telemedycyna

  Telemedycyna niesamowicie ułatwia życie. Dzięki niej można nie tylko skonsultować wyniki badań, ale również poprosić o receptę, czy sprawdzić swój aktualny stan zdrowia. Wszystko przez Internet. Telemedycyna pozwana na błyskawiczne przekazywanie informacji między Tobą, czyli pacjentem, a lekarzem. Za sprawą telemedycyny masz możliwość konsultowania się z różnymi ośrodkami medycznymi w kraju oraz na świecie. Na czy polega telemedycyna? Jak można skorzystać z tego rodzaju usług?

  Lekarzy jest coraz mniej

  Liczba specjalistów w Polsce coraz bardziej się zmniejsza. Nie jest to dobra informacja, ponieważ polskie społeczeństwo się starzeje i w coraz większym stopniu potrzebuje pomocy medycznej. W takiej sytuacji telemedycyna jest niezastąpiona. Dzięki niej można trochę ograniczyć wydatki na służbę zdrowia.

  Czym jest telemedycyna?

  Polega ona na świadczeniu usług medycznych oraz opieki medycznej na odległość z użyciem informatyki, oraz telekomunikacji. Przez informatykę rozumiemy tutaj komputer i internet, a przez telekomunikację – telefon. W telemedycynie wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia technologii oraz medycyny. Dzięki niej możesz na przykład skonsultować swoją kondycję zdrowotną oraz wyniki badań bez opuszczania swojego domu. Nie musisz iść do gabinetu. Lekarz przeprowadza konsultację, opierając się na przesłanych przez Ciebie zdjęciach RTG, echogramów, rezonansu magnetycznego, EKG, tomografii komputerowej lub USG. Nie musisz się obawiać korzystania z takich usług, ponieważ lekarze online, tak samo, jak na stacjonarnej wizycie lekarskiej, ponoszą odpowiedzialność za swoje działania. Lekarze mają obowiązek zadbać o to, żeby pacjent był bezpieczny i zadowolony z udzielonego mu świadczenia zdrowotnego.

  Telemedycyna daje również możliwość długofalowego leczenia pacjentów, którzy na stałe przebywają w domach, na przykład osób niepełnosprawnych albo starszych po zabiegach szpitalnych. Dzięki telemedycynie lekarz może na odległość kontrolować Twój stan zdrowia, niezależnie od tego, gdzie obecnie jesteś i ile masz lat. Telemedycyna dodatkowo umożliwia lekarzom zarządzanie Twoimi danymi. Tego rodzaju usługa pozwala też na asystowanie przy zaawansowanych zabiegach chirurgicznych na odległość. Wygląda to w ten sposób, że lekarz widzi, co dzieje się na sali operacyjnej i może na bieżąco udzielać wskazówek, pozostałym osobom, wykonującym operację. Telemedycyna odgrywa dużą rolę też w medycynie powypadkowej oraz w ratownictwie medycznym.

  Na jakie gałęzie dzieli się telemedycyna?

  Można tutaj wyróżnić telemedycynę czasu rzeczywistego oraz telemedycynę, która opiera się na wcześniejszym zapisaniu informacji o pacjencie. Do pierwszej kategorii można zaliczyć na przykład wideokonferencję. Daje ona natychmiastowe odpowiedzi. W czasie rozmowy lekarz może uzyskać od pacjenta, potrzebne mu informacje i od razu postawić diagnozę. Drugi rodzaj telemedycyny polega na wcześniejszym wysłaniu przez pacjenta niezbędnych dokumentów i informacji, takich jak na przykład wyniki EKG, RTG, USG, czy CT. Lekarz analizuje je w dogodnym dla siebie czasie. Może się z nimi zapoznać na spokojnie. Następnie przesyła do pacjenta szczegółowy opis wyników badań z zaleceniami. W obu przypadkach pacjent nie musi się udawać do gabinetu lekarskiego, żeby otrzymać odpowiednią poradę dotyczącą jego zdrowia.

  Kto może skorzystać z telemedycyny?

  W polskich realiach telemedycyna wykorzystywana jest do diagnozowania oraz kontrolowania stanu zdrowia pacjentów, którzy cierpią na schorzenia przewlekłe, na przykład na astmę, choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby psychiczne, jak również tych, którzy przeszli udar.

  Telemedycyna jest skierowana przede wszystkim do pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie przyjść na wizytę albo na badania do gabinetu lekarskiego. Może to wynikać z tego, że mieszkają oni na wsi lub w bardzo małym mieście, w którym dostęp do specjalistów jest znacznie utrudniony. Kolejnym powodem chęci skorzystania z telemedycyny jest zły stan zdrowia pacjenta, który uniemożliwia mu pojawianie się w gabinecie lekarskim. Z tego rodzaju usług może skorzystać każdy. Nawet osoby, które są zdrowe i chciałyby wiedzieć jak cieszyć się dobrym stanem fizycznym przez kolejne lata.

  Wymagania techniczne i sprzętowe dotyczące telemedycyny

  Do skorzystania z tego rodzaju usługi konieczne jest posiadanie telefonu lub komputera oraz łącza internetowego. Dzięki tym urządzeniom pacjent może mieć dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów z rozmaitych dziedzin. Konsultacja może się odbywać za pomocą rozmowy telefonicznej, wideokonferencji lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

  Czasami potrzebne są dodatkowe akcesoria na przykład bransoletka z tak zwanym guzikiem życia, który daje pacjentowi możliwość wezwania pomocy w sytuacji awaryjnej lub telemedyczne EKG, które daje pacjentowi możliwość samodzielnego wykonania badania i przesłania wyników do lekarza.

  Telemedycyna jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Dzięki niej można zaoszczędzić czas, pieniądze i przestać się denerwować o stan swojego zdrowia.