test ciążowy

  Wyobraź sobie, że przeprowadziłaś test ciążowy. Wynik jest pozytywny. Jednak nadal zadajesz sobie pytanie, czy test ciążowy może się mylić? Można zaufać zdecydowanej większości domowych testów ciążowych. Testy ciążowe mają 99 procent skuteczności od dnia spodziewanej miesiączki. Bardzo rzadko dochodzi do jakichś pomyłek. Trzeba tutaj również podkreślić, że od tej ogólnej zasady mogą występować pewne nieliczne wyjątki i mimo pozytywnego wyniku testu, wcale nie musisz być w ciąży. Zachęcamy do przeczytania całego tego artykułu, aby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie.

  Skąd bierze się pozytywny wynik testu ciążowego?

  Test ciążowy funkcjonuje przez wykrywanie hormonu hCG. Zazwyczaj jest on obecny w organizmie kobiety tylko wtedy, gdy jest ona w ciąży. Pozytywny wynik testu ciążowego może być sygnałem, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że jesteś w ciąży. Otrzymanie fałszywie pozytywnego wyniku, gdy jeszcze nigdy w życiu nie byłaś w ciąży, zdarza się wyjątkowo rzadko.

  Test ciążowy pokaże fałszywie pozytywny wynik tylko wtedy, gdy znajduje się w Twoim organizmie hormon hCG. Musi być on w nim obecny z innego powodu, niż ciąża na przykład, gdy niedawno urodziłaś dziecko, przyjmujesz obecnie leki, które wspomagają płodność i mają w sobie właśnie hormon hCG albo gdy jesteś na coś choroba. Przykładem takiej choroby mogą być torbiele na jajnikach. Gdy wykonujesz test ciążowy przed datą spodziewanej miesiączki, to istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży, lecz poziom hormonu hCG jest tak niski, że test może go zignorować. Test ciążowy może pokazywać wynik pozytywny również wtedy, gdy mamy do czynienia z ciążą biochemiczną, czyli z wczesnym poronieniem, ciążą pozamaciczną lub zaśniadem groniastym. Nie można wtedy jednak mówić o wyniku fałszywie pozytywnym.

  Co to jest ciąża biochemiczna?

  Jest to inaczej bardzo wczesne poronienie. Dochodzi do niego zaraz po zagnieżdżeniu się zarodka. W takiej sytuacji badanie USG nie byłoby w stanie wykryć płodu. Jednak kobiecy organizm wytwarza hormon hCG, stąd wynik pozytywny testu ciążowego. Nie dowiedziałabyś się o tym, że w ogóle byłaś w ciąży, gdybyś w odpowiednim momencie nie zrobiła testu ciążowego. Ciąża biochemiczna wyróżnia się bardzo mało widocznymi objawami i nie ma żadnych symptomów ciąży. Gdy jesteś w ciąży biochemicznej, to nie narzekasz między innymi na poranne mdłości. Wielu lekarzy jest zdania, że do ciąż biochemicznych dochodzi z przyczyn podobnych do wielu innych poronień, to znaczy w rezultacie problemów chromosomowych u rozwijającego się płodu. Wbrew pozorom wczesne poronienie występuje bardzo często. Można je zauważyć u jednej na cztery kobiety. Pozytywny aspekt tej całej sytuacji jest taki, że wiele kobiet, które były w ciąży biochemicznej, może bez problemów mieć dziecko.

  Na czym polega ciąża pozamaciczna?

  Ciąża pozamaciczna, chociaż jest o wiele bardziej znanym pojęciem niż ciąża biochemiczna, to występuje dosyć rzadko. Szacuje się, że jest to około jednej na dziewięćdziesiąt ciąż. W ciąży pozamacicznej zapłodnione jajeczko implantuje się poza macicą, na przykład w jajowodzie. Dalszy rozwój ciąży może być niebezpieczny dla zdrowia kobiety. Nie ma się takiej ciąży utrzymać. Niestety. Symptomy ciąży pozamacicznej to na przykład: niewystępowanie miesiączki, jednostronny ból w dolnym fragmencie brzucha, dolegliwości bólowe barku, krwawienie z dróg rodnych, nieprzyjemne uczucie w czasie wypróżniania. Wszystkie wymienione tutaj objawy mogą się pojawiać również z innych przyczyn, na przykład mogą być symptomem rozstroju żołądka. Jednak jeżeli jesteś w ciąży i masz wymienione wcześniej objawy, to lepiej, jak najszybciej udaj się do lekarza.

  Co to jest zaśniad groniasty?

  Zaśniad groniasty może być powodem otrzymania pozytywnego wyniku na teście ciążowym. Zaśniad groniasty jest wyjątkowo rzadko pojawiającym się powikłaniem, do którego dochodzi na bardzo wczesnym etapie zapłodnienia  i które jest przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu. Przy całkowitym zaśniadzie groniastym w ogóle nie tworzy się dziecko. Dochodzi wtedy do utraty całości matczynego materiału genetycznego w czasie zapłodnienia. Zamiast płodu tworzy się masa tkankowa, niewłaściwy zbiór komórek, z którego mogą powstawać groźne dla zdrowia kobiety, torbiele. Zaśniad groniasty może być przyczyną uzyskania pozytywnego wyniku testu ciążowego, bo kobiecy organizm produkuje hormon hCG. Nie może być tutaj mowy o wyniku fałszywie pozytywnym.

  Czy fałszywie pozytywny wynik testu ciążowego może być rezultatem wcześniejszej ciąży, poronienia lub aborcji?

  Tak. Jednak tylko w niektórych przypadkach. Przyjmowanie antybiotyków nie powinno prowadzić do otrzymania pozytywnego wyniku testu ciążowego. Gdy przyjmujesz leki, które mają na celu wspieranie płodności i mają w swoim składzie hormon hCG, to możemy mieć tutaj do czynienia z wynikiem fałszywie pozytywnym testu ciążowego. Większość leków, które można znaleźć w Twojej domowej apteczce, na przykład leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne nie mają wpływu na wynik testu ciążowego.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarz online