medycyna naturalna

  Można powiedzieć, że historia zatacza koło. W czasach starożytnych i średniowiecznych dysponowano wyłącznie naturalnymi metodami leczenia. Dzisiaj, w dobie rozkwitu medycyny, wielu ludzi powraca do takich metod. Dlaczego tak wielu ludzi preferuje niekonwencjonalne sposoby leczenia zamiast nowoczesnych leków i antybiotyków? Czy leczenie naturalne może być równie skuteczne co specjalistyczna pomoc medyczna?

  Na czym polega niekonwencjonalna medycyna?

  Medycyna naturalna obejmuje wszystkie techniki, które nie wymagają stosowania farmakologicznych środków chemicznych do uzyskania oczekiwanego rezultatu. Do tej grupy zaliczymy zarówno ziołolecznictwo, jak również akupresurę czy akupunkturę, czyli pobudzanie określonych zakończeń nerwowych w ciele człowieka. Wiele z naturalnych praktyk narodziło się nawet kilka tysięcy lat temu. Liczne badania wykazują również, że wiele z tych praktyk rzeczywiście przynosi imponujące rezultaty i pozwala uwolnić człowieka od ciężkich schorzeń i dolegliwości. Odpowiadając na pytanie, czym jest medycyna naturalna, musimy jednak jasno zaznaczyć: Nie wszystkie choroby możemy wyleczyć medycyną naturalną.

  Dlaczego medycyna naturalna jest tak ceniona?

  Antybiotyki i silne środki farmakologiczne nie pozostają obojętne dla naszego organizmu i często wywołują szereg środków ubocznych. Dlatego też, nie warto z nich skorzystać przy prostym przeziębieniu, do którego sprawdzą się całkowicie naturalne i bezpieczne metody, np. zioła. Wiele środków farmakologicznych to po prostu syntetyczna odmiana substancji, która naturalnie występuje w przyrodzie. Popularność medycyny niekonwencjonalnej na pewno podnoszą historię o słynnych mnichach, którzy byli w stanie leczyć najróżniejsze choroby. W tym wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o tym, że czasami specjalistyczna pomoc medyczna jest niezastąpiona.

  Popularne formy medycyny naturalnej

  Niektóre z metod niekonwencjonalnych posiadają udowodnione właściwości lecznicze. Bywają też takie, które według badań empirycznych nie mogą przynosić korzyści prozdrowotnych, po za oczywistym placebo. Wymieńmy kilka najpopularniejszych technik, wraz z krótkim opisem oraz ocena skuteczności:

  • Ziołolecznictwo – w przyrodzie znajdziemy wiele naturalnych antybiotyków, witamin, minerałów i substancji leczniczych. Dlatego dobrze dobrane zioła mogą przy wielu dolegliwościach działać równie dobrze co środki farmakologiczne. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku wielu chorób, to nowoczesne środki przynoszą szybszy efekt.
  • Akupunktura i akupresura – techniki możemy połączyć, ponieważ ich główne założenia są podobne. Na ciel człowieka występują różne zakończenia nerwowe, których właściwa stymulacja może przynosić korzyści dla zdrowia. I rzeczywiście, wykazano, że takie zabiegi mogą mieć leczniczy wpływ w przypadku wielu dolegliwości.
  • Aromaterapia – leczenie zapachami. Jest to metoda skuteczna w przypadku wielu dolegliwości o podłożu psychogennym, np. łagodnej nerwicy.
  • Urynoterapia – leczenie moczem. W zamyśle, mocz posiada duże właściwości odżywcze i może być stosowany zarówno doustnie, jak również w formie wcierki do skóry. Nauka w stosunku do tej metody jest bezwzględna. Mocz to produkt uboczny zawierający wiele szkodliwych substancji odrzuconych przez nasz organizm. W związku z tym, metoda ta jest bardzo niebezpieczna.
  • Ortopatia – w dużej mierze jest to leczenie z wykorzystaniem placebo. Dowiedziono, że pozytywne nastawienie i przekonanie o skuteczności danej metody może przynieść niesamowite efekty, które przeczą prawom nauki. Istnieje wiele badań potwierdzających dobroczynny wpływ placebo. Jednocześnie, te same badania przekonują, że profesjonalne leczenie przynosi lepszy efekt. Ortopatia może być jednak stosowana jako metoda wspierająca.
  • Terapia dźwiękiem – określone częstotliwości mają wpływ na pracę ludzkiego organizmu. Mogą wspierać koncentrację i pamięć, poprawiać nastrój, łagodzić stres. Taka terapia nie wyleczy nas jednak z faktycznych chorób i dolegliwości fizjologicznych.
  • Irydologia – diagnozowanie stanu zdrowia po tęczówce oka. Skuteczność tej metody jest połowiczna. Badania wykazały, że wiele chorób faktycznie można odkryć w ten sposób. Metoda jest jednak bardzo zawodna i nie wykryje wszystkich dolegliwości.
  • Aktywność fizyczna – sport należy zaliczyć do technik medycyny naturalnej. Może mieć zbawienny wpływ na układ odpornościowy, sercowo-naczyniowy oraz mięśniowo-kostny.
  • Homeopatia – leczenie poprzez podawanie określonych roztworów wodnych zawierających witaminy i minerały. Działa tylko w przypadku niektórych, łagodnych dolegliwości.

  Czy warto stosować medycynę naturalną?

  Przejdźmy do podsumowania i postarajmy się odpowiedzieć na pytanie czym jest medycyna naturalna i czy warto z niej korzystać. To zbiór technik korzystających wyłącznie z darów natury oraz działań niewymagających specjalistycznego sprzętu medycznego. W wielu przypadkach, medycyna naturalna pozwala leczyć wiele chorób oraz dolegliwości. Należy jednak stanowczo zastrzec, że nie wszystkie choroby mogą być leczone w ten sposób. W wielu sytuacjach niezastąpiona jest fachowa pomoc medyczna i skorzystanie z nowoczesnych technik współczesnej medycyny.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarze online