dieta bezglutenowa

  W ostatniej dekadzie pojawiło się wiele argumentów świadczących o szkodliwości nadmiernego spożywania glutenu, który spotkamy w wielu produktach spożywczych. Zdaniem wielu dietetyków, nadmiar tej substancji prowadzi do zmęczenia, wahania nastrojów, bólu głowy, a także dolegliwości ze strony układu jelitowego. Czym charakteryzuje się dieta bezglutenowa, na którą przechodzi coraz więcej sportowców oraz trenerów personalnych?

  Najważniejsze informacje o diecie bezglutenowej

  Ogromny udział w propagowaniu diety bezglutenowej odegrała w naszym kraju utytułowana zawodniczka karate, oraz trenerka personalna, Anna Lewandowska. Za jej przykładem podążył także kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej, Robert Lewandowski. Oboje w samych superlatywach wypowiadają się na temat tego sposobu odżywiania i polecają go innym ludziom. Powód? Nadmiar glutenu może mieć bardzo szkodliwy wpływ na poziom zdrowia oraz codzienne samopoczucie.

  Gluten to produkt złożony z gluteniny oraz prolaminy. Jest powszechnie stosowany w piekarnictwie, ponieważ nadaje wypiekom elastyczności oraz sprężystości. Spotkamy go w pszenicy, jęczmieniu, życie, owsie oraz pszenżycie. Zawartość w tak dużej grupie zbóż sprawia, że śladowe ilości glutenu pojawiają się wielu produktach spożywczych. W tradycyjnej piekarni ciężko będzie znaleźć chociażby jeden produkt niezawierający ten substancji. Wypieki bez glutenu są specjalnie oznaczane i dostępne w sklepach ze zdrową żywnością.

  Jakich produktów należy unikać na diecie bezglutenowej?

  Oponenci tej diety często śmieją się z rygorystycznych zasad i twierdzą, że w diecie bezglutenowej nie można jeść praktycznie niczego. Na szczęście nie jest tak źle. Głównym źródłem substancji są wyżej wymienione zboża: żyto, owies, jęczmień, pszenżyto. Glutenu nie zawierają natomiast takie zboża jak: ryż biały i brązowy, kukurydza, gryka, proso oraz amarantus. Mówimy tu o naturalnych hodowlach, które w przeszłości nie były modyfikowane przez człowieka.

  Lista zabronionych produktów jest niestety bardzo długa. Zboża zawierające gluten są wykorzystywane niemal przy wszystkich produktach spożywczych. Substancję możemy spotkać w wędlinach, produktach nabiałowych, a także w gotowych sałatkach, przecierach oraz przetworach. Źródłem glutenu są również wszelkie słodycze oraz przekąski. Jak zatem uniknąć glutenu w codziennej diecie? Jedynym sposobem są staranne i skrupulatne zakupy i wybór produktów, które nie posiadają w swoim składzie glutenu. Producenci są zobowiązani informować o tym na opakowaniu. Dieta bezglutenowa jest coraz modniejsza, dzięki czemu, na wielu opakowaniach znajdziemy duży i klarowny napis: „Nie zawiera glutenu”. Tutaj musimy być jednak ostrożni. Produkty ze śladową ilością (poniżej 20 ppm) w świetle przepisów są uważane za bezglutenowe i mogą korzystać z takiego oznaczenia.

  Nadwrażliwość na gluten chorobą cywilizacyjną?

  Problem został wywołany przez ingerencję człowieka w naturalne uprawy zbożowe. Już w latach 50 modyfikowano genetycznie pszenicę, aby nadać jej lepsze właściwości odżywcze. To stopniowo prowadziło do coraz większej zawartości glutenu w żywności. Im więcej substancji spożywamy od urodzenia, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wystąpi u nas nadwrażliwość na gluten. Czym objawia się taki stan? Zespołem chronicznego zmęczenia, sennością, brak koncentracji, trudnościami z właściwym wypoczynkiem, gorszą kondycją fizyczną, licznymi dolegliwościami jelitowymi.

  W praktyce ciężko stwierdzić, czy organizm posiada nadwrażliwość na gluten, czy też jest to stan wywołany przez niezdrowy styl życia oraz stres. Niemniej jednak, wielu zwolenników twierdzi, że dieta bezglutenowa po kilku tygodniach przynosi wyraźne rezultaty w aspekcie wyższego poziomu zdrowia oraz samopoczucia. Niektóre choroby wymuszają również przejście na dietę bezglutenową. Jest to przede wszystkim celiakia, choroba Duhringa, a także alergia na produkty zbożowe.

  Czy warto przejść na dietę bezglutenową?

  Obserwując gwiazdy sportu stosujące tą dietę, a także słysząc porady kolejnych ekspertów, nie możemy zaprzeczać szkodliwości nadmiernego spożywania glutenu. Trzeba jednak przyznać, że dieta bezglutenowa wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i wymusza na nas staranną selekcję produktów spożywczych wykorzystywanych w codziennym jadłospisie. Czy warto? Zdania są podzielone. Wielu ludzi zauważyło wyraźne zmiany na plus. U innych nie stwierdzono natomiast większych efektów.

  Wiele zależy od tego, czy w naszym organizmie wystąpiła nadwrażliwość na gluten. Jeśli od dłuższego czasu czujemy zmęczenie, senność oraz problemy trawienne, warto na jakiś czas odstawić substancję i sprawdzić, czy przyniesie to oczekiwany efekt. Wydaje się, że nie trzeba od razu decydować się na radykalne zmiany i całkowitą eliminację glutenu w diecie. Pozytywne zmiany przyniesie także zbilansowana dieta, w której będziemy starali się unikać produktów stworzonych na bazie zbóż zawierających gluten.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  czat z lekarzem