antykoncepcja online

  Cytologia jest badaniem, które pomaga w zdiagnozowaniu raka szyjki macicy, który jest przyczyną śmierci kilku kobiet w ciągu jednego dnia. To właśnie z tego powodu każdy ginekolog powinien wykonać takie badanie swoim pacjentkom co najmniej raz w roku. Nie ma co ukrywać, że rak szyjki macicy po prostu zabija i robi to w krótkim czasie. W dodatku większość kobiet, które rozpoczęły współżycie płciowe, jest nosicielkami wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Warto wiedzieć o tym, że właśnie ten wirus jest głównym powodem raka szyjki macicy.

  Co to jest cytologia?

  Cytologia to podstawowe badanie ginekologiczne, które jest wykonywane w kierunku nowotworu szyjki macicy. Gdy wykona się to badanie, to istnieje szansa, że wykryje się wszelkie podejrzane zmiany. Badanie to muszą wykonywać zarówno nastolatki, jak i dorosłe kobiety w wieku rozrodczym. Badanie daje możliwość zapobiegnięcia nawet 80 procent przypadków raka szyjki macicy, ponieważ wykrywa jego wczesne, początkowe stadium. Poza tym cytologia umożliwia zdiagnozowanie zakażenia wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Ma on ścisły związek z występowaniem nowotworu szyjki macicy.

  Cytologia znajduje zastosowanie również jako leczenie zachowawcze oraz operacyjne nadżerki szyjki macicy. Cytologia jest przydatna również w diagnostyce stanu nabłonka pochwy oraz ocenie skuteczności działania preparatów hormonalnych. W niektórych kobiet cytologię wykonuje się po to, żeby wyznaczyć termin owulacji oraz czas trwania drugiej fazy cyklu. Podczas badania cytologicznego do pochwy kobiety wkładany jest wziernik, a później specjalną szczoteczką pobiera się wymaz, który zawiera komórki błony śluzowej szyjki macicy. Zaleca się, żeby pierwsze badanie cytologiczne wykonać w wieku od 20 do 25 lat albo zaraz po rozpoczęciu współżycia. Im wcześniej zacznie się inicjację seksualną, tym wcześniej trzeba wykonać cytologię.

  Jak przygotować się do cytologii?

  Wynik cytologii może zostać zafałszowany przez bardzo wiele czynników. Właśnie z tego powodu lekarze zalecają, żeby w ciągu dwóch dni przez badaniem unikać: brania długich kąpieli w wannie oraz stosowania kosmetyków do higieny intymnej, stosowania tamponów, kremów, globulek i innych leków dopochwowych, dezodorantów i proszków dopochwowych, dezodorantów i proszków dopochwowych, uprawiania seksu, stosowania wibratora. Wszystkie te czynności i działania mogą zaburzyć pH w pochwie. A to natomiast może prowadzić do wystąpienia infekcji, która może uniemożliwić pobranie materiału na cytologię z pochwy.  Gdy w terminie zaplanowanej wizyty u ginekologa, występuje u Ciebie stan zapalny narządu rodnego, o czym mogą świadczyć, na przykład upławy, swędzenie, pieczenie lub ból, to lepiej jest przełożyć takie badanie i najpierw wyleczyć infekcję.

  Czy cytologię można wykonać w trakcie miesiączki?

  Absolutnie nie. Najlepiej jest takie badanie przeprowadzić, gdy nie masz okresu. Najlepszy termin cytologii wypada między 10. a 20. dniem cyklu miesięcznego.

  W jaki sposób przebiega badanie cytologiczne?

  Przed wykonaniem badania cytologicznego, lekarz ginekolog przeprowadzi z Tobą wywiad, podczas którego zada pytania o datę ostatniej miesiączki, regularność Twojego cyklu oraz długość krwawienia. Bardzo ważna dla lekarza jest również informacja o przebytych i aktualnych chorobach, ciążach, porodach oraz przyjmowanych lekach.

  Co oznacza prawidłowy lub nieprawidłowy wynik cytologii?

  Jeszcze do niedawna na wyniku cytologii była informacja, do której z pięciu grup cytologicznych zalicza się konkretną pacjentkę. Jeżeli kobieta znalazła się w pierwszej lub w drugiej grupie, to wynik jest prawidłowy. Natomiast, gdy zaliczono ją do trzeciej, piątej lub czwartej, to nieprawidłowy. Aktualnie Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca opis badania według klasyfikacji Bethesda z 2001 roku. Tego rodzaju opis badania cytologicznego jest o wiele bardziej szczegółowy oraz zawiera dodatkowe informacje, które są istotne przede wszystkim dla lekarza. Z punktu widzenia pacjentki ważne jest to, czy w wymazie są tylko komórki prawidłowego nabłonka tarczy oraz kanału szyjki macicy. Jeżeli tak, to kobieta jest zdrowa i nie wymaga dalszego leczenia.

  Jak wygląda interpretacja badania według Papanicolau?

  Obecnie wynik badania cytologicznego jest interpretowany na podstawie jednej z pięciu grup. Pierwsza grupa wyróżnia się prawidłowymi komórkami powierzchownej warstwy nabłonka wielowarstwowego płaskiego tarczy szyjki macicy. Można zaobserwować komórki gruczołowe z kanału szyjki macicy i pojedyncze komórki zapalne. Natomiast w grupie drugiej poza rozpoznanymi komórkami w grupie pierwszej, występuje duża liczba komórek zapalnych i nabłonkowych, które cechują się zmianami zwyrodnieniowymi. Poza tym do grupy drugiej należą komórki, które pochodzą z procesów regeneracyjnych. U większości kobiet zalecane jest zrobienie badania kontrolnego po leczeniu przeciwzapalnym. W grupie drugiej nie ma komórek dysplastycznych i nowotworowych. Często w tej grupie znajdują się kobiety z nadżerkami.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.