antykoncepcja online

  Skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych może zostać zmniejszona w wyniku stosowania niektórych leków albo ziół. Mało osób ma świadomość tego, że na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych mają wpływ również owoce i alkohol. Na jakie leki oraz substancje uważać, gdy przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne?

  Lista substancji, które mają wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, jest dosyć długa. Nie znaczy to wcale, że stosowanie jej nie ma żadnego sensu. Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży, gdy stosuje się ją zgodnie z zaleceniami lekarza.

  Jakie leki zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

  Lista leków, które mają wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, składa się z kilku grup preparatów. Znajdują się na niej między innymi: leki przeciwpadaczkowe, leki nasilające perystaltykę jelit, leki przeczyszczające, leki przeciwgruźlicze, antydepresanty, leki przeciwwirusowe, leki, które zaburzają wchłanianie tłuszczu, leki przeciwgrzybicze.

  Do tej listy można dopisać również wiele innych leków, na przykład modafinil, który jest stosowany w leczeniu narkolepsji albo do zmniejszenia senności wywołanej pracą zmianową. Oczywiście nie oznacza to, że musisz mieć ze sobą cały czas listę tych leków i na wszystko uważać. Wystarczy, że przed przepisaniem nowego leku, powiesz swojemu lekarzowi o tym, że stosujesz tabletki hormonalne.

  Informacja o interakcjach z tabletkami antykoncepcyjnymi powinna znajdować się również na ulotce leku. Z tego względu przed wzięciem jakiegokolwiek leku, powinnaś bardzo dokładnie przeczytać ulotkę.

  Jakie antybiotyki zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

  Sporą grupą leków, które obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, są antybiotyki. Wśród nich można wyróżnić preparaty wytwarzane na podstawie takich substancji jak:    tetracyklina, penicylina, ryfampicyna oraz cefalosporyna. Warto tutaj bardzo mocno podkreślić, że jest to spowodowane zaburzeniami w składzie flory bakteryjnej. Wynikają one z przyjmowania antybiotyku, co zmniejsza wchłanianie hormonów do krwi. Z tego względu w czasie przyjmowania tego rodzaju leków, lepiej jest skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia.

  Czy suplementy diety obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

  Do często stosowanych suplementów diety, które mogą mieć wpływ na skuteczność antykoncepcji doustnej, można zaliczyć między innymi węgiel leczniczy. Jest on używany dość powszechnie w leczeniu biegunki, może on również absorbować inne leki, w tym między innymi preparaty hormonalne. Najlepiej byłoby, gdybyś stosowała co najmniej trzy lub czterogodzinny odstęp między wzięciem węgla i tabletek antykoncepcyjnych.

  Ta reguła odnosi się również do chromu, który można znaleźć w bardzo wielu suplementach diety stosowanych na odchudzanie. Powinnaś również uważać na taki składnik diety jak siemię lniane. Produkuje ono w przewodzie pokarmowym śluz, który spowalnia wchłanianie substancji z lekarstw. Tak samo jest w przypadku babki płesznik. Niektórzy lekarze, mówią też o tym, żeby nie stosować suplementacji tryptofanem w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

  Czy w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych można zażywać witaminę C i pić sok grejpfrutowy?

  Witamina C stosowana w dawce powyżej 1000 mg, tak samo jak spożywany w zbyt dużych ilościach sok grejpfrutowy, jest kolejnym punktem na naszej bardzo długiej liście. Spowolnienie metabolizmu wątrobowego estrogenów jest przyczyną wzrostu stężenia hormonów we krwi. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, w postaci na przykład nudności albo wymiotów. Bardzo dużą uwagę należy zwrócić na nagłe odstawienie witaminy C. Skutkiem tego może być bardzo nagłe obniżenie poziomu estrogenów we krwi, co podnosi ryzyko owulacji, a co za tym idzie, zmniejsza skuteczność antykoncepcji.

  Czy alkohol wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

  Powszechnie panuje błędne przekonanie, że picie alkoholu zmniejsza skuteczność antykoncepcji hormonalne. Tak naprawdę skład chemiczny alkoholu oraz jego działanie nie mają żadnego wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku zastosowania tabletki antykoncepcyjnej w ciągu od trzech do czterech godzin przed wystąpieniem wymiotów występuje ryzyko obniżenia skuteczności antykoncepcji w rezultacie niezupełnego wchłonięcia się tabletki.

  Jak nie spowodować tego rodzaju obniżenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych? Najważniejszy jest tutaj po prostu zdrowy rozsądek. Zawsze mów swojemu lekarzowi prowadzącemu o tym, że przyjmujesz tabletki. A gdy stosujesz jakieś substancje bez recepty, to zawsze dokładnie czytaj ulotkę. Gdy dany preparat wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, to na pewno będzie o tym wspomniane w ulotce. Wystarczy się z nią zapoznać.

  Jakie zioła mają wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

  Nie powinnaś sięgać po takie zioła jak między innymi: dziurawiec, dzięgiel chiński oraz pluskwica groniasta. Warto czytać skład herbat, bo w wielu z nich znajduje się właśnie dziurawiec.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.