Co to jest hydroksyzyna?

  Hydroksyzyna, czyli hydroxyzinum to lek o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym i zmniejszającym swędzenia. Blokuje on niektóre funkcj ośrodkowego układu nerwowego oraz hamuje działanie histaminy wydzielanej przez ustrój. Jest ona wydzielana na przykład w czasie reakcji alergicznych. W Polsce hydroksyzyna jest dostępna tylko i wyłącznie na receptę.

  Czym jest hydroksyzyna?

  Hydroksyzyna jest preparatem leczniczym, który należy do kategorii leków uspokajających oraz przeciwlękowych. Działa on na ośrodkowy układ nerwowy. Hydroksyzyna ma właściwości przeciwhistominowe oraz przeciwbólowe. Jest dostępna w formie syropu albo tabletek powlekanych. Hydrokryzyna może być stosowana zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci. Jednak zawsze musi być ona przepisana przez lekarza psychiatrę.

  Jakie są wskazania do stosowania hydroksyzyny?

  Hydroksyzyna jest przepisywana pacjentom, którzy odczuwają: lęk, napięcie, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia nerwicowe, czy przychotyczne. Można ją przyjmować również w okresie okołooperacyjnym, w szczególności przed i po zabiegach operacyjnych jako lek uspokajający. Hydroksyzynę czasami podaje się również w przypadku swędzenia skóry z pokrzywką, jak również, żeby złagodzić wyprysk atopowy albo kontaktowy. Co więcej hydroksyzyna czasami jest przepisywana dzieciom, żeby złagodzić u nich stany lękowe lub świąd. Dawkowanie hydroksyzyny jest zależne od wskazań lekarza, który bierze pod uwagę dolegliwości pacjenta, jego wiek oraz stan kliniczny.

  Jak dawkuje się hydroksyzynę?

  Czas leczenia hydroksyzyną musi być jak najkrótszy. Z tego względu zaleca się stosowanie najmniejszej działającej dawki leku. Największa dawka w przypadku osób dorosłych i dzieci o masie ciała, która przekracza 40 kilogramów nie powinna być większa niż 100 miligramów substancji czynnej. U dzieci oraz u młodzieży o niższej masie ciała nie można przekraczać dawki dobowej hydroksyzyny, która wynosi 2 mg na kilogram masy ciała. Zawsze lekarz psychiatra musi uwzględniać zawartość hydroksyzyny w jednej dawce zakupionego leku. Hydroksyzyna w postaci doustnej musi być popijana szklanką wody. Gdy pacjent pominie dawkę, to powinien ją przyjąć w najbliższym możliwym czasie, ale nie może zażyć podwójnej dawki.

  Gdy doszło do przedawkowania preparatu leczniczego, to niezbędne jest zasięgnięcie pomocy medycznej. Objawami, które mogą sygnalizować taki stan są między innymi: poczucie bardzo silne senności, wrażenie nadchodzącego omdlenia, nudności albo wymioty. Tak samo jak przy stosowaniu innych leków uspokajających i przeciwlękowych, przyjmowanie hydroksyzyny powinno być związane z zachowaniem bardzo dużej ostrożności. Zaleca się przyjmowanie hydroksyzyny po zjedzeniu posiłku. Działanie uspokajające hydroksyzyny można zaobserwować po 30 d 45 minut od podania tabletek oraz po 5 do 10 minut po wypiciu syropu. Działanie przeciwhistaminowe substancji można zauważyć dopiero po godzinie od podania.

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania hydroksyzyny?

  Hydrokzyzyny nie mogą przyjmować osoby, które wykazują nadwrażliwość na działanie składników tego preparatu, kobiety karmiące piersią oraz w ciąży. Tego leku powinny się wystrzegać również osoby cierpiące na alergie albo nietolerancję na substancję czynną albo na którąkolwiek substancję pomocniczą, która znajduje się w składzie preparatu. Przeciwskazaniem są też niektóre choroby, na przykład: porfiria, jaskra, zmniejszona perystaltyka przewodu pokarmowego, zaburzenia w odpływie moczu z pęcherza. Lekarz psychiatra przed wystawieniem recepty musi zapytać pacjenta o stan jego zdrowia i przeprowadzić z nim dokładny wywiad.

  Bardzo ważne jest występowanie u pacjenta takich dolegliwości jak: napady drgawkowe, choroby nerek oraz wątroby, zaburzenia rytmu serca,    powiększenie prostaty, choroba tarczycy, nadciśnienie, astma, problemy z oddychaniem,     wrzody oraz niedrożność jelit. W czasie przyjmowanie leku zakazane jest picie alkoholu, ponieważ zwiększa on ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Dodatkowo może je nasilić.

  Jakie środki ostrożności należy zastosować przy przyjmowaniu hydroksyzyny?

  W przypadku osób starszych hydroksyzyna może upośledzać funkcje poznawcze oraz często prowadzić do występowania skutków ubocznych, na przykład bólu głowy. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne przestrzegania zaleceń odnoszących się do dawkowania. Trzeba przestać przyjmować hydroksyzynę oraz zgłosić się do lekarza psychiatry, gdy wystąpią niepokojące objawy. Można do nich zaliczyć między innymi: drgawki, poczucie mętliku w głowie, drżenia oaz skurcze mięśni w okolicach oczu, języka, szczęki lub szyi.

  Pacjenci, którzy mają skłonność do drgawek muszą zachować bardzo dużą ostrożność w czasie stosowania hydroksyzyny. Zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest obecne również u osób z miastenią i z utrudnionym odpływem moczu z pęcherza moczowego. W czasie przyjmowania hydroksyzyny nie można kierować pojazdami mechanicznymi, ani wykonywać czynności, które wymagają szybkiej reakcji, czy precyzyjnych ruchów.

    Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.