żółtaczka

  Wirusowe zapalenie wątroby jest bardzo dużym problemem zarówno w krajach biednych, jak i tych wyjątkowo bogatych. W Polsce za sprawą działań profilaktycznych udało się zmniejszyć liczbę infekcji, których powodem był wirus typu B. Jednak nadal warto zadać sobie pytanie, czy żółtaczka jest zaraźliwa? Cały czas rośnie przecież wrażliwość ludności na zakażenie wirusem typu A.

  Żółtaczka, czyli mówiąc innymi słowami, zażółcenie powłok skórnych jest objawem, który towarzyszy wielu schorzeniom wątroby. Występuje na przykład wtedy, gdy poziom bilirubiny we krwi jest bardzo wysoki. Warto wspomnieć również o tym, że wspomniana substancja jest produktem przemiany hemoglobiny. Za duża ilość tego barwnika dostaje się razem z krwią do skóry oraz do śluzówek. To sprawia, że zarówno śluzówki, jak i skóra nabierają żółtego kolory. Zbyt duże zażółcenie najczęściej można zobaczyć na gałkach ocznych, pod językiem oraz na twarzy.

  Skąd wynikają takie objawy?

  Dosyć częstym powodem są wirusowe zapalenia wątroby. Powodują je wirusy, które mają wyjątkowe powinowactwo do komórek wątrobowych. Na świecie występuje kilka rodzajów wirusów, które przyczyniają się do tego schorzenia. To bardzo różnorodna grupa, jeżeli chodzi o budowę, sposób przenikania do organizmu ludzkiego oraz powikłań, jakie wywołują po zaatakowaniu ludzkiego organizmu. Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A oraz typu  może dojść drogą doustną. Wirusy typu B, C i D wnikają do ludzkiego ciała drogą jelitową. W Polsce najwięcej jest infekcji typu A, tak zwanych HAV, B tak zwanych HBV i C, tak zwane HCV.

  Zapalenie wątroby jest bardzo powszechną chorobą

  Zapaleniem wątroby zazwyczaj określa się wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jest to mniej więcej 59 procent wszystkich wykrytych przypadków wirusowego zapalenia wątroby na świecie. Rocznie odnotowuje się mniej więcej 1,2 – 1,4 miliona zachorowań. Wspomniany tutaj wirus jest bardzo wytrzymały na działanie kwasów, wysokich oraz niskich temperatur. Zapalenia wątroby typu A nie są związane z żadną porą roku. Epidemię tej choroby można zaobserwować przeciętnie raz na siedem lat. Warto wiedzieć o tym, że wirus typu A rozmnaża się tylko i wyłącznie w organizmie człowieka. Jest on wydalany razem z kałem.

  W jaki sposób można się zarazić wirusem typu A?

  Można się zarazić przez układ pokarmowy po kontakcie z zakażonym pokarmem albo wodą. Mowa tutaj na przykład o roślinach, które są nawożone ludzkimi odchodami lub zanieczyszczonych studniach. Kolejną możliwością zakażenia jest kontakt bezpośredni z zakażoną osobą. Łatwiej może dojść do zakażenia, gdy obie strony lub tylko jedna ze stron nie przestrzega podstawowych zasad higieny osobistej. Bardzo rzadko zakażenie wirusem typu A następuje drogą jelitową, na przykład przez igły do akupunktury, tatuażu, w czasie przetaczania krwi lub iniekcji.

  Kto jest najbardziej narażony na zakażenie wirusem typu A?

  Gdy matka przechorowała już wirusowe zapalenie wątroby typu A w czasie ciąży, to nie ma obawy, że dziecko będzie chore lub, że nastąpi poronienie. Okres wylęgania się, to znaczy czas między wniknięciem wirusa do organizmu a wystąpieniem pierwszych symptomów zarażenia wynosi mniej więcej od 15 do 50 dni. Zakaźność rozpoczyna się 2 lub 3 tygodnie przed wystąpieniem żółtaczki. Trwa ono około tygodnia, tak samo, jak objawy choroby.

  Osoby wyjątkowo narażone na zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu A to między innymi: pracownicy służby zdrowia, osoby, które są w najbliższym otoczeniu chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu A, osoby, które przebywają w zakładach zbiorowych, takich jak na przykład przedszkola, szkoły, żłobki, internaty, więzienia, koszary, domy dziecka oraz domy opieki społecznej, osoby, które podróżują do rejonów częstej zachorowalności na wirusowe zapalenie wątroby typu A.

  Na czym polega wszczepienne zapalenie wątroby?

  Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest wywoływane przez wirus HBV. Najczęstszym sposobem, którym dochodzi do zakażenia, jest wszczepienie wirusa do krwi. Właśnie z tego powodu to zapalenie wątroby jest nazywane wszczepiennym zapaleniem wątroby albo tak zwaną żółtaczką wszczepienną. Coraz rzadziej zakażenia są rezultatem przetaczania preparatów krwiopochodnych. Wirus zapalenia wątroby typu B jest przenoszony również przez kontakty seksualne.

  Występują też przypadki, gdy dziecko jest zarażone przez matkę, która chorowała już na wirusowe zapalenie wątroby i która wyeliminowała wirusa ze swojego organizmu. Wtedy ryzyko zakażenia w czasie pierwszych 26 tygodni ciąży wynosi mniej niż 10 procent. Jednak nie można całkowicie lekceważyć takiej sytuacji. W kolejnym etapie ciąży oraz 6 tygodni po porodzie ryzyko zakażenia rośnie nawet do 70 – 90 procent. Wynika to z faktu, że wirus znajduje się nie tylko we krwi, ale również w płynach ustrojowych. Można wśród nich wymienić między innymi ślinę lub mleko. Wtedy można zarazić również osoby z najbliższego otoczenia. Czas wylęgania się choroby w takiej sytuacji jest dłuższy niż przy zakażeniu wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Wynosi od 20 do 180 dni.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarz online