Definicja fitoterapii

  Fitoterapia, inaczej ziołolecznictwo, to dział medycyny naturalnej, który zajmuje się leczeniem za pomocą leków roślinnych. Leki te można spotkać w formie herbat, wyciągów, nalewek, syropów, tabletek i maści. Mimo spotykanych kontrowersji wokół tego tematu, fitoterapia ma się dobrze i znajduje coraz więcej zwolenników.

  Czy stosowanie roślin leczniczych jest bezpieczne?

  Leczenie roślinami, najczęściej ziołami, jest z reguły uważane za bezpieczne. Jednak jak w przypadku każdego leku, stosowanie środków roślinnych należy skonsultować z lekarzem i fitoterapeutą – a już w szczególności, gdy przyjmujemy inne leki lub suplementy. Należy mieć świadomość, że rośliny lecznicze mają niekiedy silne działanie, które może kolidować z innymi substancjami. Z tego też powodu nie należy zbierać dziko rosnących roślin i komponować własnych mieszanek, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy na ten temat.

  Grypa i przeziębienie

  Polacy często korzystają z leków roślinnych, w których skład wchodzą substancje łagodzące dolegliwości związane z grypą czy przeziębieniem. Wśród nich króluje bez czarny, a konkretnie – wyciągi na bazie jego kwiatów i owoców, które działają rozgrzewająco, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Prócz tego, chętnie sięgamy po owoce dzikiej róży, które dzięki wysokiej zawartości witaminy C (3 owoce dzikiej róży pokrywają zapotrzebowanie tej witaminy na cały dzień!) wspomagają naturalną odporność organizmu, pomagając w walce z infekcją, jak i działając profilaktycznie. Nie można zapomnieć o czosnku, typowym “babcinym” sposobie na grypę i przeziębienie. Czosnek wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Ponadto, pomocne w przeziębieniu są również: podbiał, kwiat dziewanny (na kaszel suchy), korzeń lukrecji (na kaszel mokry), babka lancetowata, tymianek (na ból gardła), pączki sosny, mięta (do inhalacji) i lipa drobnolistna (działa napotnie).

  Dolegliwości żołądkowe

  Leki roślinne są również pomocne przy dolegliwościach żołądkowych. Najpopularniejszym z nich jest dziurawiec, stosowany przede wszystkim przy bólu brzucha, niestrawności, wzdęciach, jak i braku apetytu. Pamiętaj, że dziurawiec powoduje, że skóra staje się nadwrażliwa na działanie promieni UV, co skutkuje często zaczerwienieniem lub nawet oparzeniem skóry. Przy niestrawności, wzdęciach i zaparciach pomocna okazuje się też mięta. Podobnie działa rumianek, którego działanie dodatkowo przyspiesza trawienie oraz łagodzi bóle i kolki. Prócz tego warto stosować preparaty zawierające nagietek (wspomaga pracę jelit), mniszek lekarski (pobudza wytwarzanie żółci), imbir (wspomaga proces trawienia) i koper włoski (pomocny przy bólach brzucha).

  Stres i bezsenność

  Warto skorzystać z ziołowych preparatów w związku ze stresem lub bezsennością. Popularnym środkiem na bezsenność są szyszki chmielu, które uspokajają i wyciszają poprzez hamowanie w delikatny sposób czynności kory mózgowej. Korzystne w walce ze stresem okazują się również korzenie i owoce arcydzięgla, które oprócz swoich właściwości kojących układ nerwowy, wpływają pozytywnie na przemianę materii. Klasycznym sposobem walki ze stresem i bezsennością jest melisa – substancje aktywne zawarte w liściach koją nerwy i ułatwiają zasypianie. Przy nadmiernym stresie skuteczna jest również lawenda (obniża ciśnienie krwi) i kozłek lekarski (ułatwia zasypianie).

  W celu umówienia konsultacji lekarskiej online zapraszamy na naszą stronę https://jpmedica.com/.