Dieta Dukana

  Jadłospis ustalony przez algierskiego dietetyka i lekarza, Pierre’a Dukana to jedna z najpopularniejszych form diety proteinowej. Jej głównym założeniem jest przewaga białek i ograniczenie węglowodanów oraz tłuszczy. Kilkutygodniowe stosowanie diety białkowej pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak czy forma żywienia z przewagą białka jest bezpieczna dla organizmu? A może warto zastosować inną dietę odchudzającą.

  Podstawowe założenia diety Dukana

  Podobnie jak diety tłuszczowe, dieta proteinowa Dukana stawia przede wszystkim na ograniczenie kalorii spożywanych w ciągu dnia. Ograniczenie do minimum węglowodanów pozwala wywołać deficyt kaloryczny, co zapoczątkuje stopniowe spalanie tkanki tłuszczowej. Dukan stwierdził, że ograniczenie węglowodanów oraz tłuszczu oraz zastąpienie ich białkiem jest całkowicie bezpieczne. Dziś wiemy jednak, że ta metoda ma poważne ograniczenia. Przede wszystkim, taki sposób odżywiania ma niszczycielski wpływ na wątrobę oraz nerki.

  Cztery fazy diety Dukana

  Pierre Dukan wyodrębnił cztery fazy, które pozwalają na stopniowe wdrożenie jego jadłospisu do codziennego życia. Należy wskazać, że dieta ta jest wyjątkowo restrykcyjna w swoich założeniach. Oto cztery fazy wprowadzania diety Dukana:

  1. Faza uderzeniowa – zajmuje od 5 do 10 dni. W tym czasie możemy spożywać wyłącznie produkty białkowe o niskiej zawartości tłuszczu: serek wiejski, chudy twaróg, łosoś, dorsz, konina, chude mleko, owoce morza. Należy także przyjmować min. 1,5 litra płynów dziennie.
  2. Faza równowagi – w tej fazie wprowadzamy do jadłospisu warzywa. Jednego dnia spożywamy wyłącznie proteiny, a następnego możemy dołączyć do posiłków warzywa. W fazie równowagi należy wytrwać aż do uzyskania oczekiwanej wagi.
  3. Faza utrwalenia – do diety dołączamy owoce, pełnoziarniste pieczywo oraz skrobię. Dwa razy w tygodniu przysługuje królewska uczta, czyli dowolny posiłek. Czas trwania tej fazy obliczamy poprzez pomnożenie zgubionych kilogramów przez 10 dni. Celem jest utrwalenie uzyskanej wagi i zapobiegnięcie efektowi jojo.
  4. Ostateczna stabilizacja – możemy wrócić do preferowanego stylu odżywiania, z tym zastrzeżeniem, że jeden dzień w tygodniu rezerwujemy wyłącznie na proteiny. Dzień białkowy ma na celu zapobiegać nadmiarowi węglowodanów.

  Dieta proteinowa dla sportowców

  Dieta białkowa jest ceniona przez sportowców, którzy muszą dbać o należytą kondycję układu mięśniowo-kostnego, a także o tkankę mięśniową. W praktyce, sportowcy nie stosują jednak diety Dukana, ze względu na znacznie większe zapotrzebowanie kaloryczne u osób aktywnych. Kulturyści stosują natomiast dietę proteinową przy jednoczesnym spożywaniu optymalnych ilości tłuszczy oraz węglowodanów. Jest to najskuteczniejszy sposób szybkiego budowania masy mięśniowej. Jednocześnie, nie wyłączając z diety pozostałych substancji odżywczych, równoważymy negatywny wpływ nadmiernego spożywania białka.

  Dieta Dukana i jej wpływ na organizm

  Oceniając efektywność diety odchudzającej, zawsze powinniśmy uwzględnić także jej wpływ na ludzki organizm oraz na funkcjonowanie organizmu w trakcie stosowania diety. W przypadku diety Dukana, skuteczność jest bardzo wysoka. W ciągu tygodnia można zgubić nawet kilka kilogramów. Niestety, jeśli chodzi o efektywność, dieta Dukana jest bardzo szkodliwa dla naszego organizmu. W krótkim czasie może doprowadzić do uszkodzenia nerek oraz wątroby. Wszystko za sprawą kwasicy metabolicznej będącej następstwem nadmiernego wytwarzania ciał ketonowych w naszym organizmie.

  Ponadto, dieta Dukana nie pozwala normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Brak kalorii odbija się niekorzystnie na koncentracji, poziomie energii oraz funkcjach pamięciowych. Ponadto, osoby stosujące rygorystyczną dietę białkową ciągle czują się rozdrażnione oraz senne. Reasumując, dietę Dukana można zastosować wyłącznie w sytuacji, gdy chcemy w krótkim czasie zgubić kilka kilogramów. Trzy fazy nie powinna trwać dłużej niż 2-3 tygodnie. Należy również zrezygnować z czwartej fazy.

  Czy dieta Dukana rzeczywiście działa?

  Jeśli chodzi o skuteczność, trzeba przyznać, że dieta Dukana rzeczywiście pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Skala efektów nie jest jednak na tyle imponująca, by przyznać tej diecie prym nad innymi formami żywienia nastawionymi na redukcję wagi. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że dieta Dukana jest szkodliwa dla naszego organizmu. Nadmiar białka obciąża wątrobę i nerki oraz prowadzi do wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Wystarczy wspomnieć o tym, że autor diety, Pierre Dukan stracił prawo do wykonywania zawodu za przypisywanie swoim pacjentom niebezpiecznego leku. Jego dieta jest uważana za szkodliwą zarówno przez dietetyków, jak również lekarzy. Warto zatem zdecydować się na lepiej zbilansowany styl żywienia nastawiony na odchudzanie.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  porada lekarska online