycznych, w którym kluczowe jest niemal całkowite usunięcie węglowodanów z jadłospisu. Aby przynosiła najlepsze rezultaty, musi być stosowana w zgodzie ze ścisłymi proporcjami. Tłuszcz ma stanowić od 75 do 90% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Kolejne 10% to białka. Węglowodanów nie powinno być więcej niż 3-5%. Celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Dzieje się tak w sytuacji dużego deficytu kalorycznego w naszym ciele.

  Kalorie to naturalne paliwo, które jest przetwarzane w energię. Gdy jest ich za mało, organizm musi znaleźć sobie alternatywną formę zasilania. Doskonale sprawdza się glikogen, czyli złożona forma cukrów przechowywana w tkance tłuszczowej. Długotrwały deficyt kaloryczny sprawia, że nasze ciało zaczyna spalać tłuszcz w celu przetworzenia glikogenu w energię. Dzięki temu, jesteśmy w stanie tracić zbędne kilogramy przy jednoczesnym nie odczuwaniu głodu i rozdrażnienia.

  Czym jest stan ketozy?

  W trakcie diety ketogenicznej, w naszym organizmie dochodzi do radykalnych zmian. Są one zbliżone do reakcji na długotrwałą głodówkę. Tłuszcz pozwala jednak pozyskać niezbędne składniki odżywcze, które pozwalają organizmowi na normalne funkcjonowanie. Brak węglowodanów, a co za tym idzie, deficyt kaloryczny, prowadzi to syntezy ciał ketonowych w wątrobie. W tym momencie zachodzi intensywny proces spalania tkanki tłuszczowej. W ten sposób, organizm pozyskuje niezbędne zasoby energetyczne. Podobne procesy mogą zachodzić w organizmie długodystansowego biegacza, u którego zapotrzebowanie kaloryczne jest niewspółmiernie wyższe do spożycia.

  Co możemy jeść w trakcie diety ketogenicznej?

  Ponad 75% naszych posiłków powinny stanowić tłuszcze. Należy jednak zachować dużą ostrożność i unikać nadmiernego spożywania tłuszczów zwierzęcych, które zaburzają pracę układu sercowo-naczyniowego i prowadzą do problemów z wysokim cholesterolem. Warto zatem opierać się w głównej mierze na olejach roślinnych. Możemy spożywać jajka, wędlinę w rozsądnych ilościach, nabiał w postaci sera wiejskiego, brokuły, awokado, ryby bogate w tłuszcze. W głównych posiłkach dnia starajmy się pozostać przy mięsie drobiowym i rybach. Unikajmy natomiast czerwonego mięsa.

  Czego należy unikać w ciągu diety ketogenicznej?

  Głównym antagonistą tej diety są węglowodany. Unikamy zatem cukrów pod każdą postacią. Z naszego jadłospisu powinny zniknąć słodycze, przetwory, dżem, miód. Gorące napoje słodzimy przy pomocy niskokalorycznego słodzika. Unikamy również kasz, ryżu, makaronu oraz innych produktów na bazie mąki. Powinniśmy ograniczyć także owoce, szczególnie te bogate w cukry proste. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest wytworzenie dużego długu kalorycznego. W innym razie, dieta ketogeniczna nie zadziała i przyczyni się do efektów odwrotnych do zamierzonego.

  Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna dla zdrowia?

  Stan ketozy nie jest niestety naturalny dla naszego organizmu. Tak jak wspomnieliśmy, podobne stany zachodzą w organizmie podczas głodówki lub nadmiernego wysiłku fizycznego. W związku z tym, w trakcie diety ketogenicznej mogą występować skutki uboczne: zawroty głowy, problemy z koncentracją, uczucie ciągłego zmęczenia, a także dolegliwości jelitowe, takie jak: zaparcia czy biegunki. Nie występuje natomiast uczucie głodu, ponieważ dostarczamy wielu produktów, które przynoszą nam uczucie sytości. Problemem przy diecie ketogenicznej jest niedobór niektórych substancji odżywczych, witamin oraz minerałów. Na szczęście na rynku znajdziemy suplementy diety, herbaty ziołowe oraz inne preparaty dedykowane osobom stosującym dietę ketogeniczną. W ten sposób możemy ograniczyć deficyty substancji odżywczych.

  Czy warto zdecydować się na dietę ketogeniczną?

  Umiejętnie stosowana dieta ketogeniczna pozwala schudnąć nawet do kilku procent początkowej masy ciała w przeciągu jednego miesiąca. Im więcej tkanki tłuszczowej składa się na problem nadwagi lub otyłości, tym szybciej zachodzą odchudzające efekty. Eksperci w dziedzinie dietetyki uważają, że restrykcyjna dieta ketogeniczna nie powinna być jednak stosowana dłużej niż przez trzy miesiące. W innym razie, narażamy nasz organizm na poważne konsekwencje zdrowotne. W trakcie tej diety musimy także zadbać o odpowiednią suplementację, która uzupełni deficyty witamin i minerałów powstałych na skutek utrzymującego się stanu ketozy.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarze online