xanax

  Xanax jest zaliczany do leków psychotropowych. Ma działanie uspokajające, przeciwlękowe i nasenne. Jest stosowany w stanach lękowych i przy leczeniu depresji. Xanax jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę. Może bardzo silnie uzależniać.

  Jak działa Xanax?

  Xanax ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Hamuje działanie receptorów GABA-A oraz przepływ impulsów, które są odpowiedzialne za odczuwanie lęku. Lek blokuje te receptory. Z tego względu pacjenci odczuwają pozorny, ale błyskawiczny spokój. Pierwsze efekty stosowania Xanaxu można zaobserwować już po 20 minutach od wzięcia leku.

  Natomiast pełną moc lek osiąga po godzinie od zastosowania. Substancją czynną leku jest alprazolam. Jest to lek z gatunku benzodiazepin. Posiada on nie tylko działanie przeciwlękowe, ale również przeciwdrgawkowe oraz rozluźniające mięśnie.

  Jaki jest koszt Xanaxu?

  Xanax występuje tylko i wyłącznie na receptę. Może ją wystawić lekarz psychiatra. Można ten lek nabyć w większości aptek. Natomiast cena za 30 tabletek jest różna w zależności od zawartości substancji aktywnej. 0.25 mg to koszt około 15 – 20 z.  0.5 mg kosztuje 20 zł, a 1 mg ma cenę około 40 zł. Najdroższe są 2 mg , bo około 70 zł.

  Jak dawkować Xanax?

  Xanax jest dostępny w formie tabletek. Należy go stosować doustnie. Dawkowanie Xanaxu musi być dokładnie określone przez lekarza psychiatrę. Standardowo zaczyna on od najmniejszych dawek oraz zwiększa je zależnie od potrzeb pacjenta. Zwyczajowo przyjęta dawka w zespole lęku uogólnionego albo w stanach lękowych, które występują razem z depresją, to od 0,25 do 0,5 mg 3 razy na dobę, Natomiast przy zespole lęku napadowego albo agorafobii najmniejsze dawki wynoszą 0,5-1 mg raz na dobę przed snem.

  Później zgodnie z zaleceniami lekarza psychiatry dawki są stopniowo zwiększane. Wzięcie większej dawki, niż zalecana, nie spowoduje, że lek będzie mocniej działał. Podejmując takie działania, można się tylko o wiele szybciej uzależnić od tej substancji aktywnej. Całe leczenie Xanaxem musi trwać najkrócej, jak to tylko możliwe.  Tego leku nie powinno się stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Podczas terapii całkowicie zakazane jest spożywanie alkoholu. Doświadczeni pacjenci twierdzą, że najlepsze efekty daje doraźne stosowanie Xanaxu, w stanach krótkotrwałego, nasilonego stresy, na przykład w czasie wystąpień publicznych.

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Xanax?

  Nie wszyscy mogą brać leki, które zawierają alprazolam. A właśnie tego rodzaju preparatem jest Xanax. Musisz koniecznie poinformować lekarza o wszystkich Twoich zaburzeniach i chorobach, zarówno przebytych, jak i aktualnie trwających. Tylko na tej podstawie lekarz psychiatra, może ocenić, czy stosowanie leku będzie dla Ciebie bezpieczne. Trzeba także poinformować lekarza psychiatrę o wszystkich przyjmowanych lekach oraz suplementach diety. Każda substancja może mieć wpływ na to, czy możesz spokojnie brać Xanax.

  Najważniejsze jest to, że nie możesz stosować leku Xanax, jeżeli masz uczulenie na którykolwiek składnik leku, na przykład benzodiazepinę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Xanaxu nie możesz stosować również wtedy, gdy chorujesz na takie choroby, jak: niewydolność płuc, jaskra, miastenia, zaburzenia pracy wątroby, choroby grzybicze,    niewydolność oddechowa, bezdech senny, czy zaburzenia pracy nerek. Xanax nie może być stosowany również przez kobiety w ciąży, karmiące i przez osoby, które na stałe biorą leki przeciwpadaczkowe lub przeciwhistaminowe.  Jeżeli w przeszłości cierpiałeś na depresję, zaburzenia lękowe albo miałeś nawracające myśli samobójcze, to powinieneś powiedzieć o tym lekarzowi. Nie zawsze stosowanie Xanaxu w takich przypadkach jest wskazanie.

  Jakie skutki uboczne może mieć Xanax?

  Xanax jest zaliczany do kategorii leków psychotropowych. W praktyce oznacza to, że ma on znaczący wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Nie można uniknąć przy stosowaniu tak silnego leku ewentualnych skutków ubocznych. Na początku trwania leczenia mogą wystąpić dolegliwości związane z układem nerwowym. Można wśród nich wymienić między innymi: uczucie oderwania od rzeczywistości, senność lub bezsenność,  zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie kończyn, zaburzenia pamięci lub obniżenie nastroju. Przy przyjmowaniu Xanaxu mogą wystąpić też zaburzenia ze strony układu pokarmowego oraz sercowo naczyniowego. Mogą to być takie objawy, jak na przykład: spadek ciśnienia, biegunka,    zaparcia, suchość w ustach lub kołatanie serca.

  Pacjenci, którzy stosują Xanax, nie mogą prowadzić pojazdów, w szczególności samochodów, ani obsługiwać maszyn. Ten lek zmniejsza koncentracją oraz na wpływ na szybkość reakcji. Bardzo rzadko przy braniu Xanaxu występują: halucynacje, spadek libido, brak apetytu lub zmiany skórne. Natomiast kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną powinny mieć świadomość tego, że Xanax zmniejsza ich skuteczność. W czasie terapii oraz kilka tygodni po jej zakończeniu, kobieta powinna stosować dodatkowe zabezpieczenie, na przykład prezerwatywę, w czasie współżycia.

    Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.