lekarze online

  Skóra jest największym narządem w ludzkim organizmie. Stanowi ona barierę ochronną. Musi być odporna na działanie wielu czynników zewnętrznych. To sprawia, że ludzka skóra jest narażona na różnego rodzaju choroby oraz stany zapalne.

  Gdy zaczynają się na niej pojawiać znamiona, przebarwienia albo inne zmiany, które mogłyby rodzić Twój niepokój, to jak najszybciej powinieneś się umówić na wizytę do lekarza dermatologa. Jego zadaniem jest leczenie oraz diagnozowanie chorób skóry. Czym jeszcze może zajmować się lekarz tej specjalizacji? Kiedy powinieneś się do niego zgłosić?

  Czym zajmuje się lekarz dermatolog?

  Pewnie tak samo jak większość pacjentów wyobrażasz sobie, że praca dermatologa koncentruje się przede wszystkim na leczeniu trądziku młodzieńczego. Jeżeli cierpisz na tę chorobę skórną, to jak najbardziej zalecamy Ci wizytę u tego specjalisty, ale powinieneś mieć świadomość, że nie jest to jedyna choroba, którą jest on w stanie wyleczyć.

  Dermatologii zwyczajnie nie da się oddzielić od pozostałych specjalności medycznych, bo wiele dolegliwości różnych układów, ma swój wyraz właśnie na skórze. Z tego względu lekarz dermatolog powinien mieć naprawdę bogatą widzę dotyczącą wielu różnych specjalizacji. Przykładowo można tutaj wymienić: alergologię, immunologię, endokrynologię, choroby wewnętrzne, onkologię oraz choroby naczyń, czy choroby przenoszone drogą płciową.

  Dermatolog ma za zadanie diagnozować oraz leczyć choroby skóry  i jej przydatków, czyli włosów i paznokci. Powinien się on podjąć również leczenia wszystkich chorób ogólnoustrojowych, które objawiają się na powierzchni skóry. Chcemy tutaj bardzo mocno podkreślić, że odnosi się to również do błon śluzowych.

  Ze względu na to, że dermatologia jest tak bardzo rozległą dziedziną medycyny, to powstało już  wiele podspecjalizacji, które odnoszą się tylko i wyłącznie do wybranych obszarów funkcjonowania skóry. Pierwszą z takich podspecjalizacji jest kosmetologia. Skupia się ona na zagadnieniach odnoszących się do pielęgnacji skóry, włosów oraz paznokci. Zabiegi są przeprowadzane przy użyciu profesjonalnych produktów kosmetycznych.

  Drugą podspecjalizacją jest medycyna estetyczna. Zajmuje się ona przede wszystkim profilaktyką starzenia się skóry i zabiegami, które mogą w mniejszym lub większym stopniu spowolnić cały ten skomplikowany proces. W porównaniu z chirurgią plastyczną zabiegi medycyny estetyczniej nie są aż tak inwazyjne.

  A czym zajmuje się podspecjalizacja o nazwie wenerologia? Jak możesz się pewnie domyślić skoncentrowana jest ona na diagnozowaniu oraz leczeniu różnych chorób skórnych przenoszonych drogą płciową.

  Zostały nam jeszcze tylko dwie podspecjalizacje. Pierwsza z nich to dermatologia dziecięca. Koncentruje się ona na leczeniu chorób skóry występujących u najmłodszych pacjentów.

  Natomiast druga na liście jest dermatochirurgia. Jej zadanie polega na likwidowaniu zmian skórnych za pomocą metod chirurgicznych albo laserowych. To już wszystkie znane dzisiaj podspecjalizacje.

  Chcielibyśmy tutaj wspomnieć również o ciągle rozwijającej się podspecjalizacji, jaką jest geriatria dermatologiczna. Jak pewnie możesz się szybko domyślić zajmuje się ona schorzeniami skórnymi występującymi u osób w starszym wieku.

  Kiedy warto zapisać się na wizytę do lekarza dermatologa?

  Dokładnie tak samo jak w przypadku pozostałych specjalistów, tak i do lekarza dermatologa powinieneś wybrać się wtedy, gdy masz jakiś problem skórny.

  Jednak to, że on czasu do czasu pojawiają się na Twojej twarzy wypryski, wysypka albo łuszczy Ci się skóra nie musi jeszcze wcale oznaczać, że jesteś na coś poważnie chory i leczenie będzie się ciągnęło latami. Zachowaj spokój i zanim sam sobie postawisz diagnozę, to najpierw pokaż niepokojące Cię zmiany lekarzowi dermatologowi. Powinieneś do niego pójść, w szczególności wtedy, gdy wspomniane wcześniej zmiany utrzymują się na skórze przez bardzo dług czas i nic nie wskazuje na to, że miałyby ona samodzielnie zniknąć.

  Do dermatologa na wizytę możesz się umówić wtedy, gdy zaobserwujesz u siebie na przykład takie objawy, jak: uporczywe swędzenie skóry, odbarwienia i przebarwienia o nieznanej przyczynie, zaczerwienienie skóry twarzy, szyi oraz dekoltu, powiększone pory, zaskórniki oraz trądzik, zbytnia suchość i szorstkość skóry, krostki i wysypki, które biorą się z nieznanych powodów na Twojej skórze, łamliwość paznokci, przebarwienia i zmiany w ich kształtach oraz rozmiarach, wypadanie włosów, w szczególności nadmierne lub występujące na skórze znamiona oraz brodawki.

  Podczas konsultacji lekarz dermatolog postara się określić przyczynę Twoich dolegliwości oraz zlecić metodę leczenia, która będzie dopasowana do nasilenia zmian skórnych. Jeżeli masz jakąś zmianę na skórze, która wydaje Ci się niepokojąca i podejrzana, to lepiej nie zwlekaj i w pierwszym wolnym terminie idź do lekarza dermatologa. Możesz to oczywiście zrobić korzystając z ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia, ale gdy zależy Ci na czasie, to lepiej umów się do specjalisty prywatnie.

    Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.